Ambulancie združené v ZAP stále trvajú na vypovedaní zmlúv s VšZP

Poisťovňa chcela navýšiť úhrady ambulanciám o 4 %, Zväzu ambulantných poskytovateľov to nestačí.


Zväz ambulantných poskytovateľov (ZAP) naďalej trvá na vypovedaní zmlúv so Všeobecnou zdravotnou poisťovňou (VšZP). Ako zväz uviedol v tlačovej správe, v utorok dostal od VšZP ponuku, ktorá mala navýšiť úhrady pre špecializovanú ambulantnú zdravotnú starostlivosť o 4 %, nekorešpondovala však s predchádzajúcou ústnou dohodou medzi poisťovňou a predstaviteľmi ZAP.

"Opakovane deklarujeme, že pokiaľ VšZP nedorovná cenové podmienky na úroveň Dôvery a Unionu, ZAP bude trvať na podaných výpovediach zmlúv. Uvedené požiadavky považujeme za korektné a splniteľné,“ píše sa v správe. Podľa zväzu je konanie poisťovne neférové, ak VšZP disponuje dostatočnými zdrojmi na to, aby pre všetky segmenty ambulantnej zdravotnej starostlivosti spravodlivo, rovnomerne a plošne navýšila úhrady minimálne na úroveň oboch súkromných zdravotných poisťovní.

ZAP odmieta tvrdenia VšZP, že vypovedanie zmlúv zo strany zväzu je neférové a rokovania sú nekonštruktívne. Opakovane poukázal na skutočnosť, že VšZP nereagovala na tri písomné žiadosti ZAP o rokovanie. Zväz ambulantných poskytovateľov tvrdí, že mal záujem rokovať v priebehu celého leta práve preto, aby sa vyhol rokovaniu počas prepoisťovacieho obdobia. Podľa zväzu nekonanie VšZP priviedlo rokovania do súčasného stavu.

Všetkých pacientov a poistencov však ubezpečuje, že do konca novembra sa pre nich vo veci poskytovania zdravotnej starostlivosti nič nemení. Ak sa ZAP so VšZP nedohodne do 30. septembra 2018, budú ambulantní poskytovatelia združení v ZAP vo výpovediach s VšZP. V krajnom prípade budú od 1. decembra 2018 v nezmluvnom vzťahu s VšZP. Zväz bude o spôsobe poskytovania zdravotnej starostlivosti pre poistencov VšZP od 1. decembra 2018 verejnosť, poistencov VšZP, ako i poskytovateľov - členov ZAP, priebežne informovať. 

Vyberáme z poistovne.sk

Ako zistím, či cestovná kancelária je poistená proti úpadku?

Každý rok na Slovensku skrachuje niekoľko cestovných kancelárií. Vyhnite sa problémom a vopred si zistite, či vaša cestovka je poistená proti úpadku.
12.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Ako zistím, či cestovná kancelária je poistená proti úpadku?
hory1

Poistenie do hôr

Na čo všetko sa toto poistenie vzťahuje? Koľko stojí zásah horskej služby a kto ho zaplatí?
10.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Poistenie do hôr
nervous-patient-in-wheelchair

Poistenie pracovnej neschopnosti: Ak ste chorí, buďte doma a liečte sa. Inak riskujete, že prídete o dávky

Poistenie PN vás môže finančne zachrániť v prípade dlhotrvajúcej choroby. Čo sa však stane, ak chorý nedodržiava liečebný režim a počas kontroly zo Sociánej poisťovne nebude doma? Čo ak sa zistí, že práceneschopnosť bola neoprávnená?
08.07.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Poistenie pracovnej neschopnosti: Ak ste chorí, buďte doma a liečte sa. Inak riskujete, že prídete o dávky

Vyberáme z banky.sk