Ako správne prevážať vianočný stromček?

Ak prepravujete vianočný stromček, nezabudnite ho správne zabezpečiť. Pokiaľ by vám poškodil auto, náhradu škody môžete žiadať v poisťovni.

saw-vs-christmas-tree
Najbezpečnejšie je prevážať vianočný stromček upevnený v strešnom nosiči. Strom treba upevniť lanovým popruhom z nepružného materiálu okolo kmeňa. Popruhy musia byť fixované o hornú časť stromu, aby sa zabránilo jeho skĺznutiu. Po upevnení stromčeka v strešnom nosiči ho ešte zaistite elastickými lankami.

Ak vám vianočný stromček trčí z kufra, označte ho

Ak nemáte strešný nosič, stromček môžete prepravovať aj vo vnútri vozidla. Vopred sa však uistite, či máte v aute dostatok miesta. Ak dostatok miesta nemáte ani po sklopení zadných sedadiel a stromček prečnieva z kufrových dverí vozidla, označte ho reflexným pásom s červenými a bielymi pruhmi alebo červenou textíliou.

Čo hovoria crash testy?

Ako ukázal crash test Allianz centra pre technológie, preprava vianočného stromčeka môže byť poriadne nebezpečná. Test simuloval situáciu, v ktorej auto prevážalo vianočný stromček na streche vozidla a v rýchlosti 50 km/h narazilo do stojaceho auta. Test ukázal, že stromček, ktorý bol na streche vozidla pripevnený len elastickými lankami s háčikmi, preletel cez strechu dopredu. V prípade reálnej situácie môže mať takýto náraz fatálne následky.
 

Aké poistenie vám pomôže?

Ak si stromček zle priviažete na strechu a ten vám spadne a poškodí vaše auto, mohli by ste škodu riešiť z havarijného poistenia. Ale pozor, ak poisťovňa zistí, že k škode došlo nesprávne uloženým nákladom je oprávnená vám primerane znížiť poistné plnenie. V prípade, že vám zle pripevnený vianočný stromček z pred vami idúceho auta poškodili kapotu, môžete to riešiť aj z vinníkovho povinného zmluvného poistenia (PZP). Potrebujte k tomu však jeho priznanie a dôkazy. Na mieste nehody vypíšte Správu o nehode a vyhotovte si fotodokumentáciu. Vinník aj poškodený musia Správu o nehode podpísať a doručiť do poisťovne vinníka.

Ak sa účasníci nebudú vedieť zhodnúť na vine, či dôjde aj k poškodeniu zdravia, zavolajte políciu.

Vyberáme z Poistovne.sk

write-notes-from-laptop

Ak chcete zrušiť starú životnú poistku a uzatvoriť novú, na toto myslite vopred

V minulom článku sme sa venovali téme, či je alebo nie je možné zmeniť investičné resp. kapitálové poistenie na rizikové. V tomto článku sa pozrieme na to, či budete platiť nižšie, alebo vyššie poistné a poukážeme na najčastejšie chyby, ktoré klienti robia.
15.04.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Ak chcete zrušiť starú životnú poistku a uzatvoriť novú, na toto myslite vopred
female-dentist-at-work

Zdravotná poradňa: Výška doplatkov u lekára a zubára

Chcem sa opýtať, ak lekár účtuje za niektoré výkony doplatok, je tento doplatok rovnaký bez ohľadu na to, v akej zdravotnej poisťovni som poistená? Alebo poistenci niektorých poisťovní platia nižšie doplatky?
12.04.2021 | redakcia
Čítať viac o Zdravotná poradňa: Výška doplatkov u lekára a zubára
freelancer-typing-on-keyboard

Dá sa investičné poistenie zmeniť na rizikové?

Ak sa niekto dostal do ťažkej finančnej situácie a má investičné či kapitálové poistenie, môže svoju poistnú zmluvu zmeniť na rizikovú? Môže nasporené peniaze vybrať a použiť na preklenutie finančných ťažkostí? Dá sa zmeniť zmluva bez toho, aby ju klient musel vypovedať a uzatvoriť novú?
07.04.2021 | Katarína Macková
Čítať viac o Dá sa investičné poistenie zmeniť na rizikové?

Vyberáme z banky.sk