Ako riešiť škody po Vianociach a Silvestri

Počas Vianoc a Silvestra poisťovne hlásia viac škôd spôsobených požiarom od adventnej sviečky, či od skratu osvetlenia stromčeka. Na Silvestra zase pribúdajú úrazy a popáleniny. Zisťovali sme, z akých druhov poistenia môžete riešiť tieto nehody.Škody spôsobené ohňom

Ak vám zhorel vianočný stromček a poškodil aj iné veci v domácnosti, pomôže vám poistenie domácnosti aj nehnuteľnosti. Poisťovne radia mať uzavreté obe poistenia, lebo každé z nich kryje v byte či v dome odlišné veci. Škoda na hnuteľných veciach (nábytok, koberec) je krytá z poistenia domácnosti, škoda na nehnuteľných veciach (stierky, parkety, okná) je krytá z poistenia nehnuteľnosti.

Keď stromček „pristane“ na aute

Nie všetci ľudia si dajú tú námahu, aby po sviatkoch odniesli svoj stromček ku kontajnerom. Ak váš sused vyhodí starý vianočný stromček z okna a ten vám poškodí kapotu auta, máte dve možnosti ako škodu riešiť.

Ak máte uzatvorené havarijné poistenie, je možné takúto škodu uplatniť z neho, ale budete musieť platiť spoluúčasť, takže za vinu iného človeka budete platiť vy. Spoluúčasť si môžete od suseda vymáhať súdnou cestou, ale potrebujete dôkazy, že vám škodu spôsobil práve on. Pomôže fotka alebo video z mobilu.

Ďalšou možnosťou je - ak má sused uzatvorené poistenie zodpovednosti za škodu - pokúsiť sa škodu vymáhať z tohto poistenia. Úspešný však budete taktiež len v prípade, že sused vinu prizná. V prípade, že to neurobí, ostáva vám už len súd – môžete sa pokúsiť vymôcť si vzniknutú škodu v občiansko-súdnom konaní.

Silvestrovské škody

Silvestrovské oslavy sú už tradične spojené s výbuchmi zábavnej pyrotechniky, ktorá môže zablúdiť aj na váš balkón či na auto a spôsobiť vám majetkovú škodu.

Ak vám petarda poškodila čelné sklo na aute či kapotu, pomôže vám vaša havarijná poistka, ktorá má v základnom balíku zvyčajne aj škodu z vandalizmu.  Ale tu musíte počítať so spoluúčasťou.

V prípade, že by ste mali v rámci havarijnej poistky pripoistené aj čelné sklo, poisťovne vám neodpočítajú ani spoluúčasť.

lista Neprehliadnite

Vandalizmus treba dokázať

V prípade, že vám na Silvestra susedova petarda poškodila okno na balkóne, nepokryje vám to bežné poistenie nehnuteľnosti - pretože okno by ste museli mať špeciálne pripoistené. 

Ak by ste chceli túto škodu riešiť z poistenia nehnuteľnosti, vtedy musíte mať pripoistený vandalizmus a museli by ste preukázať, že sused škodu spôsobil úmyselne. Ak sused nechcel okno rozbiť úmyselne, škoda poisťovňami nie je považovaná za vandalizmus.

lista PZP

 

Poistenie zodpovednosti a súd

Náhradu škody si môžete uplatniť aj u suseda z jeho poistenia zodpovednosti za škodu alebo priamo v občiansko-súdnom konaní. Poistenie zodpovednosti za škodu suseda má vplyv jedine na to, či sused bude musieť zaplatiť škodu z vlastného vrecka (ak poistenie nemá) alebo ho zaplatí čiastočne jeho poisťovňa (ak poistenie zodpovednosti má). Spoluúčasť musí sused zaplatiť z vlastného vrecka vždy.  

Ak by náhodou došlo k rozbitiu okna a poškodeniu aj nábytku alebo iných hnuteľných veci v izbe, tak by sa škoda na ich uplatňovala z poistenia domácnosti. 

Petardy a úraz

Petarda vám nemusí poškodiť iba majetok, ale aj vaše zdravie. Ak si zábavnou pyrotechnikou spôsobíte úraz vo forme popálenín, môžete to riešiť z povinného poistenia vašej zdravotnej poisťovne. Pri dlhodobým či trvalých následkoch vám pomôže úrazové poistenie alebo poistenie práceneschopnosti.

Vyberáme z poistovne.sk

bicycle-in-the-garden

Nehoda na zdieľanej kolobežke či bicykli. Kto nesie zodpovednosť a ako treba postupovať ?

Vo väčších mestách na Slovensku si môžete prenajať elektrickú kolobežku, alebo bicykel. Všetko vyriešite cez apku v mobile. Čo však v prípade, ak spôsobíte nehodu? Kedy je zodpovedný používateľ a kedy majiteľ, resp. prevádzkovateľ? Prečítajte si, aký postup treba dodržať.
11.06.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Nehoda na zdieľanej kolobežke či bicykli. Kto nesie zodpovednosť a ako treba postupovať ?
hand-reaching-out-to-drone

Nehoda na elektrickom bicykli či zrážka dronom. Pokryje ju niekoľko rokov stará poistka?

Moderné zariadenia ako elektrické kolobežky či drony pred niekoľkými rokmi ešte neexistovali. Ako sa postaví poisťovňa k riešeniu škody, ak niekoho zraníte s letiacim dronom či zrazíte na elektrickej kolobežke a máte poistnú zmluvu z doby, keď tieto zariadenia ešte neexistovali?
08.06.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Nehoda na elektrickom bicykli či zrážka dronom. Pokryje ju niekoľko rokov stará poistka?
Pred dovolenkou myslite na poistenie. Groupama.

Plánujete ísť na dovolenku autom? Týchto 9 rád vám pomôže pripraviť sa na cestu

Dovolenka autom je pre mnohých obľúbená najmä vďaka slobode, voľnosti a dobrodružstvám. Zo Slovenska to navyše máme k moru len na skok a na pláži môžeme byť už po pár hodinách jazdy. Či už sa vyberiete na juh do Slovákmi obľúbených destinácií ako sú Terst, Istria, či Makarska alebo pôjdete za históriou na sever do Poľska alebo Nemecka, tieto rady využijete vždy.
07.06.2021
Čítať viac o Plánujete ísť na dovolenku autom? Týchto 9 rád vám pomôže pripraviť sa na cestu

Vyberáme z banky.sk