Detské poistenie. Áno alebo nie?

Detské poistenie sa už síce na Slovensku udomácnilo, ale stále je dosť rodín, kde nie je takpovediac zvykom. Má zmysel o ňom rozmýšľať? Pozrieme sa na to v nasledujúcich riadkoch.

Odškodné v prípade úrazu či financie v prípade choroby alebo trvalých následkov. Tieto veci rodičia očakávajú, keď uzatvárajú svojim deťom poistenie. „Poistenie pomôže zmierniť následky neočakávanej životnej situácie, ako je úraz, zranenie či trvalé následky úrazu,“ hovorí Helena Kanderková z Allianz-SP. Štatistiky poisťovne potvrdzujú, že úrazy detí nie sú vôbec ojedinelé. „Každý deň evidujeme v priemere 29 úrazov detí. Najčastejšie ide o zlomené končatiny, pády, rezné a tržné rany. V rámci poistenia rodičia deťom najčastejšie dojednávajú poistenie trvalých následkov úrazu, denné odškodné počas liečenia úrazu, kritické choroby a poistenie chirurgického zákroku.“

Dôležité je aj poistenie rodiča

Je teda dôležité, aby rodičia dávali poistiť svoje deti? „Pri odpovedi na túto otázku je najdôležitejšie povedať, že voči finančnej strate pre rodinu, a teda i pre dieťa, je dôležité poistenie rodiča v rozsahu primeranom jeho podielu na finančnom zabezpečovaní rodiny,“ vysvetľuje Beata Lipšicová, PR konzultantka poisťovne UNIQA s tým, že poistením rodič zabezpečí finančné prostriedky pre dieťa do budúcnosti i v prípade, kedy to už nemôže urobiť sám, teda pri jeho úmrtí či úplnej invalidite. „Čo sa týka poistenia detí, to zabezpečuje finančné prostriedky v prípade závažného úrazu dieťaťa – pri trvalých následkoch úrazu prostriedky pre možné zvýšené životné náklady. Je to najdôležitejšia súčasť poistenia detí. Väčšie trvalé následky úrazu môžu absolútne zmeniť finančné potreby rodiny i samotného dieťaťa do budúcnosti. Poistením dieťaťa zabezpečuje rodič zároveň finančné prostriedky i v prípade kritických chorôb dieťaťa, úrazov, chirurgických nákladov a podobne – suma pri aktuálnej finančnej potrebe.“


Sporenie do dospelosti

Nejde však len o samotné krytie v prípade choroby či úrazu. „Až 82 percent rodičov, ktorí svojmu dieťaťu, respektíve deťom uzavreli životné poistenie, považuje takého poistenie aj za formu sporenia do dospelosti a finančnú pomoc pri začiatku vysokoškolského štúdia, svadbe alebo v prípade, že si ich dieťa bude brať hypotéku,“ hovorí Blanka Hatalová, členka predstavenstva Komunálnej poisťovne. Podobne sa vyjadrila aj Monika Majerčíková, vedúca komunikácie poisťovne Generali. „Význam investičného poistenia pre deti je aj v tom, že rodičia dieťaťu už odmalička vytvárajú finančnú rezervu, ktorá môže byť jednorazová alebo priebežná (možno priebežne extra investovať, ako aj vyberať investované prostriedky).“

Táto finančná rezerva neskôr pomôže dieťaťu ako štart do života. Mnohé produkty dávajú dospelému, ktorý poisťuje dieťa, aj spôsob, ako mu zabezpečiť nielen garantovanú poistnú sumu, ale napríklad aj podiel zo zisku. Sú totiž aj také, súčasťou ktorých je investičná zložka, o ktorej tento dospelý rozhoduje.

TIP: Sporiť deťom nemusíte iba na životnej poistke. V dlhodobom horizonte sa vám oplatí investovanie.


Ako si vybrať?

Pri výbere treba, samozrejme, zohľadniť svoje finančné možnosti, ale zároveň si treba ponuku poisťovní dôkladne preštudovať, keďže prakticky každá ponúka vlastné benefity a pre každého je zaujímavé niečo iné. Niekto ocení investičnú zložku, niekto zasa napríklad kartu s cestovným poistením. Keďže je to však rozhodnutie na dlhé roky, za podrobnejšie preskúmanie ponúk to určite stojí.

Vyberáme z poistovne.sk

34148_obr

Pandémia zmenila štruktúru škôd, cestovné poistenie prepadlo

Priemerné náklady na jednu škodu stúpli minulý rok o 15 %. Cestovné poistenie sa prepadlo o 60 %. Prírodné živly vyčíňali napriek pandémii, škody na privátnom majetku medziročne stúpli.
20.01.2021
Čítať viac o Pandémia zmenila štruktúru škôd, cestovné poistenie prepadlo
burst-research-labjpg

Pandémia po prvýkrát medzi najväčšími rizikami podnikania. Hrozí rekordný nárast bankrotov

Prerušenie prevádzky, pandémia a kybernetické útoky sú tri najväčšie hrozby podnikania v roku 2021. Všetky tri sú silne prepojené. Pandémia poskočila zo 17. na 2. miesto top rizík podnikania. Až 59 % respondentov ju považuje za hlavnú príčinu prerušenia výroby. Sociálno-ekonomické dôsledky pandémie prinesú v tomto roku viac platobnej neschopnosti, rekordný nárast bankrotov a pravdepodobne podporia ďalšie občianske nepokoje.
19.01.2021
Čítať viac o Pandémia po prvýkrát medzi najväčšími rizikami podnikania. Hrozí rekordný nárast bankrotov
54134

Ak si sporíte v 2.pilieri v konzervatívnom fonde, dosiahnete 3x nižšie úspory

Stav úspor v konzervatívnych dlhopisových dôchodkových fondoch sa za posledný rok znížil len minimálne: zo 72 % (2019) na 69 % (2020). Ak chcete získať pri odchode do dôchodku 3-krát vyššie úspory, je načase prestúpiť z konzervatívneho do rastového fondu.
19.01.2021 | redakčne upravené
Čítať viac o Ak si sporíte v 2.pilieri v konzervatívnom fonde, dosiahnete 3x nižšie úspory

Vyberáme z banky.sk