Chcete zmeniť poisťovňu? Takto pri tom treba postupovať

Na Slovensku je pluralita zdravotných poisťovní; v zmysle zákona môže poistenec raz ročne, a to vždy k 30.septembru, zmeniť zdravotnú poisťovňu. Ak tak urobí, poistencom novej zdravotnej poisťovne sa stane od 1.januára nasledujúceho kalendárneho roka. Poďme sa teda pozrieť na to, čo všetko budete potrebovať a aké máte možnosti, ak sa pre tento krok rozhodnete.

 
Dôvod uvádzať nemusíte

Poistencom novej zdravotnej poisťovne sa poistenec stáva na základe vyplnenej a podpísanej prihlášky. Tu treba povedať, že prihláška neobsahuje údaj – pre aký dôvod poistenec mení zdravotnú poisťovňu. „To znamená, že zmena zdravotnej poisťovne je vždy osobným a slobodným rozhodnutím poistenca, ktoré nikomu nemusí nijako zdôvodňovať,“ vysvetľuje Viktória Vasilenková, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne. „Poistenec by nemal zabudnúť prihlášku podpísať, a taktiež by si mal dať pozor, aby neposlal podpísanú prihlášku do viacerých poisťovní. Rovnako by si mal overiť, či poisťovňa, do ktorej chce prejsť, má podpísanú zmluvu s lekármi, ktorých pravidelne navštevuje.“ Tento posledný fakt si radšej vopred overte, aby vás nečakalo nepríjemné prekvapenie. A čo stará poisťovňa? „Do starej zdravotnej poisťovne nemusí poistenec nič oznamovať, urobí to za neho Úrad pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou,“ hovorí Beáta Dupaľová Ksenzsighová, špecialistka externej komunikácie a hovorkyňa poisťovne Union.

lista Neprehliadnite


Možností na podanie prihlášky je viacero

Ako sa samotná prihláška podáva? Nie je to žiadny zložitý proces. „V podstate stačí vyplniť prihlášku, no je potrebné to stihnúť do 30. septembra,“ hovorí Matej Štepiansky, PR špecialista poisťovne Dôvera. „ Do Dôvery je možné podať prihlášku osobne na pobočke, vyplniť ju online cez náš web alebo prostredníctvom Zákazníckej linky alebo ju vypísať a poslať poštou.“ O podobných možnostiach hovorí aj Vasilenková. Ich poistencom sa možno stať takto:
Telefonicky prostredníctvom Call centra: tlačivo vyplnia na základe vami nahlásených údajov a pošlú vám ho na podpis.
Elektronicky: Tlačivo môžete vyplniť priamo v počítači a zaslať ho pomocou tlačidla „Odoslať“. Vyplnenú prihlášku vám v papierovej forme pošlú na podpis, bez neho by bola prihláška neplatná.
Poštou: Vytlačte si formulár, vyplňte údaje a zašlite do ktorejkoľvek pobočky alebo expozitúry.
Osobne na klientskom pracovisku: Navštívte ktorékoľvek klientske pracovisko na Slovensku.

Zdravotné poistenie na Slovensku - odborná poradňa zdarma

 

Výber novej poisťovne dôkladne zvážte

A podľa čoho by sme si mali vybrať, ak uvažujeme o zmene? Samozrejme platí, že si treba ako prvé naštudovať ponuky a ako druhé zohľadniť vlastné individuálne potreby; čo vyhovuje jednému, nemusí vyhovovať druhému. Každá z poisťovní ponúka svoje vlastné benefity, o ktorých sme si povedali v jednom z predchádzajúcich článkov. Poisťovne zároveň majú podrobne vypracované svoje vlastné stránky, kde nájdete potrebné informácie.

Zmenu poisťovne treba nahlásiť

Zmenu zdravotnej poisťovne je poistenec podľa Beáty Dupaľovej Ksenzsighovej povinný oznámiť:

1. poskytovateľovi zdravotnej starostlivosti, s ktorým má uzatvorenú dohodu o poskytovaní zdravotnej starostlivosti – všeobecný lekár aj špecialisti (zubár, gynekológ, urológ a pod.)
2. zamestnávateľovi, ak má viacerých zamestnávateľov, musí zmenu zdravotnej poisťovni oznámiť každému z nich.

Nezabúdajte, že ak meníte poisťovňu, budete musieť vrátiť svoj preukaz poistenca starej poisťovni (do ôsmeho januára). Ak zabudnete vrátiť preukaz či neinformujete svojho zamestnávateľa do ôsmich dní odo zmeny, hrozia vám pokuty. Takisto bude treba vyrovnať prípadné dlžné poistné.

Vyberáme z poistovne.sk

burst-reading-in-hospital

eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?

Potrebujete lieky? Nemusíte chodiť do ambulancie, stačí zavolať.
19.04.2024 | redakcia
Čítať viac o eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?
freelancer-typing-on-keyboard

Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Pri niektorých finančných produktoch je možné určiť oprávnenú osobu. Pozrite si, prečo sa ju oplatí určiť a aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom.
17.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?
dentist-doing-checkup

Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Návšteva zubára sa niektorým Slovákom predraží. Ministerstvo zdravotníctva SR totiž po konzultácii s rezortom financií navrhlo revíziu v benefitoch zdravotných poisťovní. Dotkne sa pritom práve poskytovania zubného benefitu zdravotnými poisťovňami.
15.04.2024
Čítať viac o Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Vyberáme z banky.sk