Bezplatné zdravotníctvo na Slovensku je mýtus

Politici sa nám snažia nahovoriť, že zdravotníctvo na Slovensku je bezplatné či dokonca zadarmo. Kto navštívil niekedy lekára alebo špecialistu, vie, že realita je iná.

 Len aby sme mali predstavu, koľko sa na naše zdravie skladáme, uvedieme pár čísel. Do zdravotníctva najviac prispievajú ekonomicky aktívni obyvatelia, teda tí, ktorí pracujú. V minulom roku do spoločnej kasy odviedli takmer 2,3 miliardy eur. Priemerne jeden pracujúci človek odviedol na zdravotnom poistnom 1 355 eur. Napriek tomu tieto peniaze nestačia na zaplatenie všetkých zákrokov. Pacient si pripláca za rôzne úkony či vyšetrenia, ktoré nie sú hradené z verejného zdravotného poistenia. Čo je štandardná zdravotná starostlivosť a čo je už nadštandard, nie je určené jasne. Pacient tiež nemá dosť informácii o tom, za čo si má priplácať a za čo už nie.

Poradňa o zdravotnom poistení - čo vás zaujímalo?

  

Nejasnosti v cenníkoch

Príklad z reálneho života. Na malej poliklinike v okresnom meste pri Bratislave si čitateľ Poistovne.sk prečítal na dverách lekárky, že za RTG vyšetrenie si musí priplatiť. Filmy na jeho röntgenový snímok totiž nepreplácajú dve súkromné zdravotné poisťovne Union a Dôvera. A pritom ide len o niekoľko-centové položky.

 

Poisťovne však tieto tvrdenia odmietajú. “Nie je pravdou, že nepreplácame náklady na filmy. Tie sú započítané v cene výkonov. Je to z technických dôvodov - kvôli zjednodušeniu  faktúrovania zo strany poskytovateľov zdravotnej starostlivosti,“ tvrdí Matej Štepianský, hovorca Dôvery.

 

Čo si o tom má myslieť pacient? Nuž, že v zdravotnom systéme je chaos. Odborníci tvrdia, že problém chaosu sa dá vyriešiť tak, že sa definujú základné liečebno-diagnostické postupy a určí sa  štandardný balík zdravotnej starostlivosti. Až potom bude možné určiť dodatočný nadštandard, za ktorý si budú môcť pacienti priplatiť napríklad formou doplnkového poistenia.

lista Neprehliadnite

Dnes zákony síce stanovujú, čo je hradené z verejného zdravotného poistenia plne alebo čiastočne, ale bežný človek sa k zoznamu zdravotníckych výkonov, ktoré vydáva ministerstvo zdravotníctva, nedostane. Potom sa čuduje, že niektorí lekári už síce nevyberajú poplatky za prednostné vyšetrenie, ale nazývajú to "manažment pacienta". Iní zase neobjednávajú pacienta na čas v ordinačných hodinách, ale mimo nich a za poplatok.

 

Podľa zákona lekár môže požadovať od poistenca platbu iba za tie výkony, ktoré nie sú uhrádzané z verejného zdravotného poistenia. Takými sú napríklad rôzne potvrdenia o zdravotnej spôsobilosti na šoférovanie či na zbrojný pas. Pacient si dopláca aj za niektoré zdravotnícke pomôcky. Na druhej strane by si lekári nemali pýtať peniaze napríklad za potvrdenie o návšteve lekára či za výmenný lístok k špecialistovi.

 

Ak má poistenec akúkoľvek pochybnosť o výške, či opodstatnenosti platby u lekára, môže požiadať zdravotnú poisťovňu o výpis z účtu poistenca, kde si tieto informácie môže overiť,“ dodáva Petra Balážová, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
 

Preplácanie navyše

Na druhej strane, zdravotné poisťovne v rámci boja o poistencov preplácajú niektoré úkony nadštandardne. „Poskytovateľom zdravotnej starostlivosti hradíme všetky vyšetrenia a liečbu našich poistencov, ktoré boli indikované zo zdravotných dôvodov. Zoznam našich nadštandardných výhod a služieb nájdete na našom webe,“ informuje Štepianský.  Medzi nimi sú napríklad  prednostné objednanie na mamografiu, 80 percent z ceny vyšetrenia u nezmluvného lekára či polovičné zľavy za nadštandardnú nemocničnú izbu.

Všeobecná zdravotná poisťovňa nad rámec verejného zdravotného poistenia uhrádza svojim poistencom napríklad vyšetrenie krčka maternice, urologické prehliadky po štyridsiatke či  očkovanie proti chrípke.

 

 

Vyberáme z poistovne.sk

Čo robiť, ak vás zasiahol ničivý živel na dovolenke?

Náhle zmeny počasia každý rok spôsobujú problémy aj dovolenkárom. Požiare, silné búrky a víchrice neobchádzajú ani európske letoviská a spôsobujú obrovské škody na majetku aj na životoch. Ponúkame rady pre dovolenkárov, čo robiť v takýchto prípadoch.
29.07.2021 | redakcia
Čítať viac o Čo robiť, ak vás zasiahol ničivý živel na dovolenke?
Asistenčné služby Groupama

Klienti zbytočne prichádzajú o výhody. Nevedia, čo zahŕňajú asistenčné služby

Sú pre klientov k dispozícii zadarmo, no mnohí vôbec nevedia, čo všetko zahŕňajú a kedy sa dajú využiť. Hovoríme vo všeobecnosti o asistenčných službách, ale najmä o tých v havarijnom poistení. Klienti často nevedia, že ich vôbec majú a pri nehode či poruche auta na ceste ich využívajú len veľmi málo.
27.07.2021
Čítať viac o Klienti zbytočne prichádzajú o výhody. Nevedia, čo zahŕňajú asistenčné služby
holding-car-keys

Čo robiť, ak vám v zahraničí ukradnú alebo vykradnú auto

Ak vám ukradnú auto, nečakajte a krádež ihneď nahláste polícii a následne svojej poisťovni. Preplatenie škody za ukradnuté auto si môžete nárokovať z havarijného poistenia.
26.07.2021 | redakčne upravené
Čítať viac o Čo robiť, ak vám v zahraničí ukradnú alebo vykradnú auto

Vyberáme z banky.sk