Čo sa bude diať s cenami PZP na rok 2020?

Čo máme očakávať v blízkej budúcnosti? Budú nasledovať drastické zmeny, alebo len mierne úpravy? Na tieto veci sa pozrieme v nasledujúcich riadkoch.


Priemerné ceny povinného zmluvného poistenia na našom trhu viac ako desaťročie klesali. Dôvodom bol intenzívny konkurenčný boj a veľký počet poisťovní súperiaci o motoristov, najmä o najpočetnejšiu skupinu vodičov osobných a úžitkových vozidiel do 3,5 tony. „Až v minulom roku bol zaznamenaný mierny nárast priemerného poistného, približne o 5 až 6 percent,“ hovorí Vladimír Cvik, riaditeľ spoločnosti Netfinance.sk s tým, že priemerné poistné PZP na trhu rastie s dynamikou okolo 5 % aj v tomto roku a dá sa predpokladať, že aj v roku 2020 bude vývoj podobný.

Platí to pre všetkých?


Toto zvyšovanie poistného však neplatí pre všetky poisťovne ani pre všetkých motoristov. „Niektoré poisťovne očakávajú menší rast predpisu, iné plánujú rast priemernej ceny v najsilnejšom segmente vozidiel aj na úrovni 10%. Podobne je tomu u konkrétnych vodičov – mnohí budú mať ceny rovnaké ako v predchádzajúcom období, dokonca nižšie, iným môže vzrásť cena aj viac ako 10%“, hovorí ďalej Cvik. Výraznejšie zvýšenie cien sa podľa neho dotkne predovšetkým škodových klientov. Mladí vodiči a majitelia väčších a silnejších áut z veľkých miest sa už v priemere nebudú môcť poistiť tak lacno, ako v minulosti. „Žiadna dramatická zmena sa ale nekoná a ani by sa v najbližšom roku nemala udiať – ak je dnes priemerná cena PZP v segmente osobných áut 100 eur, tak medziročné zvýšenie cien bude predstavovať odhadom 5 – 6 eur.“
Zmenu pomalého tempa rastu, teda výraznejšie zvýšenie cien, môžu ovplyvniť v budúcnosti predovšetkým legislatívne zmeny, napríklad:
- problematika nemajetkovej ujmy a nárokov pozostalých
- nutnosť opráv v certifikovaných servisoch
- zvyšovanie limitov poistného plnenia.

Ide nielen o škodovosť, ale aj o typ vodiča


Podľa Maroša Ovčarika, riaditeľa portálu FinancnyKompas.sk, je zásadným kritériom pre určenie výšky poistného škodový priebeh vodiča. Teda môžu si priplatiť tí, ktorí za ostatné obdobie spôsobili poistnú udalosť. „Vplyv na výšku poistného má aj to, o aký typ vodiča ide, či je mladý, z veľkého mesta, s výkonným vozidlom. Klient má vždy na výber, v ktorej poisťovni sa poistí. Niektoré poisťovne zohľadňujú aj značku a model vozidla,“ dodáva s tým, že o tom, o aké percentuálne navýšenie poistného na rok 2020 pôjde, nemá zatiaľ vedomosť.

Rastú aj ceny náhradných dielov a cena práce


Súčasný a budúci mierny rast cien PZP má podľa V. Cvika racionálne opodstatnenie – aj keď to, samozrejme, neplatí pre každú poisťovňu rovnako. Trh PZP je celkovo stratový, náklady poisťovní sú vyššie ako inkasované poistné. Môžu za to aj subjektívne dôvody a obchodné a trhové stratégie jednotlivých poisťovní, ale tiež viacero objektívnych príčin. „Rast počtu vozidiel – už je ich poistených takmer 3,1 mil. a evidovaných viac ako 3,3 mil. – znamená nárast škodových udalostí. Ešte výraznejšie ako počet škôd rastie objem vyplatených poistných plnení, a to najmä z dôvodu významného nárastu cien náhradných dielov a ceny práce v servisoch, ktorý bude pravdepodobne pokračovať,“ hovorí s tým, že poisťovne len v roku 2018 vyplatili poškodeným 218 mil. eur, pričom priemerné plnenie dosiahlo 1 781 eur. „Ďalšími dôvodmi potreby zvyšovania cien sú aj prísnejšia regulácia a legislatíva, tvorba väčších rezerv a vyššie personálne a prevádzkové náklady poisťovní.“
Ceny havarijného poistenia zároveň podľa neho mierne vzrástli už koncom minulého a začiatkom tohto roka najmä v súvislosti so zavedením 8 % dane z neživotného poistenia. „Motoristi v havarijnom poistení nie sú až tak senzitívni na cenu a táto nie je takým dôležitým kritériom rozhodovania sa ako pri PZP. Priemerná cena havarijného poistenia je mierne vyššia ako v minulosti, opäť ale platí, že segmentácia a cenotvorba poisťovní je veľmi rozdielna,“ dodáva.

Vyberáme z poistovne.sk

60878

Slovenská pobočka Groupamy sa stala súčasťou poisťovne Union

Prevod poistného kmeňa a poistných zmlúv slovenskej pobočky medzinárodnej poisťovne Groupama do poisťovne Union je dokončený.
02.12.2022
Čítať viac o Slovenská pobočka Groupamy sa stala súčasťou poisťovne Union
blue-white-striped-dress-on-girl

Nadácia Allianz aj tento rok podporí detskú onkológiu

Okrúhlou sumou 30-tisíc eur Nadácia Allianz tento rok opäť podporí detských onkologických pacientov. Finančný dar poputuje prostredníctvom charitatívneho projektu Nadácie Kvapka Nádeje na vybudovanie Detského stacionára Kliniky pediatrickej onkológie a hematológie SZU DFNsP v Banskej Bystrici.
01.12.2022
Čítať viac o Nadácia Allianz aj tento rok podporí detskú onkológiu
hands-grasping-a-steering-wheel

Poistenie elektromobilov

Počet elektrických áut na cestách nepretržite rastie. Tomuto trendu prispôsobujú poisťovne svoje produkty týkajúce sa poistenia automobilov. Poistovne.sk zisťovali, v čom je poistenie elektromobilov špecifické a aké extra služby môžu motoristi očakávať.
28.11.2022 | Katarína Macková
Čítať viac o Poistenie elektromobilov

Vyberáme z banky.sk