ANS sa s poisťovňami nedohodla na financovaní nemocníc od 1. júla

Rokovania budú pokračovať počas nasledujúceho týždňa.


Asociácia nemocníc Slovenska (ANS) sa na rokovaniach so zdravotnými poisťovňami nedohodla na financovaní nemocníc od 1. júla 2020. Rokovania budú pokračovať počas nasledujúceho týždňa. Informoval o tom riaditeľ Kancelárie ANS Miroslav Valaštík s tým, že o výsledku rokovaní budú zástupcovia asociácie informovať na rokovaní Odvetvovej tripartity v rezorte zdravotníctva 16. júna.

Ako pre agentúru SITA uviedol PR špecialista zdravotnej poisťovne Dôvera Matej Štepianský, aktuálne rokovania o cenových podmienkach vyvolala ANS na základe pohybu poistencov medzi jednotlivými zdravotnými poisťovňami. Dodal však, že aktuálny platobný mechanizmus je založený na paušálnych platbách, ktorý už zohľadňuje zmenu poistenosti pre rok 2020. "Napriek tomu sme ANS ponúkli úpravu platobného mechanizmu. Navrhli sme bezlimitné úhrady zdravotnej starostlivosti za každého hospitalizovaného, resp. ošetreného poistenca Dôvery. ANS zatiaľ túto ponuku neprijala," konštatoval Štepianský. Pre poistencov Dôvery sa však nič nemení, poisťovňa má s nemocnicami ANS platné zmluvy až do marca budúceho roku.

Zdravotná poisťovňa Union už na začiatku roka zvýšila platby, a to nie len v súvislosti s vyššími mzdovými nárokmi zdravotníkov, ale aj s očakávaným nárastom pacientov. "Sme pripravení zvýšiť globálne rozpočty v tých nemocniciach, kde to bude potrebné. Union za svojich poistencov zdravotnú starostlivosť zaplatí," uviedla pre agentúru SITA hovorkyňa Unionu Beáta Dupaľová Ksenzsighová.

Rokovania so zástupcami asociácie o podmienkach zmluvných vzťahov platných od 1. júla hodnotí Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP) pozitívne. "Spejeme k dohode, rokovania budú ešte pokračovať," konštatovala pre agentúru SITA Zuzana Štukovská z referátu komunikácie štátnej poisťovne.

ANS je dobrovoľným, zamestnávateľským, záujmovým, nepolitickým a nezávislým združením. Združuje 75 malých a stredných nemocníc a iných zdravotníckych zariadení. Zdravotnícke zariadenia združené v ANS zamestnávajú približne 26 700 zamestnancov.
 

Vyberáme z poistovne.sk

pexels-kindelmedia-7054510

Dokedy môžem stornovať/späťvziať prihlášku do zdravotnej poisťovne v roku 2026?

POZOR! Oproti minulému roku sa lehota skrátila. Pozrite si, aký postup a termíny je potrebné dodržať.
24.07.2026 | redakcia
Čítať viac o Dokedy môžem stornovať/späťvziať prihlášku do zdravotnej poisťovne v roku 2026?
Allianz_Allianz

Povodne sú podľa Allianzu najničivejším živlom v Európe, Slovensko môžu pripraviť o 2,2 mld. eur

Povodne spôsobujú v Európe väčšie škody než akýkoľvek iný prírodný živel, za posledné štvrťstoročie spôsobili straty 226 mld. eur Najnovšia analýza Allianzu ukazuje, že ďalšia veľká povodeň by mohla znížiť slovenský HDP o 0,5 percenta a príjmy domácností až o 3,9 percenta. Obmedzenie výstavby v záplavových oblastiach a investície do odolnej infraštruktúry môžu priniesť návratnosť štyroch eur za každé investované euro.
23.07.2026
Čítať viac o Povodne sú podľa Allianzu najničivejším živlom v Európe, Slovensko môžu pripraviť o 2,2 mld. eur
pexels-craytive-1456733

Cestovné poistenie: Ktoré športy musíte mať poistené osobitne? Toto sú rizikové športy z pohľadu poisťovne

O športové atrakcie pre dovolenkárov nie je núdza. Ktoré z nich poisťovne považujú za bežné športy a ktoré sú už rizikové a treba si ich pripoistiť zvlášť? Vedeli ste, že niektoré športy sú dokonca nepoistiteľné?
22.07.2026 | redakcia
Čítať viac o Cestovné poistenie: Ktoré športy musíte mať poistené osobitne? Toto sú rizikové športy z pohľadu poisťovne

Vyberáme z banky.sk