Ešte ste sa nepoistili? Pozor, väčšinu škôd v domácnostiach spôsobujú živly

Konečne bývate vo svojom? Aby ste mali pokojný spánok, nezabudnite na nepredvídateľné situácie. Hustý dážď, silný vietor či oheň môžu nečakane spôsobiť veľké škody.


Najčastejšie škody


Nečakaná búrka, následné vytopenie či nečakaný požiar môžu človeka nemilo prekvapiť. ČSOB Poisťovňa sa pozrela na štatistiky najčastejších príčin škodových udalostí v domácnostiach. Až 82% škôd majú na svedomí prírodné živly. V 8% si prišli na svoje zlodeji a vandali.

Pri prírodných živloch úraduje najčastejšie požiar


„Najčastejšími príčinami požiarov v bytoch je neopatrná obsluha tepelného spotrebiča pri varení a fajčenie, v rodinných domoch je zase najčastejšou príčinou vyhorenie sadzí,“ hovorí plk. Ing. Jana Morávková, riaditeľka Odboru požiarnej prevencie Prezídia Hasičského a záchranného zboru SR. Medzi ďalšie príčiny patrí manipulácia s otvoreným ohňom, či elektrický skrat. Najviac požiarov hasiči evidujú v košickom a prešovskom kraji. Zaujímavý je rozdiel medzi požiarovosťou v bytoch a domoch. V bytoch je požiarovosť rovnaká počas celého roka, v domoch stúpa so začiatkom vykurovacieho obdobia. Niektorí obyvatelia rodinných domov sa vrátili k spaľovaniu tuhého paliva, čo v značnej miere prispieva k požiarom. Hlavne kúrenie mokrým drevom, prípadne odpadom zanáša komín sadzami, ktoré môžu začať horieť.

Za posledných 5 rokov vzniklo spolu 9 582 požiarov v domácnostiach s priamou škodou 28 559 000 eur a 146 osôb bolo usmrtených, 805 ľudí sa zranilo. Zo štatistiky vyplýva, že trikrát viac osôb zomrelo pri požiaroch rodinných domov.

Aj ČSOB poisťovňa vníma požiar ako nebezpečný a častý živel. Úradoval až v 46% živelných poistných udalostí. Podľa Petra Ripku, riaditeľa Odboru upisovania rizík ČSOB Poisťovne, evidujú hlásenia typu:
„pri varení vzbĺkol olej“,
„pri varení som zaspal“,
„horáky ostali horieť a poškodila sa kuchynská linka“,
„od horiacej sviečky na stole sa chytil obrus, stôl, koberec“,
„prepálený stôl a zadymený byt zo zle zahaseného adventného venca“,
„od krbu na terase sa chytilo plastové sedenie, došlo aj k poškodeniu omietky, balkónových dverí“,...


Väčšinou ide o drobné nehody v domácnosti do 2000 EUR. No, výška škody sa môže vyšplhať až do niekoľkých desať tisícok. V nejednom prípade je poškodený aj susedný rodinný dom.

Prečítajte si: Zanedbaný komín vás môže prísť draho


Aj voda spôsobuje v domácnostiach problémy


Po ohni nasledujú škody spôsobené vodou. Početne tvoria viac než tretinu škôd. Opäť Peter Ripka z ČSOB poisťovne: „Najčastejšou príčinou vytopenia sú prasknutý ventil na umývačke, na prívode vody pod umývadlom, prasknutá prívodná hadica do WC, poškodený radiátor alebo kotol či boiler.“

Ako sa hovorí, zlodej nikdy nespí...


Pri krádežiach a vlámaniach sa škody pohybujú do 10 000 €. Zlodeji najčastejšie vchádzajú cez vypáčené vchodové dvere, vchod na terase, cez zadné dvere alebo pivničné okno. Zvyčajne odcudzia hotovosť, šperky a elektroniku. Zlodeji často berú veci, ktoré nájdu hneď za dverami. Napriek tomu, že je to známa skutočnosť, ľudia si stále nechávajú svoje kabelky, doklady a osobné veci práve v chodbe. Záujmom zlodejov sú aj garáže s drobnou záhradnou technikou, pneumatikami, bicyklami.

Počet krádeží vlámaním do bytov, rodinných domov v SR v roku 2015

Zdroj: Prezídium policajného zboru SR


  

 

Na čo sa vzťahuje poistenie zodpovednosti za škodu


Poistenie zodpovednosti za škodu kryje náklady, ak členovia domácnosti vrátane štvornohých domácich miláčikov spôsobia škodu na majetku či zdraví niekomu inému.

Pre lepšiu predstavu pár príkladov:
  • zo strechy rodinného domu spadol sneh na auto na ulici
  • pes rozhrýzol blatníky na firemnom aute odstavenom vo dvore
  • pri otvorení brány pes vybehol na cestu a narazil do auta
  • psy ušli cez poškodený plot a napadli ovce, štyri z nich zahynuli
  • pes napadol okoloidúcu, bol na vodítku, ale bez náhubku
  • pes pri venčení sa vytrhol a napadol iného psa

TIP na prečítanie: Ako riešiť snehové škody na dome?

Stručný prehľad poistenia bývania


Pripravili sme stručný prehľad, ako sa zorientovať v poistení bývania. Každá poistka pokrýva iné škody.

Poistenie bývania
 

Vyberáme z poistovne.sk

daughter-teaching-technology

Zmeny v sociálnom poistení od začiatku roka 2023. Čo potrebujete vedieť? (1. časť) - Dôchodky

Rok 2023 so sebou prináša niekoľko dôležitých zmien v oblasti sociálneho poistenia. Dnes sme pripravili prehľad toho najdôležitejšieho v oblasti dôchodkov.
30.01.2023 | redakcia
Čítať viac o Zmeny v sociálnom poistení od začiatku roka 2023. Čo potrebujete vedieť? (1. časť) - Dôchodky
young-man-texting

Čo sa zmení v zdravotnom poistení detí po dosiahnutí 18 rokov?

Rodičia stratia prístup k zdravotnej karte svojho dospelého potomka a už nebudú môcť využívať výhody určené deťom. Alkohol ich môže vyjsť draho. Čo znamená dovŕšenie dospelosti z pohľadu zdravotnej poisťovne?
26.01.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Čo sa zmení v zdravotnom poistení detí po dosiahnutí 18 rokov?
Brand Finance 2023

Allianz jediným poisťovateľom v top 25 značiek sveta

Allianz medziročne poskočil až o 6 miest a obsadil 24. priečku v prestížnom rebríčku najsilnejších značiek Brand Finance Global 500. V svetovej top 25 sa Allianz umiestnil ako jediný poisťovateľ.
24.01.2023
Čítať viac o Allianz jediným poisťovateľom v top 25 značiek sveta

Vyberáme z banky.sk