Ako správne prevážať vianočný stromček?

Ak prepravujete vianočný stromček, nezabudnite ho správne zabezpečiť. Pokiaľ by vám poškodil auto, náhradu škody môžete žiadať v poisťovni.

saw-vs-christmas-tree
Najbezpečnejšie je prevážať vianočný stromček upevnený v strešnom nosiči. Strom treba upevniť lanovým popruhom z nepružného materiálu okolo kmeňa. Popruhy musia byť fixované o hornú časť stromu, aby sa zabránilo jeho skĺznutiu. Po upevnení stromčeka v strešnom nosiči ho ešte zaistite elastickými lankami.

Ak vám vianočný stromček trčí z kufra, označte ho

Ak nemáte strešný nosič, stromček môžete prepravovať aj vo vnútri vozidla. Vopred sa však uistite, či máte v aute dostatok miesta. Ak dostatok miesta nemáte ani po sklopení zadných sedadiel a stromček prečnieva z kufrových dverí vozidla, označte ho reflexným pásom s červenými a bielymi pruhmi alebo červenou textíliou.

Čo hovoria crash testy?

Ako ukázal crash test Allianz centra pre technológie, preprava vianočného stromčeka môže byť poriadne nebezpečná. Test simuloval situáciu, v ktorej auto prevážalo vianočný stromček na streche vozidla a v rýchlosti 50 km/h narazilo do stojaceho auta. Test ukázal, že stromček, ktorý bol na streche vozidla pripevnený len elastickými lankami s háčikmi, preletel cez strechu dopredu. V prípade reálnej situácie môže mať takýto náraz fatálne následky.
 

Aké poistenie vám pomôže?

Ak si stromček zle priviažete na strechu a ten vám spadne a poškodí vaše auto, mohli by ste škodu riešiť z havarijného poistenia. Ale pozor, ak poisťovňa zistí, že k škode došlo nesprávne uloženým nákladom je oprávnená vám primerane znížiť poistné plnenie. V prípade, že vám zle pripevnený vianočný stromček z pred vami idúceho auta poškodili kapotu, môžete to riešiť aj z vinníkovho povinného zmluvného poistenia (PZP). Potrebujte k tomu však jeho priznanie a dôkazy. Na mieste nehody vypíšte Správu o nehode a vyhotovte si fotodokumentáciu. Vinník aj poškodený musia Správu o nehode podpísať a doručiť do poisťovne vinníka.

Ak sa účasníci nebudú vedieť zhodnúť na vine, či dôjde aj k poškodeniu zdravia, zavolajte políciu.

Vyberáme z Poistovne.sk

34148_obr

Allianz – SP vyplatila za COVID-19 už skoro štvrť milióna eur, najviac za úmrtia

Za necelých 10 mesiacov pandémie nahlásili klienti Allianz – SP poistné udalosti súvisiace s ochorením za takmer 350-tisíc eur. Najviac vyplatila Allianz – SP za úmrtia v dôsledku COVID-19. Životná poistka kryje v súvislosti s ochorením PN-ku, hospitalizáciu, smrť, invaliditu, chirurgický zákrok aj ušlý zárobok.
27.01.2021
Čítať viac o Allianz – SP vyplatila za COVID-19 už skoro štvrť milióna eur, najviac za úmrtia
computer-security-lock-and-payment

Pri sporoch s e-shopom aj pri zneužití karty vám môže pomocť banka i poisťovňa

Poradíme čo robiť, ak ste natrafili na falošný alebo neseriózny e-shop, alebo čo máte robiť, ak niekto zneužil vašu platobnú kartu.
25.01.2021 | redakcia
Čítať viac o Pri sporoch s e-shopom aj pri zneužití karty vám môže pomocť banka i poisťovňa
34148_obr

Pandémia zmenila štruktúru škôd, cestovné poistenie prepadlo

Priemerné náklady na jednu škodu stúpli minulý rok o 15 %. Cestovné poistenie sa prepadlo o 60 %. Prírodné živly vyčíňali napriek pandémii, škody na privátnom majetku medziročne stúpli.
20.01.2021
Čítať viac o Pandémia zmenila štruktúru škôd, cestovné poistenie prepadlo

Vyberáme z banky.sk