Dôchodok z bytu? Aj to je jedna z možností

Čoraz viac ľudí sa začína na starobu zabezpečovať tak, že si zabezpečí nehnuteľnosť, z ktorej môže mať pasívny príjem. Ísť do toho, či nie? Poďme sa pozrieť na výhody a nevýhody tohto riešenia.

Kúpa domu či bytu
je otázkou, ktorú rieši v istom období svojho života každý z nás; niektorí i viackrát. Aj preto sa stáva čoraz populárnejšou možnosťou zabezpečenia si „prilepšenia“ k dôchodku. Je to pochopiteľné - úspory treba za každých okolností rozložiť do viacerých oblastí. A to tak, aby ste aj v prípade, že niektorá z nich zlyhá alebo neprinesie očakávaný výnos, neobišli príliš zle. Investícia do nehnuteľností však má svoje pravidlá... a nerešpektovať ich sa nevypláca.


lista d 4Budete potrebovať voľný kapitál


Prvým pravidlom je, že musíte byť aspoň ako-tak pri groši. „Vzhľadom na finančnú náročnosť investovania do nehnuteľností je táto oblasť vhodná skôr pre ľudí, ktorí aj popri iných formách sporenia majú voľný kapitál,“ vysvetľuje Vladimír Baláž, produktový manažér NN dôchodkových spoločností. Treba povedať, že v súčasnom prostredí nízkych úrokových sadzieb hypoték je investícia do nehnuteľností dostupná aj bežným ľuďom. Nemusí to však takto zostať naveky. „Treba si nastaviť dostatočne veľký „vankúš“ pre prípad, že by sadzby o pár rokov znova vzrástli,“ hovorí ďalej Baláž s tým, že je vhodné fixovať si úrokovú sadzbu na čo najdlhšie obdobie. A rozhodne nie je dobrý nápad kupovať na hypotéku celý byt, ktorý potom chcete prenajímať – je to riziko, ktoré sa nemusí vyplatiť. Aspoň časť ceny by ste pri kúpe mali vyplatiť z vlastných peňazí.

V zisku určite nebudete stále


Ak sa rozhodnete pre túto investíciu, mali by ste rátať s tým, že vám priebežne nemusí prinášať zisk. „Naopak, po odpočítaní splátky úveru, nákladov na prevádzku, priebežných nákladov na udržiavanie a opravy a zaplatení daní, môžete byť mesačne nielen na nule, ale dokonca v mínuse,“ vysvetľuje Baláž. Výnosnosť totiž ovplyvňujú rôzne faktory, na ktoré prenajímateľ nemá dosah. „Napríklad, že sa mu nehnuteľnosť nepodarí mať permanentne obsadenú, ceny prenájmov či nehnuteľností klesnú, stúpnu sadzby hypoték alebo sa bude musieť investovať do opráv a rekonštrukcie,“ opisuje ďalšie príčiny.


lista Neprehliadnite

V zahraničí dôchodcovia prenajímajú bežne


Je to však určite cesta budúcnosti. „Ak sa porovnáme s vyspelejšími krajinami, tak dôchodcovia majú dosť príjmov práve z prenájmu nehnuteľností. Je to zaujímavá forma zabezpečenia pasívnych príjmov,“ tvrdí Jozef Rejda, team manager PARTNERS GROUP SK.

Dodáva však, že za istých okolností môžu nastať problémy. „Samozrejme, klient potrebuje mať poctivých nájomcov, aby nedoplácal na rekonštrukcii. Ďalším rizikom je, že sa klientovi nemusí podariť nájsť nájomcov a byt bude nejaký čas prázdny, a tým pádom bez príjmu.“ Aj napriek týmto rizikám je to však stále veľmi atraktívna forma pasívneho príjmu, ktorá majiteľovi vynáša spravidla viac, ako uloženie si peňazí napríklad na termínovanom vklade. Dajte si však pozor najmä pri samotnej kúpe. Keďže nehnuteľnosť môže mať mnoho slabín a skrytých vád, ktoré laik nemusí na prvý pohľad odhaliť, rozhodne je dobrý nápad osloviť odborníka a nechať si poradiť. To isté sa týka výberu lokality – ak chcete prenajímať, musí to byť na mieste, kde bude o podnájom záujem. Šetrenie na odborníkovi by teda bola úspora na naozaj nesprávnom mieste.

Čo dodržať, ak si chcete zabezpečiť starobu nehnuteľnosťou:

  • mať voľný kapitál, aby ste nemuseli brať stopercentnú hypotéku
  • nastaviť si vhodnú dobu fixácie, aby vám príliš skoro „nevyleteli“ úroky
  • rátať s tým, že výnosnosť ovplyvňujú rôzne faktory
  • rátať s tým, že v zisku nebudete stále
  • snažiť sa zohnať si poctivých nájomcov

Vyberáme z poistovne.sk

hands-grasping-a-steering-wheel

Zelená karta v Rusku a Bielorusku prestáva od júna platiť

V rámci povinného zmluvného poistenia (PZP) motorových vozidiel nastávajú od 1. júna pre štáty Rusko a Bielorusko zmeny.
30.05.2023
Čítať viac o Zelená karta v Rusku a Bielorusku prestáva od júna platiť
doctor-walking-down-hallway-with-clipboard

Slovensko je v pripravenosti zdravotníctva čeliť výzvam tretie najhoršie v Európe

Zdravotnícky systém na Slovensku je z 27 krajín Európy z hľadiska pripravenosti čeliť budúcim výzvam na treťom najhoršom mieste.
30.05.2023
Čítať viac o Slovensko je v pripravenosti zdravotníctva čeliť výzvam tretie najhoršie v Európe
nemocnica2

Lokálne znecitlivenie pri endoskopických vyšetreniach VšZP už opäť plne hradí

Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) opätovne hradí výkony, ktoré sa týkajú lokálneho znecitlivenia hrdla pri gastroskopii a konečníka pri kolonoskopii. Tieto výkony, ktoré sú neoddeliteľnou súčasťou endoskopických vyšetrení, VšZP od minulého roka lekárom neuhrádzala.
30.05.2023
Čítať viac o Lokálne znecitlivenie pri endoskopických vyšetreniach VšZP už opäť plne hradí

Vyberáme z banky.sk