Kedy a ako uhrádzať preddavky na zdravotné poistenie?

V predchádzajúcom článku sme si priblížili, kto je povinný uhrádzať odvody na verejné zdravotné poistenie a v akej výške. Dnes sa pozrieme na termíny a spôsoby, akými je možné odvody uhradiť.

 


Kedy je potrebné platiť


Mesačné odvody sa platia vždy mesiac dozadu. SZČO a samoplatitelia musia platiť najneskôr do ôsmich dní po uplynutí mesiaca. Zamestnávatelia platia v deň výplaty príjmov alebo, ak nie je takýto deň určený, potom posledný deň nasledujúceho mesiaca. To znamená, že napríklad za január 2020 zaplatí SZČO novú sumu odvodu najneskôr do 8.2.2020 a zamestnávatelia v deň výplaty príjmov, alebo ak nemajú pevne stanovený deň výplaty, preddavok za január 2020 zaplatia 29.2.2020. Platiť treba v správnej výške, včas a pravidelne každý mesiac.

Ako je možné platiť? Využite tieto spôsoby:


UNION Poisťovňa a Všeobecná zdravotná poisťovňa:

  • Bezhotovostným prevodom
  • Poštovým poukazom
  • V hotovosti na všetkých kontaktných miestach/pobočkách

Dôvera


Cez Elektronickú pobočku
Ak platíte odvody cez svoju Elektronickú pobočku, vyhnete sa prípadným chybám nielen pri uvádzaní platobných symbolov, ale aj sumy preddavku.

Cez mobilnú aplikáciu
V apke nájdete návod, čo treba zaplatiť, dokedy a koľko. Za každý daný mesiac nájdete informáciu, čo bolo treba zaplatiť, čo ste zaplatili, prípadne čo nezaplatili. Následne zvolíte možnosť zaplatiť poistné.

Bankovým prevodom
Nezabudnite uviesť všetky potrebné údaje (variabilný, konštantný a špecifický symbol), aby banka mohla vašu platbu správne identifikovať.

Samoplatitelia a živnostníci
Pri úhrade nezabudnite správne uviesť variabilný symbol. Pokiaľ vám ho nepridelila zdravotná poisťovňa, váš variabilný symbol je vaše rodné číslo. Pokiaľ vaše rodné číslo je len 9 miestne, doplňte na konci číslicu 0.

Pri predavkových platbách uvádzajte konštantný symbol 3558.

Špecifický symbol je v tvare MMRRRR resp. RRRRMM, pričom R je označenie roku a M je označenie mesiaca. Špecifickým symbolom platiteľ označuje obdobie, za ktoré chce preddavok odviesť.

Ak máte v banke zriadený trvalý príkaz na úhradu mesačného preddavku, upravte si od nového roku 2020 sumu na úhradu podľa novej výšky preddavkov. Pri platbe trvalým príkazom nie je potrebné uvádzať špecifický symbol.

Vyberáme z poistovne.sk

grateful-patient

Toto robia pacienti s vysokým krvným tlakom nesprávne

To, že vysoký krvný tlak ľudia podceňujú a mnohí ani netušia, že ho majú, je už dlhšie známe. Zdravotné poisťovne upozorňujú na nové fakty o hypertenzii, ktorou trpia už aj deti.
20.06.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Toto robia pacienti s vysokým krvným tlakom nesprávne
20073

Sezóna pre motocykle sa už naplno rozbehla, nehody môžu byť fatálne

Počet nehôd motorkárov sa z roka na rok zvyšuje. Podľa štatistík Polície SR prišlo minulý rok o život na slovenských cestách 28 motorkárov. Medzi najčastejšie príčiny smrteľných nehôd patrilo neprispôsobenie jazdy technického stavu vozovky, nedanie prednosti, ale aj požitie alkoholu, či omamných látok.
19.06.2024
Čítať viac o Sezóna pre motocykle sa už naplno rozbehla, nehody môžu byť fatálne
burst-partners-donut-float-fun

Letné zľavy a výhody pre poistencov Dôvery

Výhody zdravotnej poisťovne viete využiť nielen na Slovensku, ale aj v zahraničí. Pozrite si, ako so zdravotnou poisťovňou môžete ušetriť desiatky eur a v ktorých prípadoch jej pomoc naozaj oceníte.
19.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Letné zľavy a výhody pre poistencov Dôvery

Vyberáme z banky.sk