Ako riešiť úraz na ľade či poškodený kufor snehom

Ak vám na auto spadne zo strechy ľad, môže vám pomôcť havarijné poistenie. Úraz na zľadovatenom chodníku vám uhradí úrazové poistenie alebo majiteľ obchodu.


So zimou súvisí niekoľko poistných udalostí, ktoré sa vám môžu stať na snehu alebo na ľade. „Pády a pošmyknutia sú v zimných mesiacoch extrémne časté, predstavujú až 52 % všetkých poistných udalostí, pri ktorých dôjde ku škode na zdraví“, upozorňuje Lucia Muthová, hovorkyňa Allianz – Slovenskej poisťovne. Zisťovali sme, ako riešiť najčastejšie poistné udalosti v zime.

Ak vám na kufor auta spadne zo strechy ľad alebo sneh a poškodí vám ho, máte niekoľko možnosti, ako získať odškodné.

Prvou je havarijné poistenie. Tento prípad poisťovne považujú za živelnú udalosť, ktorá je súčasťou základného krytia poistky. Ak využijete toto poistenie, musíte však počítať so spoluúčasťou, ktorá sa podľa výšky škody môže vyšplhať aj na niekoľko stoviek eur. Pri komunikácii s poisťovňou vám rozhodne pomôže, ak si urobíte fotografický alebo video záznam poistnej udalosti – ideálne predtým, ako sneh či ľad z auta odstránite.

V niektorých poisťovniach môžete v tomto prípade využiť aj povinné zmluvné poistenie (PZP), ak máte k nemu pripoistenie škody živlom. Treťou možnosťou je využiť poistenie všeobecnej zodpovednosti za škodu majiteľa budovy, ak ho má zaplatené. Tu sa však musíte pripraviť na to, že majiteľovi budovy budete musieť fotografiou či videom dokázať, že škoda bola spôsobená naozaj z jeho strechy.


Odškodné za zlomeninu na ľade

V prípade, že spadnete na ľade pred obchodom a zlomíte si ruku, môžete si škodu uplatniť z vášho úrazového poistenia alebo od majiteľa obchodu, ak má poistenie všeobecnej zodpovednosti za škodu.

Ak si zvolíte úrazové poistenie, musíte nahlásiť poistnú udalosť písomne, telefonicky alebo e-mailom. Potom, čo ukončite liečbu, by ste mali poisťovni tiež doložiť kompletné lekárske záznamy o liečbe. „Samotná náhrada škody na zdraví závisí od konkrétneho úrazu, spôsobu aj doby liečby. Napríklad liečenie zlomeniny člnkovitej kosti vyjde v priemere približne 465 eur,“ informuje Muthová.

Lista Odporucame
Ak chcete škodu na zdraví vymáhať od majiteľa chodníka, kde ste sa pošmykli, pomôže vám zdokumentovať miesto nehody buď fotografiou alebo videozáznamom cez mobil. Pomôžu aj výpovede svedkov, z ktorých bude zrejmé, že k úrazu nedošlo z vašej vlastnej viny (zakopnutie), ale kvôli neposypanému zľadovatenému chodníku.

PZP

Poisťovne tiež radia bezodkladne po nehode kontaktovať vlastníka budovy a spísať s ním aspoň krátky písomný záznam o vzniknutej škode a mať ho podpísaný. To vám pomôže pri vymáhaní škody aj na súde.

Ak vlastník či správca budovy odmieta prijať zodpovednosť za škodu alebo nemá poistenie zodpovednosti, o vašom nároku musí rozhodnúť príslušný súd.

Vyberáme z poistovne.sk

Spadnutý máj_TS Groupama

Symbolický máj spadol majiteľovi na strechu domu. Uhradí poisťovňa škodu?

Tradícia stavania májov je na Slovensku obľúbená. Okrem miest a obcí takto oslavujú mnohí Slováci, ktorí stavajú tento symbolický strom dokonca aj vo vlastných záhradách či dvoroch. Táto dlhoročná tradícia však so sebou nesie aj riziko, pretože zlomenie vysokého stromu môže viesť k nemalým škodám a v horšom prípade aj k zraneniam.
17.05.2021
Čítať viac o Symbolický máj spadol majiteľovi na strechu domu. Uhradí poisťovňa škodu?
business-sales-meeting

Globálna správa Allianz o poisťovníctve 2021: S odreninami, ale nie zlomené

V pandemickom roku 2020 celosvetovo kleslo poistné o 2,1 %, a to najmä v živote, ktorý padol o celých 10 %. V tomto roku sa očakáva oživenie poistného trhu, ktorý by mal stúpnuť až o 5,1 %, ťahúňmi budú najmä USA a Čína. Najväčší nárast poistného bol minulý rok v regióne východnej Európy, no slovenský poistný trh klesol o 3 %, najmä kvôli životnému poisteniu.
17.05.2021
Čítať viac o Globálna správa Allianz o poisťovníctve 2021: S odreninami, ale nie zlomené
hand-on-steering-wheel

Pri dopravnej nehode vám vedia pomôcť asistenčné spoločnosti

Ľudia často nevedia, ako správne postupovať pri dopravnej nehode. Dokonca ani nevedia, na čo všetko majú z poisťovne nárok. Na trhu už existujú firmy, ktoré vám v prípade nehody zabezpečia všetko potrebné od prvotnej telefonickej konzultácie cez vyplnenie záznamu o nehode až po opravu auta.
14.05.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Pri dopravnej nehode vám vedia pomôcť asistenčné spoločnosti

Vyberáme z banky.sk