EÚ by mala kolektívnu imunitu získať až v 3. štvrťroku 2021

Po tom, ako Veľká Británia schválila vakcínu proti Covid-19 od spoločností Pfizer/Biontech, nič jej nestojí v ceste zahájeniu očkovania už na budúci týždeň. Stane sa tak prvou krajinou v západnom svete, ktorá tak urobí a vôbec prvou, ktorá schválila vakcínu postavenú na syntetickej molekule RNA, nie na DNA.

three-disposable-face-masks

Očkovanie nebude v Británii povinné. Vo viacerých európskych krajinách je pritom táto možnosť stále v hre. V Británii by nemali byť zavedené ani takzvané „očkovacie preukazy“, ktoré by mali umožniť voľne cestovať a pohybovať sa. Aj o tom sa vo viacerých štátoch uvažuje.

Prvou skupinou, ktorá sa na britských ostrovoch dostane k vakcínam, budú obyvatelia domovov sociálnych služieb. Nasledovať budú obyvatelia starší ako 80 rokov a zdravotní a sociálni pracovníci prvého kontaktu.

Vakcinácia bude prebiehať v dvoch vlnách. Plnú ochranu tak získa zaočkovaný človek až po 28 dňoch. Británia by tak mohla získať kolektívnu imunitu už na konci prvého štvrťroku. Väčšina populácie by mohla byť zaočkovaná ku koncu prvého polroka. Nie je teda pravdepodobné, že by krajina musela zaviesť nový lockdown.

Všetky ostatné štáty a regióny sveta budú nasledovať. Schvaľovanie v Európskej únii a USA ešte prebieha. V Spojených štátoch by k tomu malo dôjsť 10. decembra a v EÚ to bude trvať o niečo dlhšie. Podľa viacerých zdrojov by vakcína v Európe mala byť pripravená na použitie až 29. decembra. S očkovaním by sa teda mohlo začať v januári.

Na základe dnes známych údajov môžeme predpokladať, že krajiny takzvaného rozvinutého sveta získajú kolektívnu imunitu do konca tretieho štvrťroka, čo bude znamenať definitívny koniec súčasnej zdravotnej krízy. Ekonomické dôsledky však budú citeľné ešte po dlhý čas.

tabulka

Vyberáme z poistovne.sk

v laboratóriu

Ocenená študentka Žilinskej univerzity v Žiline skúma fotoniku - technológiu 21.toročia

Talentovaná doktorandka Ing. Petra Urbancová získala ocenenie Študentská osobnosť Slovenska akademického roka 2019/2020 v národnej súťaži mladých a úspešných vysokoškolákov. Študentka Fakulty elektrotechniky a informačných technológií (FEIT UNIZA) obstála vo veľkej konkurencii vedcov v kategórii Elektrotechnika, priemyselné technológie. Súťaž Študentská osobnosť Slovenska sa uskutočňuje pod záštitou prezidentky SR Zuzany Čaputovej, pod odbornou garanciou Slovenskej rektorskej konferencie a Slovenskej akadémie vied, udeľuje ju JCI Slovensko (Junior Chamber International-Slovakia).
27.01.2021
Čítať viac o Ocenená študentka Žilinskej univerzity v Žiline skúma fotoniku - technológiu 21.toročia
34148_obr

Allianz – SP vyplatila za COVID-19 už skoro štvrť milióna eur, najviac za úmrtia

Za necelých 10 mesiacov pandémie nahlásili klienti Allianz – SP poistné udalosti súvisiace s ochorením za takmer 350-tisíc eur. Najviac vyplatila Allianz – SP za úmrtia v dôsledku COVID-19. Životná poistka kryje v súvislosti s ochorením PN-ku, hospitalizáciu, smrť, invaliditu, chirurgický zákrok aj ušlý zárobok.
27.01.2021
Čítať viac o Allianz – SP vyplatila za COVID-19 už skoro štvrť milióna eur, najviac za úmrtia
computer-security-lock-and-payment

Pri sporoch s e-shopom aj pri zneužití karty vám môže pomocť banka i poisťovňa

Poradíme čo robiť, ak ste natrafili na falošný alebo neseriózny e-shop, alebo čo máte robiť, ak niekto zneužil vašu platobnú kartu.
25.01.2021 | redakcia
Čítať viac o Pri sporoch s e-shopom aj pri zneužití karty vám môže pomocť banka i poisťovňa

Vyberáme z banky.sk