Ak si sporíte v 2.pilieri v konzervatívnom fonde, dosiahnete 3x nižšie úspory

Stav úspor v konzervatívnych dlhopisových dôchodkových fondoch sa za posledný rok znížil len minimálne: zo 72 % (2019) na 69 % (2020). Ak chcete získať pri odchode do dôchodku 3-krát vyššie úspory, je načase prestúpiť z konzervatívneho do rastového fondu.

54134

Dlhopisové fondy prinesú v budúcnosti 3 až 5-krát nižší výnos

V roku 2020 sa v 2. pilieri nezopakovali výnosy, akých sme boli svedkami rok predtým. „Rok 2019 bol výnimočný, keďže indexové aj akciové fondy zarobili dvojciferné čísla. Avšak v minulom roku dokázala približne polovica fondov stále zarobiť viac ako dve percentá, čím prekonali infláciu, čiže sporitelia v nich reálne zarobili. Celý priemer však nadol ťahali najmä konzervatívne, dlhopisové fondy, v ktorých je od roku 2013 väčšina sporiteľov. Túto skutočnosť je treba čím skôr zmeniť,“ hodnotí situáciu Marián Búlik.

Koľko zarobili fondy v 2. pilieri od svojho vzniku (p.a., stav ku 13.1.2021)

Dlhopisové fondy 1,67 - 2,7 %
Zmiešané fondy 2,8 – 3,1 %
Akciové fondy 2,8 – 4,2 %
Indexové fondy 6,9 – 9,9 %

Ako vidno z prehľadu, z dlhodobého hľadiska prinášajú indexové fondy výrazne vyššie zhodnotenie ako dlhopisové fondy. Očakáva sa, že dlhopisové (konzervatívne) fondy v porovnaní s indexovými a akciovými fondami prinesú do budúcnosti 3 až 5-krát nižší výnos.

V konzervatívnych fondoch je stále 69 % úspor

Slovákom leží ešte stále 69 % úspor v konzervatívnych fondoch. Za posledný rok sa situácia zásadne nezmenila – na konci roku 2019 bolo v konzervatívnych fondoch 72 % úspor, čiže iba 3% prešli do rastových fondov. A to je jeden z dôvod pomalého rastu majetku v 2. pilieri. Aj napriek novým odvodom a zhodnoteniu sa za posledný rok zvýšil len o 972 miliónov eur.

Dôchodková reforma by mala priniesť investičné stratégie pre všetkých

Presunom úspor do rastového fondu majú sporitelia šancu výrazne si polepšiť. Akciové trhy majú potenciál ďalej rásť aj v tomto roku, aj keď výrazne pomalším tempom ako v posledných mesiacoch, keď „dobiehali“ marcový prepad akciových trhov. Priemerný rast akciových trhov sa odhaduje na 4-5 %. Je však možné, že aj napriek optimizmu vďaka vakcíne proti COVID-19 príde aj dočasný prepad trhov. Pri investovaní však nehľadíme na krátkodobé výkyvy finančných trhov, ale držíme sa svojej dlhodobej stratégie. Môžeme sa spoľahnúť na to, že pri dlhodobom investovaní (viac ako 15 rokov) akciové trhy s najvyššou pravdepodobnosťou prinesú priemerný ročný vynos výrazne vyšší ako inflácia. Preto, pokiaľ je váš dôchodok ešte v nedohľadne, presuňte čím skôr svoje úspory z konzervatívneho do rastového fondu. Ľuďom, ktorí zostanú dlhodobo alebo dokonca počas celého sporenia v 2. pilieri v konzervatívnom fonde, zarobia ich úspory maximálne 1-2 % ročne. Tento nedostatočný výnos pocítia, keď odídu na dôchodok a budú nepríjemne prekvapení z renty, ktorú im poisťovne ponúknu. Zatiaľ to však vyzerá tak, že väčšina sporiteľov sa kvôli slabej finančnej gramotnosti o svoje úspory nezaujíma. „Zostáva dúfať, že pripravovaná dôchodková reforma skutočne prinesie zavedenie investičných stratégií aj pre existujúcich sporiteľov, aby sa ich úspory mali šancu rozumne zhodnocovať.“ Kým sa tak stane, má však každý možnosť presunúť svoje úspory jednoducho a bezplatne do rastového fondu. Je to dôležitý krok najmä pre mladých ľudí vo veku 20-40 rokov, ktorí si doteraz sporili v dlhopisových fondoch. „Ak mladý človek teraz vstúpi do 2. piliera a bude si 40 rokov sporiť v akciovom alebo indexovom fonde, bude mať nasporené 2-3 krát viac ako garantovanom fonde.“

Do konca februára budú DSSky zasielať ročné výpisy. Vo výpise si ľudia môžu skontrolovať, v ktorom fonde majú uložené svoje úspory. A ak je to 100 % garantovaný fond, je na čase zmeniť to.

Vyberáme z Poistovne.sk

woman-does-dental-work

Počet preventívnych prehliadok u zubára klesá. Za ošetrenie zaplatíme viac.

POISTOVNE.sk sa pozreli na dáta o preventívnych prehliadkach u zubárov. Výsledky sú prekvapujúce.
06.12.2021 | redakcia
Čítať viac o Počet preventívnych prehliadok u zubára klesá. Za ošetrenie zaplatíme viac.
0000486637

Nadácia Allianz opäť darovala okrúhlu sumu detským onkologickým pacientom

Nadácia Allianz aj tento rok podporila detských onkologických pacientov prostredníctvom charitatívneho projektu Nadácie Kvapka Nádeje. Okrúhlu sumu vo výške až 30-tisíc eur venovala na dobudovanie Oddelenia bunkovej terapie v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave (NÚDCH).
03.12.2021
Čítať viac o Nadácia Allianz opäť darovala okrúhlu sumu detským onkologickým pacientom
relaxing-brown-and-white-tabby

Poistenie psa a mačky. Čo potrebujete vedieť?

Vedeli ste, že v súčasnosti si môžete poistiť už aj psíka a mačku? Pozrite si užitočné informácie o tom, ako toto poistenie funguje a ktoré riziká kryje.
02.12.2021 | redakcia
Čítať viac o Poistenie psa a mačky. Čo potrebujete vedieť?

Vyberáme z banky.sk