Genertel: Najviac nehôd sa stáva pri menších rýchlostiach

 


Pri náraze auta do pevnej prekážky v rýchlosti 50 km/h pôsobí na telo vodiča taká sila, akoby vážil 60-krát viac, ako na váhe doma. Napríklad 90 kilový muž by pri takomto náraze vážil viac ako 5 ton. Pri tej istej rýchlosti, by bez použitia bezpečnostných pásov, aj najsilnejší muž sveta narazil telom do volantu a predného okna a utrpel by veľmi vážne, ak nie smrteľné zranenia. Hlavne pasažieri na zadných sedadlách na takéto riziko zabúdajú a nepoužívajú pásy.

Bezpečnosť áut sa určuje podľa použitých bezpečnostných prvkov, čo pre nepripútaného spolujazdca znamená, že z auta, ktoré je ohodnotené ako najbezpečnejšie sa razom stane rakva na ceste. „Motoristi a pasažieri v autách by nemali zabúdať ani na to, že kým oni jazdia bezpečne, chybu môže spraviť ten druhý, ale náraz bude rovnako silný. Odporúčame preto využívať všetky možnosti zvýšenia bezpečnosti a nespoliehať sa, že keď jazdím opatrne, tak nemôžem havarovať“ hovorí Miroslav Chovan, riaditeľ poisťovne Genertel.

Najzraniteľnejšie sú bohužiaľ deti, ktoré nesedia riadne pripútané v detskej sedačke, ale ich drží dospelý na rukách. Aj desaťkilové dieťa pri náraze zrazu akoby vážilo aj niekoľko sto kíl a pri náraze ho za žiadnych okolností nikto neudrží. Na základe štatistík poisťovne Genertel sa najviac nehôd stáva spravidla práve pri menších rýchlostiach v mestách a ich aglomeráciách.

„Ak máte odvahu vyskúšať náraz v aute bez následkov, môžete tak urobiť už tento víkend v Bratislave, kde vám umožníme zažiť na vlastnej koži náraz v rýchlosti 30 km/h.“ dodáva Miroslav Chovan. Online poisťovňa Genertel priniesla na Autosalón simulátor nárazu, ktorý si budú môcť návštevníci vyskúšať od piatka 20. do nedele 22. apríla 2012 v priestoroch vonkajšieho stánku poisťovne neďaleko hlavného vchodu.

Genertel vám tiež umožní prepočítať si výhodnosť svojej poistky alebo získať každý deň od piatka do nedele 200 eur. 

Nepoistené auto v zahraničí môže skončiť v šrote 
Škody po výtlkoch si radšej odfoťte 
Na Slovensku nemá žiadnu poistku 7% áut
 

Vyberáme z poistovne.sk

Ako zistím, či cestovná kancelária je poistená proti úpadku?

Každý rok na Slovensku skrachuje niekoľko cestovných kancelárií. Vyhnite sa problémom a vopred si zistite, či vaša cestovka je poistená proti úpadku.
12.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Ako zistím, či cestovná kancelária je poistená proti úpadku?
hory1

Poistenie do hôr

Na čo všetko sa toto poistenie vzťahuje? Koľko stojí zásah horskej služby a kto ho zaplatí?
10.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Poistenie do hôr
nervous-patient-in-wheelchair

Poistenie pracovnej neschopnosti: Ak ste chorí, buďte doma a liečte sa. Inak riskujete, že prídete o dávky

Poistenie PN vás môže finančne zachrániť v prípade dlhotrvajúcej choroby. Čo sa však stane, ak chorý nedodržiava liečebný režim a počas kontroly zo Sociánej poisťovne nebude doma? Čo ak sa zistí, že práceneschopnosť bola neoprávnená?
08.07.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Poistenie pracovnej neschopnosti: Ak ste chorí, buďte doma a liečte sa. Inak riskujete, že prídete o dávky

Vyberáme z banky.sk