Aj v minulom roku poisťovne riešili pokusy o poistné podvody

Najčastejšie poisťovne odhaľujú špekulatívne a nekalé praktiky v oblasti poistenia motorových vozidiel.Aj v minulom roku sa komerčné poisťovne na Slovensku stretávali s pokusmi o poistné podvody. V niektorých evidujú medziročne stúpajúcu tendenciu, inde zase pokles či stabilizáciu. Avšak vo všeobecnosti poisťovne zhodne tvrdia, že najčastejšie odhaľujú špekulatívne a nekalé praktiky v oblasti poistenia motorových vozidiel.

Allianz - Slovenská poisťovňa v minulom roku odhalila 1 775 poisťovacích podvodov. To je podľa vyjadrení spoločnosti mierny pokles oproti predchádzajúcemu obdobiu. Avšak celková výška uchránenej hodnoty bola na úrovni 4,31 mil. eur. V roku 2016 to bola suma 4,1 mil. eur. Výška odhalených podvodov v neživotnom poistení tvorila vlani 3,72 mil. eur.

Spoločnosť Kooperativa vlani preverovala viac ako 2 880 podozrivých podnetov, z ktorých bola na potvrdených prípadoch zaznamenaná uchránená suma vo výške takmer 5 mil. eur. “Výsledky naznačujú medziročný rast. Je však potrebné uviesť, že Kooperativa implementovala opatrenia v oblasti prevencie pred podvodmi, či samotnej detekcie podozrení, ktoré prispeli k efektívnejšiemu vyhľadávaniu a tým aj nárastu preverovaných podozrivých udalostí,“ povedala hovorkyňa Kooperativy Silvia Nosková Illášová.

V rokoch 2016 a 2017 zaznamenala poisťovňa Generali približne rovnaký počet pokusov o poistný podvod. V roku 2016 odhalili 869 takýchto pokusov, minulý rok to bolo celkovo 822 pokusov. “Mierny pokles odhalených podvodov pripisujeme dôkladnejšiemu prevereniu rizikovosti klientov a predmetu poistenia a tiež osvete o rizikovosti pokusov o poistný podvod, keďže poisťovne využívajú mnohé, aj technologické výdobytky, na odhalenie takýchto pokusov,“ poznamenal hovorca Generali Milan Janásik. Minulý rok Generali uchránila finančné prostriedky za takmer 3 mil. eur, rok predtým to bolo viac ako 2,5 mil. eur.

Allianz poisťovňa eviduje výraznejší pokles v rámci podvodov v havarijnom poistení. “Vďaka obhliadkam ojazdených vozidiel pri ich vstupe do poistenia sme zaznamenali pokles podvodov v havarijnom poistení o 11 %. Obhliadkou každého vozidla staršieho ako jeden rok pred vstupom do poistenia sme zistili, že viac ako 60 % jazdených vozidiel má menšie či väčšie poškodenia,“ vysvetľuje vedúca oddelenia kontroly a špeciálnych činností v poisťovni Allianz Jaroslava Zemanová.

A hoci počet podvodov v havarijnom poistení v spoločnosti Allianz klesol, v povinnom zmluvnom poistení odhalila podvody v rekordnej výške za takmer 1,1 mil. eur , čo je nárast o takmer 94 % oproti predchádzajúcemu roku, keď to bolo 567 tis. eur. “V povinnom zmluvnom poistení sme zaznamenali nový trend poisťovacích podvodov pri uplatňovaní škôd na zdraví, keď sa niektorí poškodení úmyselne snažia navýšiť svoj nárok na poistné plnenie. Každý rok totiž narastá bodové ohodnotenie nárokov pri škodách na zdraví,” povedala Zemanová.

Z pohľadu celkových počtov je výskyt podvodov najčastejší aj v poisťovni Kooperativa v rámci povinného zmluvného poistenia a havarijného poistenia. “To samozrejme súvisí aj s našou skladbou portfólia poistných zmlúv,“ skonštatovala Silvia Nosková Illášová. V poisťovni Generali tvorí odhalenie špekulácií v rámci poistenia motorových vozidiel až 45 % zo všetkých odhalených prípadov. “Pri poistení vozidiel sa často vyskytujú nafingované parkovacie škody. Ďalšou kategóriou častých podozrivých poistných udalostí sú úmyselne vyvolané dopravné nehody,“ poznamenal Janásik.

Získajte vstupný bonus až 999 EUR

Aj v poisťovni Uniqa dominovalo v podvodoch neživotné poistenie, a to až s podielom 98 % podozrivých škôd. Podvodné konanie sa podarilo preukázať v 54 % prípadoch. “Prevažnú väčšinu poistných podvodov sa minulý rok podarilo odhaliť v neživotnom poistení v oblasti poistenia motorových vozidiel a majetku. Ide napríklad o využitie poškodených častí z iných vozidiel pri snahe uplatniť si škodu,“ skonštatovala Beata Lipšicová z poisťovne Uniqa.

V neživotnom poistení v Komunálnej poisťovni stúpol počet preverovaných podnetov, ako aj objem uchránených prostriedkov. “Preverili sme niekoľko stoviek poistných udalostí a podarilo sa nám ušetriť takmer pol milióna eur,“ povedal Dalibor Mihalkin z Komunálnej poisťovne. Aj táto poisťovňa evidovala najvyšší podiel podvodov pri povinnom zmluvnom poistení a havarijnom poistení.

V životnom poistení zaznamenala Komunálna poisťovňa pokles preverovaných podnetov. “Oproti predchádzajúcemu obdobiu sme ale zaznamenali niekoľko väčších prípadov, ktoré v súčasnosti riešime v spolupráci s orgánmi činnými v trestnom konaní,“ povedal Mihalkin. V poisťovni Uniqa medzi najčastejšie prípady v životnom poistení patria poistné zmluvy uzatvorené po poistnej udalosti alebo prípady, kedy sa klienti spoločnosť Uniqa snažia presvedčiť, že ich ujma na zdraví vznikla v dôsledku úrazu a až znaleckým skúmaním sa podarilo preukázať, že klienti utrpeli túto ujmu dávno pred úrazom.

 

Vyberáme z poistovne.sk

34148_obr

Zmeny v predstavenstve Allianz SDSS

Od 1. mája 2021 nastali v Allianz – Slovenskej dôchodkovej správcovskej spoločnosti (ASDSS) personálne zmeny. Novými členmi trojčlenného predstavenstva spoločnosti sa stali Agata Aniela Przygoda (40) a Juraj Dlhopolček (42). Nahradili doterajších členov vedenia Petra Karcola a Juraja Liptáka, ktorí zo spoločnosti odchádzajú.
03.05.2021
Čítať viac o Zmeny v predstavenstve Allianz SDSS
hands-grasping-a-steering-wheel

Allianz radí, ako rýchlo vyriešiť škodu na vozidle

Každý deň nahlásia klienti Allianz – Slovenskej poisťovne v priemere 650 až 700 poistných udalostí. Približne tretina týchto škôd sa týka vozidiel. Čo robiť, aby vaša škoda bola vyriešená čo najskôr a k vašej spokojnosti? Tu je niekoľko tipov:
29.04.2021
Čítať viac o Allianz radí, ako rýchlo vyriešiť škodu na vozidle

Vyberáme z banky.sk