Európsky parlament pracuje na uvoľnení 40 mil. eur na nákup zariadení intenzívnej starostlivosti24.03.2020 (17:00)

Spolupráca posilní vyjednávaciu pozíciu členských štátov EÚ na svetovom trhu pri nákupe prostriedkov ochrany, ventilátorov a testovacích sád na COVID-19.

Európsky parlament (EP) pracuje spolu s členskými štátmi Európskej únie na urýchlenom uvoľnení 40 mil. eur z celkového objemu 50 mil. eur na nákup zariadení intenzívnej starostlivosti, napríklad takzvaných ventilátorov, ako aj osobných ochranných prostriedkov vrátane opätovne využiteľných respirátorov. Členské štáty spájajú sily aj prostredníctvom Dohody o spoločnom obstarávaní, na základe ktorej by mali nakúpiť prostriedky osobnej ochrany, dýchacie prístroje (ventilátory) a testovacie sady na COVID-19. Spolupráca posilní vyjednávaciu pozíciu členských štátov EÚ na svetovom trhu. EP o tom informoval v tlačovej správe, ktorú poskytol agentúre SITA.

O vytvorení prvej strategickej rezervy zdravotníckeho zariadenia v systéme rescEU, ktorá by mala byť v rámci boja proti nákaze COVID-19 urýchlene sprístupňovaná členským štátom trpiacim akútnym nedostatkom vybavenia, Európska komisia rozhodla ešte minulý týždeň vo štvrtok. Obstarávať by sa mali zariadenia určené na liečbu pacientov a pomôcky na ochranu zdravotníckeho personálu a spomalenie šírenia nákazy.

„Dnes využívane fondy EÚ v rámci programu rescEU po prvýkrát na podporu úsilia členských štátov v boji proti vírusu, a to zaistením dostupnosti nevyhnutne potrebného zdravotníckeho a ochranného vybavenia," uviedol predseda Výboru EP pre životné prostredie, verejné zdravie a bezpečnosť potravín Pascal Canfin.
 
Zdroj: SITA, Foto: redakcia


Sponzorované odkazy