Detské poistenie. Áno alebo nie?

Detské poistenie sa už síce na Slovensku udomácnilo, ale stále je dosť rodín, kde nie je takpovediac zvykom. Má zmysel o ňom rozmýšľať? Pozrieme sa na to v nasledujúcich riadkoch.

Odškodné v prípade úrazu či financie v prípade choroby alebo trvalých následkov. Tieto veci rodičia očakávajú, keď uzatvárajú svojim deťom poistenie. „Poistenie pomôže zmierniť následky neočakávanej životnej situácie, ako je úraz, zranenie či trvalé následky úrazu,“ hovorí Helena Kanderková z Allianz-SP. Štatistiky poisťovne potvrdzujú, že úrazy detí nie sú vôbec ojedinelé. „Každý deň evidujeme v priemere 29 úrazov detí. Najčastejšie ide o zlomené končatiny, pády, rezné a tržné rany. V rámci poistenia rodičia deťom najčastejšie dojednávajú poistenie trvalých následkov úrazu, denné odškodné počas liečenia úrazu, kritické choroby a poistenie chirurgického zákroku.“

Dôležité je aj poistenie rodiča

Je teda dôležité, aby rodičia dávali poistiť svoje deti? „Pri odpovedi na túto otázku je najdôležitejšie povedať, že voči finančnej strate pre rodinu, a teda i pre dieťa, je dôležité poistenie rodiča v rozsahu primeranom jeho podielu na finančnom zabezpečovaní rodiny,“ vysvetľuje Beata Lipšicová, PR konzultantka poisťovne UNIQA s tým, že poistením rodič zabezpečí finančné prostriedky pre dieťa do budúcnosti i v prípade, kedy to už nemôže urobiť sám, teda pri jeho úmrtí či úplnej invalidite. „Čo sa týka poistenia detí, to zabezpečuje finančné prostriedky v prípade závažného úrazu dieťaťa – pri trvalých následkoch úrazu prostriedky pre možné zvýšené životné náklady. Je to najdôležitejšia súčasť poistenia detí. Väčšie trvalé následky úrazu môžu absolútne zmeniť finančné potreby rodiny i samotného dieťaťa do budúcnosti. Poistením dieťaťa zabezpečuje rodič zároveň finančné prostriedky i v prípade kritických chorôb dieťaťa, úrazov, chirurgických nákladov a podobne – suma pri aktuálnej finančnej potrebe.“


Sporenie do dospelosti

Nejde však len o samotné krytie v prípade choroby či úrazu. „Až 82 percent rodičov, ktorí svojmu dieťaťu, respektíve deťom uzavreli životné poistenie, považuje takého poistenie aj za formu sporenia do dospelosti a finančnú pomoc pri začiatku vysokoškolského štúdia, svadbe alebo v prípade, že si ich dieťa bude brať hypotéku,“ hovorí Blanka Hatalová, členka predstavenstva Komunálnej poisťovne. Podobne sa vyjadrila aj Monika Majerčíková, vedúca komunikácie poisťovne Generali. „Význam investičného poistenia pre deti je aj v tom, že rodičia dieťaťu už odmalička vytvárajú finančnú rezervu, ktorá môže byť jednorazová alebo priebežná (možno priebežne extra investovať, ako aj vyberať investované prostriedky).“

Táto finančná rezerva neskôr pomôže dieťaťu ako štart do života. Mnohé produkty dávajú dospelému, ktorý poisťuje dieťa, aj spôsob, ako mu zabezpečiť nielen garantovanú poistnú sumu, ale napríklad aj podiel zo zisku. Sú totiž aj také, súčasťou ktorých je investičná zložka, o ktorej tento dospelý rozhoduje.

TIP: Sporiť deťom nemusíte iba na životnej poistke. V dlhodobom horizonte sa vám oplatí investovanie.


Ako si vybrať?

Pri výbere treba, samozrejme, zohľadniť svoje finančné možnosti, ale zároveň si treba ponuku poisťovní dôkladne preštudovať, keďže prakticky každá ponúka vlastné benefity a pre každého je zaujímavé niečo iné. Niekto ocení investičnú zložku, niekto zasa napríklad kartu s cestovným poistením. Keďže je to však rozhodnutie na dlhé roky, za podrobnejšie preskúmanie ponúk to určite stojí.

Vyberáme z poistovne.sk

bicycle-in-the-garden

Nehoda na zdieľanej kolobežke či bicykli. Kto nesie zodpovednosť a ako treba postupovať ?

Vo väčších mestách na Slovensku si môžete prenajať elektrickú kolobežku, alebo bicykel. Všetko vyriešite cez apku v mobile. Čo však v prípade, ak spôsobíte nehodu? Kedy je zodpovedný používateľ a kedy majiteľ, resp. prevádzkovateľ? Prečítajte si, aký postup treba dodržať.
11.06.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Nehoda na zdieľanej kolobežke či bicykli. Kto nesie zodpovednosť a ako treba postupovať ?
hand-reaching-out-to-drone

Nehoda na elektrickom bicykli či zrážka dronom. Pokryje ju niekoľko rokov stará poistka?

Moderné zariadenia ako elektrické kolobežky či drony pred niekoľkými rokmi ešte neexistovali. Ako sa postaví poisťovňa k riešeniu škody, ak niekoho zraníte s letiacim dronom či zrazíte na elektrickej kolobežke a máte poistnú zmluvu z doby, keď tieto zariadenia ešte neexistovali?
08.06.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Nehoda na elektrickom bicykli či zrážka dronom. Pokryje ju niekoľko rokov stará poistka?
Pred dovolenkou myslite na poistenie. Groupama.

Plánujete ísť na dovolenku autom? Týchto 9 rád vám pomôže pripraviť sa na cestu

Dovolenka autom je pre mnohých obľúbená najmä vďaka slobode, voľnosti a dobrodružstvám. Zo Slovenska to navyše máme k moru len na skok a na pláži môžeme byť už po pár hodinách jazdy. Či už sa vyberiete na juh do Slovákmi obľúbených destinácií ako sú Terst, Istria, či Makarska alebo pôjdete za históriou na sever do Poľska alebo Nemecka, tieto rady využijete vždy.
07.06.2021
Čítať viac o Plánujete ísť na dovolenku autom? Týchto 9 rád vám pomôže pripraviť sa na cestu

Vyberáme z banky.sk