Až 40% detských úrazov sa stane doma

Medzi najčastejšie poranenia patria pády, popáleniny alebo zranenia spôsobené úderom.

brother-sister-on-swings
Národné centrum zdravotníckych informácií vydalo v máji 2022 obsiahlu správu o úrazovosti detí a mladistvých do 18 rokov. Jej záver môže byť pre mnohých rodičov znepokojivý – najčastejšie sa ich potomkovia zrania doma. Podiel takýchto úrazov, ktoré viedli k hospitalizácii tých najmenších, dosahuje podľa NCZI 40,8%. V ohrození sú viac chlapci ako dievčatá, rozdiel medzi počtom prípadov je približne 30%.

Medzi typickú oblasť poranenia patrí pohybové ústrojenstvo, teda najmä končatiny a krčná chrbtica, vinou pádu sú často zasiahnuté tiež vnútorné orgány.

Zo štatistík poisťovne Wüstenrot vyplýva, že zranenia maloletých tvoria dlhodobo takmer 20% zo všetkých úrazových poistných udalostí. K úrazom detí dochádza najčastejšie pri hrách a športových aktivitách.

Najčastejšie sú zlomeniny a otvorené rany

Spomedzi úrazov detí poisťovňa Wüstenrot eviduje najčastejšie zlomeniny predlaktia, zlomeniny prsta na ruke alebo pomliaždenia prstov, zlomeniny kľúčnej kosti a otvorené rany.

Úrazy vznikajú najmä doma, v škole a na ihrisku

„U detí dochádza k úrazom pri športových aktivitách, najmä pri loptových hrách ako je futbal či basketbal, pri naháňačkách, pri jazde na bicykli či kolobežke,“ informuje riaditeľka Úseku likvidácie pre poisťovňu Wüstenrot Jana Kuchtová. Poisťovňa najčastejšie eviduje úrazy, ku ktorým došlo v domácnosti, škole alebo na ulici a ihrisku. „Deti sa zvyknú zraniť aj doma, keď sa hrajú spolu alebo s rodičmi. Pri naháňačkách stačí chvíľka nepozornosti, potknú sa a väčšinou to končí nárazom hlavy do nábytku alebo spadnú a utrpia zlomeninu kosti predlaktia,“ vysvetľuje Kuchtová.

V škole sa stávajú úrazy počas telesnej výchovy pri loptových hrách, pričom ide predovšetkým o zlomeniny alebo pomliaždenia prstov. Tretím miestom, na ktorom dochádza k zraneniam detí najčastejšie, sú ihriská (alebo sídliská a ulice), kde poisťovňa eviduje pády, napríklad z preliezok, čoho výsledkom sú zlomeniny rúk, prstov či otvorené rany.

Nezabudnite preto svoju domácnosť vybaviť bezpečnostnými prvkami, ktoré eliminujú možnosť zranenia. Medzi bezpečnostné prvky patria najmä zábrany na schody, kryty na elektrické zásuvky, gumové chrániče na rohy nábytku, detské poistky na skrinky s čistiacimi prostriedkami a liekmi. Zároveň z dosahu detí odstráňte všetky ostré predmety a šnúrky (napríklad na žalúziach), do ktorých by sa mohli zamotať.

Vyberáme z poistovne.sk

31403_obr

Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz

Svet zažil tzv. annus horribilis - globálne finančné aktíva poklesli o 2,7 %, čo je najväčší pokles od svetovej finančnej krízy. Z finančného majetku nám výrazne ukrajuje inflácia, potrebujeme sa naučiť inteligentne sporiť. Slovenskí sporitelia sa bankám otočili chrbtom – vyberali úspory a investovali na kapitálových trhoch, kde nakúpili rekordné množstvo cenných papierov za 1,5 miliardy eur.
28.09.2023
Čítať viac o Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz
Businessman podpisuje zmluvu-001

Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Dopravné nehody, zneužívanie, rôzne zločiny, či úmrtie blízkej osoby. Väčšina z nás si zažije počas svojho života určitý druh traumy. Hoci po takomto šoku nie každý na to myslí, ale obeť násilného trestného činu má nárok na odškodné. Či už po podaní žiadosti na ministerstve spravodlivosti, alebo ak má uzatvorené životné poistenie, tak prostredníctvom poistenia.
26.09.2023
Čítať viac o Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu
redakcia-nehoda

Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy

Za prvých 8 mesiacov tohto roka odhalil Allianz podvody za viac ako 10 miliónov eur. Najviac stúpli podvody v PZP a v poistení privátneho majetku. Jeden klient si chcel z novej poistky uplatniť starší úraz ramena, iný chcel novou poistkou zaplatiť 4 roky zničenú strechu.
20.09.2023
Čítať viac o Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy

Vyberáme z banky.sk