Koronakríza posilnila záujem o životné poistenie

Ľudia uzatvárali nové zmluvy, alebo si navyšovali doterajšie krytia rôznych rizík spojených so zdravím či úmrtím.

womens-watch-on-wrist
Počas pandémie koronavírusu si mnohí ľudia zrazu uvedomili, že môžu pre chorobu prísť o časť príjmu, o prácu, ale aj o blízkych. Reakcia na seba nenechala dlho čakať. Po jarnom šoku a poklese aktivity v uzatváraní zmlúv, už v lete 2020 zaznamenávali poisťovne zvýšený záujem ľudí o uzatvorenie životného poistenia (ŽP). Ten pretrval až do konca roka. Bolo to spôsobené práve obavami ľudí o zdravie a život.

„Počas leta nám stúpol záujem o životné poistenie o 36 percent a to z mesiaca na mesiac. Klienti sa odvtedy zaujímajú najmä o riziká, ktoré priamo súvisia s pandémiou ako sú choroba, PN, nezamestnanosť či ušlý zárobok,“ uvádza Helena Kanderková, PR špecialistka Allianz- Slovenskej poisťovne.

Oslovené poisťovne zhodne potvrdzujú, že pandémia urýchlila rozhodnutie ľudí uzatvoriť si životné poistenie. Niektorí dokonca navýšili svoje poistné sumy. Len minimum ľudí zrušilo svoje poistné zmluvy, aby ušetrili. „Práve v neľahkých časoch je zväčša poistenie to, čo si ľudia skôr uzatvárajú, než rušia,“ vysvetľuje Katarína Kukurová, hovorkyňa Generali poisťovne. Záujem bol najmä o rôzne pripoistenia k životnej poistke. „Ide najmä o pripoistenia kryjúce práceneschopnosť, hospitalizáciu či invaliditu,“ vymenúva Daniela Tomášková, hovorkyňa NN Životnej poisťovne.

Nárast plnení

Poisťovne dokresľujú záujem o životné poistenie aj číslami. Minulý rok vyplatili stovky tisíc eur pri udalostiach spojených s ochorením Covid-19. Odškodnených bolo niekoľko stoviek klientov. Napríklad NN Životná poisťovňa vyplatila pre koronavírus už 100-tisíc eur 150 rodinám. Uniqa poisťovňa mala od marca minulého roka nahlásených okolo 100 poistných udalostí, ktoré sa týkali ochorenia na koronavírus. Vyplatené poistné udalosti sa týkali najmä denných dávok v prípade PN a hospitalizácie. „Vyplácali sme aj poistné plnenia úmrtí na koronavírus, išlo o 12 prípadov,“ uvádza Beáta Lipšicová, hovorkyňa Uniqa poisťovne. Celkovo táto poisťovňa vyplatila za minulý rok zo životného poistenia v súvislosti s ochorením na Covid-19 okolo 50-tisíc eur.

Allianz-SP zaznamenala vlani viac ako 400 poistných udalostí súvisiacich s korona vírusom a z nich bolo až 162 úmrtí. Celkovo táto najväčšia poisťovňa na Slovensku do konca minulého roku vyplatila skoro 238-tisíc eur za škody súvisiace s koronavírusom. Najvyššia suma za smrť klienta bola viac ako 10-tisíc eur.

Generali hlási 271 poistných udalostí v celkovej hodnote 123- tisíc eur.

Zmeny v poistení: online zmluvy

Veľmi skoro po zavedení prvého lockdownu už prišli poisťovne s možnosťami ako uzatvárať zmluvy aj na diaľku cez internet. Niektoré z nich dokonca umožnili uzatvárať nové zmluvy aj cez aplikáciu.

Životné poisťovne vlani dokonca menili zloženie životného poistenia, aby lepšie pokrývalo rizika spojene s korona epidémiou. Väčšinou tieto zmeny boli v prospech klientov. Napríklad Generali rodičom, ktorí v dôsledku ochorenia dieťaťa na Covid-19 zostanú doma ho ošetrovať, vyplatí poistné plnenie z rizika ošetrovné. Je to akýsi bonus, pretože podľa poistných podmienok by klient na takéto poistné plnenie nemal nárok.

Uniqa si zase v rámci pripoistenia dávok pri PN neuplatňovala sankcie za neskoré nahlásenie poistnej udalosti. Štandardne táto poisťovňa požadovala nahlásiť udalosť najneskôr do ukončenia PN.

Viaceré poisťovne aj rušili či skracovali čakacie doby, ktoré sú nutné na vyplatenie poistného pri chorobe.

Na čo sa treba zamerať v životnom poistení

  • Covid 19 je pľúcne ochorenie. Štandardne by malo byť zahrnuté v poistných rizikách, no pre istotu si overte, či nie je vo výlukách vašej poisťovne.

  • Výšku poistného krytia si nastavte podľa svojich potrieb. Viac sme o tom písali tu.

  • Nezabudnite na poistenie kritických chorôb.

  • Poistite sa aj pre prípad úmrtia živiteľa rodiny.

  • Pokiaľ nemáte dostatočne vysoké úspory, alebo pasívny zdroj príjmu, pripoistite si aj PNku či ošetrovné člena rodiny.

  • Pripoistiť si môžete aj nezamestnanosť a ušlý zárobok.

Vyberáme z poistovne.sk

business-women-working

V poistení nezabudnite na oprávnenú osobu. Takto ju môžete určiť, zmeniť a zrušiť.

Vysvetlíme vám význam oprávnenej osoby a odpovieme na praktické otázky, ako ju môžete určiť, zmeniť, či zrušiť. Poradíme, čo treba robiť v prípade rozvodu a aké obmedzenia sú pri maloletých oprávnených osobách.
22.05.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o V poistení nezabudnite na oprávnenú osobu. Takto ju môžete určiť, zmeniť a zrušiť.
redakcia-nehoda1

Minulý rok riešila Allianz 64 škôd spôsobených alkoholom za volantom. Najväčší účet presiahol 238-tisíc

Za škody spôsobené opitými vodičmi vyplatila Allianz za minulý rok takmer 607-tisíc eur. Vodička pod vplyvom drog spôsobila škodu za 238-tisíc eur. Účet musí zaplatiť. Allianz sa opäť zapojila do edukatívnej kampane, v ktorej návštevníkom barov a krčiem rozdávajú fiktívne účty s reálnymi nákladmi za nehodu pod vplyvom alkoholu.
21.05.2024
Čítať viac o Minulý rok riešila Allianz 64 škôd spôsobených alkoholom za volantom. Najväčší účet presiahol 238-tisíc
holiday-suitcase

Ako si vybrať a porovnať cestovné poistenie

Cena by nemala byť rozhodujúcim kritériom. Všímajte si poistné riziká i výšku krytia. Poradíme vám aj, na čo netreba zabudnúť pred vycestovaním.
20.05.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Ako si vybrať a porovnať cestovné poistenie

Vyberáme z banky.sk