Dôvera a Union kritizujú VšZP za nekalé prepoisťovanie

Zdravotná poisťovňa Dôvera spochybňuje autora otvoreného listu, ktorý dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský (nom. OĽaNO) adresoval zdravotným poisťovniam. V liste Lengvarský vyzýva zdravotné poisťovne, aby prestali obchodovať so zdravím.

zdravotnictvo-IvanS

„Jeho autorkou je podľa vlastností dokumentu hovorkyňa štátnej zdravotnej poisťovne," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa zdravotnej poisťovne Dôvera Slavomíra Lorencová.

Hovorkyňa Dôvery upozornila na to, že práve Všeobecná zdravotná poisťovňa v posledných dňoch plní stránky médií v súvislosti s nekalým prepoisťovaním. ,„Ak ide skutočne o list ministra zdravotníctva, súhlasíme s jeho slovami, že kvalitu poisťovne neodráža počet poistencov, ale úroveň služieb, servis a dostupnosť kvalitnej zdravotnej starostlivosti. Preto do našich služieb, servisu, kvality a dostupnosti zdravotnej starostlivosti ročne investujeme milióny eur. A súčasne neustále sprísňujeme interné pravidlá pri získavaní nových poistencov,” zdôraznila Lorencová. Podľa nej je v ich záujme, aby v Dôvere boli poistení len tí poistenci, ktorí sa pre nich rozhodli sami a dobrovoľne. ,,Medzi súkromnými poisťovňami bolo prepoistenie v marginalizovaných komunitách v minulom roku na úrovni 2 500 až 3 800 prihlášok, čo zodpovedá normálnym zmenám poisťovne,” uzavrela hovorkyňa Dôvery.

Zdravotná poisťovňa Union nesúhlasí s vyjadreniami dočasne povereného ministra Vladimíra Lengvarského a považuje ich za zavádzajúce. Pre agentúru SITA to uviedla hovorkyňa zdravotnej poisťovne Union Kristína Baluchová. Poisťovňa nesúhlasí s tvrdením ministra, že zdravotné poisťovne obchodujú so zdravím poistencov. „Desiatky tisíc klientov, ktorí do Union zdravotnej poisťovne v minulých rokoch prestúpili a ktorí v nej naďalej sú, jasne vyjadrujú svoju spokojnosť a nie je správne spochybňovať ich slobodné rozhodnutie,” dodala. VšZP podľa nej minula minulý rok na prepoisťovanie veľké množstvo finančných prostriedkov s neefektívnym výsledkom, nakoľko počet klientov štátnej poisťovne sa znížil.

VšZP v reakcii na ministrovu výzvu dala verejný prísľub, že nábor nových poistencov bude zabezpečovať už len prostredníctvom zamestnancov vlastnej pobočkovej siete. Hovorkyňa VšZP Eva Peterová tvrdí, že za týmto účelom nikdy nevyužívali služby finančných agentov, ale po novom už nebude spolupracovať ani s vyškolenými externými zamestnancami, aby tak zamedzila podvodnému prepoisťovaniu.

Dočasne poverený minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský vyzýva zdravotné poisťovne, aby prestali obchodovať so zdravím. V otvorenom liste adresovanom zdravotným poisťovniam upozorňuje na to, že Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou k dnešnému dňu eviduje stovky podnetov od klientov, ktorí boli prepoistení na základe podvodného konania, často bez ich vedomia. Nekalé prepoisťovanie prostredníctvom dohodárov a finančných agentov sa podľa Lengvarského stalo trendom posledných rokov. „V centre záujmu prestáva byť pacient, nahradil ho obchodný cieľ, čo je znepokojujúce," tvrdí. Upozornil na to, že ani snahy o sprísnenie legislatívy nepomohli zastaviť tieto praktiky jednotlivcov, ktorí sa obohacujú z prostriedkov verejného zdravotného poistenia na úkor pacientov.

Vyberáme z poistovne.sk

31403_obr

Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz

Svet zažil tzv. annus horribilis - globálne finančné aktíva poklesli o 2,7 %, čo je najväčší pokles od svetovej finančnej krízy. Z finančného majetku nám výrazne ukrajuje inflácia, potrebujeme sa naučiť inteligentne sporiť. Slovenskí sporitelia sa bankám otočili chrbtom – vyberali úspory a investovali na kapitálových trhoch, kde nakúpili rekordné množstvo cenných papierov za 1,5 miliardy eur.
28.09.2023
Čítať viac o Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz
Businessman podpisuje zmluvu-001

Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Dopravné nehody, zneužívanie, rôzne zločiny, či úmrtie blízkej osoby. Väčšina z nás si zažije počas svojho života určitý druh traumy. Hoci po takomto šoku nie každý na to myslí, ale obeť násilného trestného činu má nárok na odškodné. Či už po podaní žiadosti na ministerstve spravodlivosti, alebo ak má uzatvorené životné poistenie, tak prostredníctvom poistenia.
26.09.2023
Čítať viac o Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu
redakcia-nehoda

Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy

Za prvých 8 mesiacov tohto roka odhalil Allianz podvody za viac ako 10 miliónov eur. Najviac stúpli podvody v PZP a v poistení privátneho majetku. Jeden klient si chcel z novej poistky uplatniť starší úraz ramena, iný chcel novou poistkou zaplatiť 4 roky zničenú strechu.
20.09.2023
Čítať viac o Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy

Vyberáme z banky.sk