Ľudia majú podľa šéfa cestovných kancelárií záujem cestovať napriek kampani štátu, aby v lete zostali doma

Prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr Roman Berkes tvrdí, že záujem o zájazdy naďalej pretrváva. Aj keď klienti boli pre silnú kampaň štátu trochu zmätení, ako sa majú správať.

dovolenka6-redakcia
Ľudia majú stále záujem o cestovanie do zahraničia prostredníctvom cestovných kancelárií. A to napriek obmedzeným možnostiam po postupnom uvoľňovaní opatrení proti koronavírusu a masívnej informačnej kampani štátu v prospech dovolenkovania na Slovensku. "Záujem o cestovanie je. Ľudia, ktorí si zakúpili zájazdy v cestovných kanceláriách v období first moment (prvý okamih), dôverovali cestovným kanceláriám a mali záujem cestovať. Tento záujem pretrváva naďalej," tvrdí prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Roman Berkes.

Za problém z tohto hľadiska považuje to, že na jednej strane je opäť možnosť cestovať do krajín na zelenom zozname (epidemiologicky menej rizikových), ale zároveň štát viedol silnú kampaň, aby ľudia dovolenkovali v lete doma a správali sa zodpovedne. "V tomto smere boli klienti trochu zmätení a nevedeli, akým spôsobom sa majú správať. Cestovná kancelária investovala do reklamy, oslovila svojich klientov s ponukami. Na druhej strane štát vyzýval zostať doma a necestovať," uviedol Berkes s tým, že to musia v súčasnosti vyriešiť. Ľudia podľa neho zájazdy nestornovali vo veľkom, skôr sa zaujímali o možnosť využiť služby cestovných kancelárií v aktuálnej letnej sezóne alebo si ich preložili na rok 2021.

To, ako sa následky koronakrízy prejavia na ďalšom fungovaní cestovných kancelárií, by malo byť jasnejšie v budúcom roku. "Vďaka prijatiu zákona (o zájazdoch), ktorý dočasne rieši túto situáciu, bolo možné vydávať preukazy, ktoré vlastne riešia cash flow cestovných kancelárií prakticky až do polovice septembra budúceho roka," povedal riaditeľ cestovnej kancelárie TIP Travel Juraj Vitko. Dovtedy musia cestovné kancelárie vrátiť klientom peniaze za zájazdy v prípade, ak sa rozhodnú necestovať, alebo nevyužiť poukazy na kúpu zájazdu či uzavretie zmluvy o zájazde v budúcom roku. "V každom prípade cestovné kancelárie sú zo zákona 

Vyberáme z poradne

33131_obr

Časť SZČO musí do 10. augusta zaplatiť sociálne odvody v novej výške

ýka sa to tých samostatne zárobkovo činných osôb, ktoré podali daňové priznanie za minulý rok v pôvodnej lehote do 31. marca tohto roka.
07.08.2020
Čítať viac o Časť SZČO musí do 10. augusta zaplatiť sociálne odvody v novej výške
ohen

Poistenie nehnuteľnosti: Ako je to so škodami pri grilovačke?

Pri varení či grilovaní na záhrade by sme nemali zabúdať na to, že aj malá neopatrnosť môže spôsobiť značné škody na majetku a na zdraví.
06.08.2020 | redakčne upravené
Čítať viac o Poistenie nehnuteľnosti: Ako je to so škodami pri grilovačke?

Vyberáme z banky.sk