Lekárne vlani vydali pacientom 4,8 mil. balení antibiotík, medziročne je to mierny pokles

Lekári upozorňujú na riziko antibiotickej rezistencie a problém s budovaním vlastného imunitného systému.


Lekárne na Slovensku vydali v minulom roku slovenským pacientom 4,8 mil. balení antibiotík. Aj keď v porovnaní s predchádzajúcim rokom ide o mierny pokles, stále patríme medzi krajiny s vysokým užívaním antibiotickej liečby. Lekári upozorňujú na riziko antibiotickej rezistencie a problém s budovaním vlastného imunitného systému. Slovenská lekárska homeopatická spoločnosť na stretnutí s novinármi upozornila na to, že Slováci v budovaní imunity robia chyby. "Imunita je zodpovedná nielen za to, ako dokážeme zvládať infekcie a vírusy, ktoré napádajú náš organizmus, ale vypovedá aj o jeho celkovej obranyschopnosti, teda o kondícii nášho tela," konštatoval všeobecný lekár a prezident Slovenskej lekárskej homeopatickej spoločnosti Pavol Tibenský. Ako dodal, keď cítime, že na nás ide choroba, obvykle nečakáme štandardné tri dni či sa z nej vyvinie bakteriálna infekcia, alebo je to vírus. Najmä ak ide o deti, mnohokrát podľa neho unáhlene siahneme po antibiotikách.

Nedostatok spánku a pohybu, stres, zlá životospráva súvisiaca s konzumáciou polotovarov, mastných jedál, nedostatočným príjmom minerálov a vitamínov patria medzi najčastejšie chyby, ktoré podľa odborníkov robíme v budovaní vlastného imunitného systému. V zimnom období nedostatočne vetráme domy a byty, prekurujeme ovzdušie a najmä deti zbytočne vrstvíme oblečením a neotužujeme telo. "Tieto chyby následne spôsobujú, že ľudia sú náchylnejší na ochorenia horných dýchacích ciest a v dôsledku slabej imunity nás môže ohroziť aj obyčajné prechladnutie či nádcha," uviedol Tibenský.

Pri výbere liekov sa podľa prieskumu agentúry 2 Muse, s.r.o. riadime niekoľkými atribútmi. Najdôležitejšia je účinnosť lieku a dobrá predchádzajúca skúsenosť. Ceníme si rýchly nástup účinku a pozeráme sa na to, či liek nezaťažuje náš organizmus, aké má vedľajšie účinky a predovšetkým uprednostňujeme prírodné zloženie lieku. Až 44 % Slovákov sa stretlo s odporúčaním homeopatických liekov zo strany lekára alebo lekárnika.
 

Vyberáme z poradne

Vyberáme z banky.sk