Ako si vybrať vhodné PZP na auto

Poistovne.sk zisťovali čo všetko by ste mali zvažovať pred výberom povinného zmluvného poistenia. 


Pred uzatvorením povinného zmluvného poistenia (PZP), by ste si mali zistiť, čo všetko bude súčasťou vašej zákonnej poistky a spísať si na čo chcete auto využívať.

„To znamená okrem zodpovednostného rizika, aké ďalšie doplnkové služby budú v poistke zahrnuté,“ vysvetľuje Daniela Šulcová, špecialistka PR a marketing Úseku komunikácie a bankopoisťovníctva Komunálnej poisťovne v našej poradni.

Pri rozhodovaní sa pýtajte najmä na rozsah asistenčných služieb. Malo by vás zaujímať napríklad to či vám asistencia zabezpečí odtiahnutie vozidla, opravu na mieste alebo defekt.

Dôležitá je aj rýchlosť pomoci, ktorú je vám schopná asistenčná služba zabezpečiť.

„Genertel garantuje na Slovensku a v Česku príchod pomoci do 60 minút. Ak to nesplní vyplatí 50 eur na benzín. V zahraničí pre klienta zabezpečí náhradné vozidlo, ubytovanie alebo náhradný dovoz,“ informuje Miroslav Chovan, riaditeľ online poisťovne Genertel.

Chovan tiež radí, že pred výberom PZP je vhodné si určiť aj to do akého limitu ste schopní platiť poistné. Keďže cena PZP sa pohybuje od 100 do 200 eur na rok je to veľký jednorazový výdavok.

Genertel poisťovňa kryje klienta od okamihu platnosti zmluvy aj keď klient ešte nezaplatil a pokojne počká až 30 dní, kým klient zaplatí.

Lista Odporucame

Uzemná platnosť


Zaujímať sa treba aj o ich územnú platnosť, teda či vám s nepojazdným vozidlom pomôžu nielen na Slovensku ale aj v zahraničí a do akej sumy opravu uhradí,“ dodáva Šulcová.

Väčšie poisťovne, ktoré majú materské firmy v zahraničí, majú v každej európskej krajine likvidačnú spoločnosť, s ktorou má daná poisťovňa uzatvorenú zmluvu a ktorá sa o vás postará v prípade nehody v zahraničí.

Šulcová odporúča prihliadať aj na dôveryhodnosť inštitúcie, s ktorou uzavriete poistku.

„Určite sa treba vyhnúť menším, neznámym poisťovniam, ktoré pôsobia na trhu krátko a ponúkajú poistenia za podozrivo nízke ceny. Väčšinou garantujú len slabú ochranu a v prípade škody, poistné plnenie nevyplatia,“ dodáva Šulcová.

Postup výberu PZP

  • Rozhodnite sa čo všetko chcete mať v zákonnej poistke a
  • Spíšte si na čo chcete auto využívať
  • Pýtajte sa na rozsah, rýchlosť a územnú platnosť asistenčných služieb
  • Určite si do akého limitu ste schopní platiť poistné 
  • prihliadajte aj na dôveryhodnosť poisťovne
  • Rozhodnite sa či chcete uzavrieť zmluvu online alebo na pobočke
  • Zvážte aké pripoistenia potrebujete

Online alebo na pobočke?


Pri výbere zmluvného poistenia si zvážte aj to či preferujete robiť veci online alebo máte radi osobný kontakt na pobočke, kde vám pracovník vysvetlí detaily poistenia.

Genertel zvýhodňuje cenu poistenia pri elektronickej komunikácii, ale aj iné poisťovne majú zľavy pri uzatvorení poistenia online.

Dajte si pozor na pripoistenia


K PZP sa dajú prikúpiť aj rôzne pripoistenia ako napríklad poistenie čelného skla či krádeže. Zvážte si čo naozaj potrebujete a čo je pre vás zbytočné a nenechajte si od poisťovne alebo jej agenta nanútiť zbytočne veľa pripoistení, lebo sa vám môže cena PZP vyšplhať vyššie ako ste chceli.

„Je skutočne výhodnejšie zakúpiť si všemožné pripoistenia a zaplatiť viac alebo je lepšie priplatiť a mať riadne havarijné poistenie,“ pýta sa Chovan.
 

Vyberáme z poistovne.sk

436744768_6606007092041_4682621123979878352_n

Poistenie pre dobrovoľných hasičov

Na Slovensku je približne 80 000 dobrovoľných hasičov, ktorí doteraz nemali možnosť uzavrieť si poistenie zodpovednosti za spôsobenú škodu pri výkone svojej činnosti. Od mája taktéto poistenie už existuje.
24.05.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Poistenie pre dobrovoľných hasičov
business-women-working

V poistení nezabudnite na oprávnenú osobu. Takto ju môžete určiť, zmeniť a zrušiť.

Vysvetlíme vám význam oprávnenej osoby a odpovieme na praktické otázky, ako ju môžete určiť, zmeniť, či zrušiť. Poradíme, čo treba robiť v prípade rozvodu a aké obmedzenia sú pri maloletých oprávnených osobách.
22.05.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o V poistení nezabudnite na oprávnenú osobu. Takto ju môžete určiť, zmeniť a zrušiť.
redakcia-nehoda1

Minulý rok riešila Allianz 64 škôd spôsobených alkoholom za volantom. Najväčší účet presiahol 238-tisíc

Za škody spôsobené opitými vodičmi vyplatila Allianz za minulý rok takmer 607-tisíc eur. Vodička pod vplyvom drog spôsobila škodu za 238-tisíc eur. Účet musí zaplatiť. Allianz sa opäť zapojila do edukatívnej kampane, v ktorej návštevníkom barov a krčiem rozdávajú fiktívne účty s reálnymi nákladmi za nehodu pod vplyvom alkoholu.
21.05.2024
Čítať viac o Minulý rok riešila Allianz 64 škôd spôsobených alkoholom za volantom. Najväčší účet presiahol 238-tisíc

Vyberáme z banky.sk