Aké doklady si vziať na cestu autom na dovolenku

Ak sa vyberiete autom na dovolenku do Chorvátska, nemusí vám stačiť iba vaše povinné zmluvné poistenie (PZP), ale zíde sa vám aj havarijné poistenie. 


Keď vyrážate na letnú dovolenku autom mali by ste si skontrolovať aj to, aké doklady k poisteniu auta so sebou potrebujete. Okrem slovenského vodičské preukazu alebo aj medzinárodného budete v zahraničí potrebovať aj zelenú kartu, ale ani tá vám nemusí stačiť všade.

Kým biela karta o PZP poistení je potvrdenie, ktoré sa vydáva pre potreby domácej polície, V zahraničí je potrebné mať zelenú kartu, ktorá slúži ako medzinárodne uznávaný doklad o poistení zodpovednosti.

„Systém zelenej karty zabezpečuje plnenie v prípade nehody v zahraničí, bez nutnosti si uzatvárať poistenie zodpovednosti osobitne v každej krajine, do ktorej vycestujete. Zelená karta v zahraničí potvrdzuje, že máte splnené povinné poistenie záväzkov voči tretím stranám, vydáva ju poisťovňa, ktorá vám poskytuje PZP,“ vysvetľuje Artur Šturmankin, hovorca Allianz-Slovenskej poisťovne.

„Pri ceste do Nemecka je niekedy vhodné mať so sebou aj priamo platnú zmluvu o PZP,“ radí Miroslav Chovan, riaditeľ Genertel poisťovne.

Kde v Európe platí zelená karta a kde už nie si nájdete na webe svojej poisťovne alebo na stránke Slovenskej asociácie poisťovateľov.

Ďalší dokument, ktorý sa vám na cestách po zahraničí hodí je európsky formulár o dopravnej nehode. Chovan odporúča zobrať so sebou formulár Hlásenie o škodovej udalosti vo viacerých jazykových mutáciách, aj v slovenskom.

„Ich znenia sú identické a vodič má tak istotu, aké údaje vyplňuje a môže sa orientovať podľa verzie v slovenskom jazyku,“ dodáva.

Tento formulár vám vydá poisťovňa pri uzatváraní PZP a je k dispozícii aj na webových stránkach poisťovní, kde si ho môžete stiahnuť a vytlačiť.

PZP poistenie nemusí stačiť


Na ceste po zahraničí musíte mať zo zákona iba PZP poistenie, ktoré vás chráni vtedy ak niekomu spôsobíte škodu na aute. Poisťovne odporúčajú mať za hranicami aj havarijné poistenie, ktoré kryje škody, ktoré si spôsobíte sami alebo aj také, ak vám auto poškodia vandali alebo zviera.

„Naviac havarijné poistenie môže obsahovať aj ďalšiu pomoc v prípade poruchy vozidla,“ dodáva Chovan.
Šturmankin radí, že je dobré mať havarijné poistenie počas celého roka, nielen na cestu do zahraničia alebo na dovolenku. Pokiaľ máte uzatvorené havarijné poistenie s územnou platnosťou len pre Slovensko, je možné veľmi jednoduchým spôsobom rozšíriť ju krátkodobo na územie Európy cez telefón, obchodného zástupcu alebo na pobočke.
 

Aké doklady budete v zahraniči potrebovať

  • slovenský a medzinárodný vodičský preukaz
  • technický preukaz
  • zelenú kartu
  • európsky formulár o dopravnej nehode
  • platnú zmluvu o PZP alebo o havarijnom poistení (iba v niektorých krajinách)
  • číslo na asistenčnú službu vašej poisťovne
 

Poistenie na hraniciach

Keď na dovolenke prechádzate cez viacero krajín, ktoré nie sú členmi európskej únie a neplatí tam zelená karta nemusíte si doma vybaviť viac druhov poistenia.

„V krajinách, ktoré nepatria do krajín zelenej karty sa spravidla vyžaduje zaplatenie poistenia priamo na hraniciach, ktoré v podstate predstavuje obdobu nášho PZP. Takéto poistenie v podstate ani inde dohodnúť nie je možné,“ tvrdí Chovan.

V prípade havarijného poistenia je vhodné si overiť, či platí aj v krajinách, cez ktoré budete prechádzať.
 

Vyberáme z poistovne.sk

burst-reading-in-hospital

eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?

Potrebujete lieky? Nemusíte chodiť do ambulancie, stačí zavolať.
19.04.2024 | redakcia
Čítať viac o eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?
freelancer-typing-on-keyboard

Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?

Pri niektorých finančných produktoch je možné určiť oprávnenú osobu. Pozrite si, prečo sa ju oplatí určiť a aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom.
17.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?
dentist-doing-checkup

Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Návšteva zubára sa niektorým Slovákom predraží. Ministerstvo zdravotníctva SR totiž po konzultácii s rezortom financií navrhlo revíziu v benefitoch zdravotných poisťovní. Dotkne sa pritom práve poskytovania zubného benefitu zdravotnými poisťovňami.
15.04.2024
Čítať viac o Návšteva zubára sa predraží, ku koncu apríla sa ruší zubný benefit

Vyberáme z banky.sk