Kedy je rozumné dať si k zdravotnej poistke aj komerčnú?

Zdravotné poistenie je pre nás zo zákona povinné. Sú však situácie, kedy je rozhodne dobrý nápad doplniť ho aj komerčným poistením. Kedy by sme mali o ňom uvažovať a aké sú jeho výhody? Pozrieme sa na to v nasledujúcich riadkoch.

Aj keď sa nám už čas letných dovoleniek pomaly končí, mnohí z nás si aj v súčasnom období radi vyberú z bohatej last minute ponuky, prípadne už pomaly uvažujeme aj nad zimnou lyžovačkou. A presne toto sú situácie, kedy by sme mali uvažovať o tom, že Európsky preukaz zdravotného poistenia nám zďaleka nemusí stačiť. Týka sa to však aj ciest, ktoré nie sú nijako obmedzené ročným obdobím – napríklad ak nás zláka teplo v čase, keď už doma dávno teplo nemáme, alebo nás do zahraničia „odvolajú“ nečakané povinnosti. Nástrahám exotiky sme sa už venovali v jednom z predchádzajúcich článkov, preto sa dnes pozrieme len na to, kedy je rozumné uvažovať o komerčnej poistke.

Máte otázku k zdravotnému poisteniu? Poradíme!

Rozsah krytia rizík aj služieb v rámci poistenia je rôzny

Ak by sa vám v cudzine niečo stalo, môže vás to doslova a do písmena vyjsť poriadne draho, ak na to vopred nemyslíte. „Komerčné poistenie liečebných nákladov v cudzine odporúčame uzavrieť v zásade vždy pri vycestovaní do cudziny, pretože rozsah krytia jednotlivých rizík, ako aj rozsah poskytovaných služieb v rámci verejného zdravotného poistenia a komerčného poistenia liečebných nákladov je rôzny a vhodne sa dopĺňa,“ vysvetľuje Viktória Vasilenková, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne. „Navyše pri vycestovaní do tretích krajín (mimo Európskej únie) ani nie je možné uplatniť pre ošetrenie systém verejného zdravotného poistenia v Slovenskej republike.“

Vyhnite sa nepríjemným prekvapeniam

Aj pri cestách v rámci Európskej únie je teda namieste prezieravosť. „Komerčné pripoistenie liečebných nákladov v zahraničí odporúčame našim poistencom, ak cestujú do zahraničia napríklad na dovolenku. Aj v prípade, že cestujú do krajín Európskej únie, kde môžu využívať Európsky preukaz zdravotného poistenia, s komerčným pripoistením sa môžu vyhnúť nepríjemným prekvapeniam,“ hovorí Matej Štepiansky, PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera. „Európsky preukaz zdravotného poistenia síce zaručuje, že pacient má rovnaké práva ako tamojší poistenci, no v niektorých krajinách sú doplatky za zdravotnú starostlivosť oveľa vyššie ako na Slovensku.“

Na čo majú domáci, na to nemusíme mať my

Nielen zdravotná starostlivosť, ale aj ošetrenie či lieky sú v mnohých krajinách Európskej únie omnoho drahšie ako u nás, čo je „v pohode“ u domácich, avšak pre nás môže často ísť o sumy, ktoré sú pre nás vysoké. „Vzhľadom na fakt, že na základe Európskeho preukazu zdravotného poistenia mu bude poskytnutá (nevyhnutná) potrebná zdravotná starostlivosť za rovnakých podmienok a v rovnakom rozsahu ako pre domácich občanov, čo môže znamenať aj spoluúčasť za lieky, či ošetrenie, odporúčame, aby si uzatvorili aj komerčné cestovné poistenie – poistenie liečebných nákladov, ktoré kryje aj doplatky, náklady na prevoz do zdravotníckeho zariadenia, prípadne prevoz na Slovensko,“ vysvetľuje Beáta Dupaľová Ksenzsighová, špecialistka externej komunikácie a hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union.

Takisto berte do úvahy, že Európsky preukaz zdravotného poistenia nekryje liečbu v súkromných zdravotníckych zariadeniach. Aj pri štátnych zariadeniach treba rátať so spoluúčasťou, ktorú si bez komerčnej poistky budete musieť uhradiť z vlastného vrecka. V prípade, že by bol kvôli zdravotnému stavu potrebný váš prevoz na Slovensko, náklady sa môžu vyšplhať do astronomických výšok.

Ako uzatvoriť komerčné cestovné poistenie

Nemusíte ani chodiť osobne na pobočku, aj keď je to spôsob, ktorému stále dáva prednosť veľa klientov. Môžete tak urobiť telefonicky, poisťovňa vám pošle mailom zmluvu a vy zaplatíte bankovým prevodom – tento spôsob sa teší obľube najmä kvôli pohodliu a šetreniu času, keďže nemusíte nikam chodiť ani stáť v rade a čakať. Budete potrebovať doklady, dátum odchodu i návratu (v prípade, že poistenie uzatvárate na dobu neurčitú, postačí dátum odchodu), adresu trvalého bydliska a svoje rodné číslo. Pri výbere balíčka, ktorý sa vám a vašej ceste bude hodiť najviac, vám v poisťovni ochotne poradia. O pripoistení rizík uvažujte v rovine povahy vašej cesty a aktivít, ktoré na nej plánujete podniknúť.

Vyberáme z poistovne.sk

burst-Matthew Henry-zubar

Trend prechodu klientov do súkromných zdravotných poisťovní potvrdzujú aj výsledky prepoisťovania

Do Nového roka vstupujú dve súkromné zdravotné poisťovne posilnené o tisícky nových poistencov. Naopak, štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) naďalej poistencov stráca.
30.01.2023 | redakcia
Čítať viac o Trend prechodu klientov do súkromných zdravotných poisťovní potvrdzujú aj výsledky prepoisťovania
redakcia-nehoda1

Za škody vyplatila Allianz minulý rok o 30 percent viac

Účet za škody bol vyšší vo všetkých segmentoch, najviac zaplatila Allianz opäť za škody na vozidlách. V privátnom majetku riešila Allianz veľké požiare, jeden za 440-tisíc, ďalší za 161-tisíc eur. Za onkologické úmrtie vyplatila Allianz pozostalým 200-tisíc eur.
30.01.2023
Čítať viac o Za škody vyplatila Allianz minulý rok o 30 percent viac
daughter-teaching-technology

Zmeny v sociálnom poistení od začiatku roka 2023. Čo potrebujete vedieť? (1. časť) - Dôchodky

Rok 2023 so sebou prináša niekoľko dôležitých zmien v oblasti sociálneho poistenia. Dnes sme pripravili prehľad toho najdôležitejšieho v oblasti dôchodkov.
30.01.2023 | redakcia
Čítať viac o Zmeny v sociálnom poistení od začiatku roka 2023. Čo potrebujete vedieť? (1. časť) - Dôchodky

Vyberáme z banky.sk