Kedy vám poistka kryje náklady vzniknuté v dôsledku terorizmu?

Cestujúcich do Tuniska v týchto dňoch trápi hrozba teroristických útokov. Mnoho cestujúcich svoje dovolenky ruší, niektorí sa však rozhodli vycestovať aj napriek nedávnym udalostiam v krajine.


Ministerstvo zahraničných vecí SR však vycestovanie do tejto krajiny neodporúča. Aký vplyv môže mať toto riziko útokov na vaše cestovné poistenie? Redakcia portálu Poistovne.sk pre vás k tejto téme pripravila zopár informácií.

Pozor na zamietnutie plnenia!


Za normálnych okolností vám poisťovňa síce v prípade zranenia pri teroristickom útoku uzná plnenie, na ktoré máte na základe zmluvy nárok (napr. v prípade Komunálnej poisťovne 40 000 eur), ale v prípade, že Ministerstvo zahraničných vecí SR vyhlásilo danú destináciu za nebezpečnú, alebo deklarovalo, že do nej neodporúča vycestovať, vám poisťovňa vašu žiadosť o plnenie veľmi pravdepodobne zamietne.

Zdravotné poistenie - máte otázku? Poradíme!


„V prípade teroristického útoku, ktorého poistený nie je priamo ani nepriamo účastníkom, svojim konaním sa nepodieľal na tomto útoku a nemohol sa mu vyhnúť a počas tejto akcie došlo ku zraneniu poisteného, vtedy poisťovňa kryje liečebné náklady na neodkladné liečebné ošetrenie do výšky poistnej sumy 40 000 eur. Podmienkou ale je, že miesto konania zájazdu v čase uzavretia zmluvy, nebolo oficiálne vyhlásené Ministerstvom zahraničných vecí SR za nebezpečné z dôvodu terorizmu a odporúčané, aby do konkrétneho miesta zájazdu ľudia necestovali. V takom prípade by poisťovňa plnenie zamietla.“ konštatuje Daniela Šulcová z Úseku komunikácie a bankopoisťovníctva Komunálnej poisťovne a dodáva:
"Ak napriek varovaniu MZV SR do krajiny vycestujete, poisťovňa vám hradí všetky liečebné náklady za úraz, mimo tých, ktoré vznikli v dôsledku nepokojov v krajine."

Ak sa však nachádzate v krajine, ktorá bola vyhlásená za nebezpečnú až v priebehu vašej dovolenky, nemajte strach, poisťovne vás v takom prípade nenechajú „v štichu“.

Mgr. Beata Lipšicová, PR konzultant UNIQA poisťovne, uvádza: „Poistenie liečebných nákladov tiež kryje prípad, ak by ste sa ocitli v krajine, kde nečakane nastane teroristická akcia. Liečebné náklady, ktoré Vám vznikli v dôsledku terorizmu, Vám UNIQA poisťovňa uhradí do výšky 30 000 EUR. Pripoistenie rozšírených asistenčných služieb zase myslí napríklad na odškodnenie klienta pri únose lietadla alebo autobusu. “

Pripoistenie storna zájazdu


V prípade, že sa obávate, že budete nútený/á svoj zájazd zrušiť, odporúčame pripoistenie storna zájazdu. To vám zabezpečí preplatenie storno poplatku v prípade potreby zrušiť dovolenku, ale len z vážnych a špecifických dôvodov.

„Za vážny dôvod je považovaná náhla choroba, úraz, hospitalizácia alebo smrť poisteného, vlámanie do bytu alebo živelná poistná udalosť v byte poisteného ako aj smrť alebo náhla choroba, úraz, hospitalizácia blízkej osoby.“ upozorňuje Šulcová.

Pozor! Riziko teroristického útoku medzi vážne dôvody nepatrí a ak sa rozhodnete na dovolenku nevycestovať, poistnie storna zájazdu vám náklady na dovolenku nekryje.
Daniela Šulcová upresňuje: "Z poistného krytia je vylúčené storno zájazdu, ak dôvodom storna bolo zrušenie zájazdu v súvislosti s vojnou (bez ohľadu na to, či bola alebo nebola vyhlásená), občianskou vojnou, vzburou, revolúciou, povstaním, znárodnením, zabavením alebo zničením či poškodením majetku vládou, štátnymi alebo miestnymi úradmi, alebo na základe ich nariadení, sabotážou a štrajkami či nepokojmi, účasťou na nepokojoch, povstaniach, štrajkoch, terorizmom."

Lista Odporucame

Odporúčanie Ministerstva zahraničných vecí SR


Ak sa aj napriek odporúčaniu MZV SR nevycestovať do Tuniska rozhodnete risknúť to, pridávame dodatočné odporúčanie od hovorcu MZV SR Petra Stana: „V súvislosti s ťažko predvídateľnou bezpečnostnou situáciou v Tunisku po nedávnych teroristických útokoch vyzývame slovenských občanov, ktorí sa momentálne nachádzajú v krajine, alebo ju chcú navštíviť, aby zachovávali maximálnu obozretnosť, vyhýbali sa masovým zhromaždeniam a pouličným zhlukom ľudí, osobitne po piatkových modlitbách, a rešpektovali pokyny miestnych bezpečnostných zložiek.“

Vyberáme z poistovne.sk

woman-checking-phone

Klienti Allianzu môžu riešenie svojej škody sledovať ako doručenie balíka

Po online sprievodcovi škodou v havarijnom a povinnom zmluvnom poistení, môžu odteraz klienti Allianzu sledovať online aj riešenie škody na majetku. Menšie škody na majetku vyrieši Allianz kompletne online. Aj nahlásenie škody je odteraz v Allianzi jednoduchšie.
17.06.2021
Čítať viac o Klienti Allianzu môžu riešenie svojej škody sledovať ako doručenie balíka
hand-on-steering-wheel

Preplatí mi poisťovňa škodu, ak meškám s úhradou poistného?

Čo robí poisťovňa v prípade, ak klient nezaplatí poistné a stane sa mu škodová udalosť? Vyplatí mu poisťovňa celé poistné plnenie, alebo si uplatní postih? Musí klient poistné doplatiť skôr, ako mu poisťovňa vyplatí náhradu škody?
15.06.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Preplatí mi poisťovňa škodu, ak meškám s úhradou poistného?

Vyberáme z banky.sk