Ako si vybrať zdravotnú poisťovňu

Rozhodnúť sa, ktorá zdravotná poisťovňa je pre človeka najlepšia, je zložité. Kritérii je viacero a vstupuje do nich aj naše subjektívne vnímanie, či skúsenosti známych a rodiny. Poistovne.sk sa pozreli na to, čo treba zobrať do úvahy pri výbere zdravotnej poisťovne.

Na Slovensku pôsobia tri zdravotné poistovne. Dve súkromné - Dôvera a Union a jedna štátna Všeobecná zdravotná poisťovňa (VšZP). Delia sa o viac ako päť miliónov poistencov, ktorí sú zo zákona povinne zdravotne poistení. Odvody za zdravotné poistenie sa zamestnancom sťahujú rovno z výplaty. Podnikatelia a živnostníci si ich platia sami.

Podľa zákona zdravotné poisťovne zabezpečujú zdravotnú starostlivosť v spolupráci s poskytovateľmi. Výška odvodov je tiež daná zo zákona, takže ňou veľmi súťažiť o klienta nemôžu. Napriek tomu sú medzi nimi rozdiely.
 

Počty poistencov

Kto má rád štatistiky môže si pozrieť čísla o tom koľko ľudí je v jednotlivých poisťovniach a ako sa menia ich počty. To môže naznačiť ich kvalitu či spokojnosť poistencov s ich službami.
Stále platí, že najviac ľudí na Slovensku je vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni. Podľa údajov Úradu pre zdravotnú starostlivosť mala táto štátna poisťovňa k začiatku tohto roka 3 138 253 poistencov. To je viac ako dvojnásobok počtu druhej najväčšiej poisťovne Dôvera, ktorá mala v januári 1 521 263 poistencov. Najmenšia je Union zdravotná poisťovňa so 487 710 poistencami.

Lenže keď sa pozrieme na čísla o prepoistení, teda koľko ľudí zmenilo poisťovňu minulý rok, tak sú čísla iné. Dôvera získala v minulom roku viac ako 30 tisíc nových poistencov, kým Všeobecná zdravotná poisťovňa stratila viac ako 38 tisíc klientov. Union si polepšila len o 8 tisíc klientov.
 

Siete zmluvných lekárov

Pri výbere by človek mal pozerať aj na to, akú sieť lekárov majú poisťovne zazmluvnenú. Nie všetci lekári majú zmluvy so všetkými poisťovňami. Ak máte svojho obľúbeného lekára, ktorý má zmluvu len s jednou poisťovňou, môžete si vybrať práve tú. Za vyšetrenia u nezmluvného lekára by ste totiž museli priplácať.

Akú veľkú sieť lekárov má poisťovňa, môžete zistiť na jej webe. Poisťovňa Dôvera má napríklad interaktívnu mapu zdravotníctva na Slovensku, ktorá človeku pomôže nájsť si lekára špecialistu v jeho okolí. Dozviete sa kedy ordinuje, kontakt (ak ho poskytol), ale aj koľko má pacientov a či berie nových pacientov. Na mape sú len lekári, ktorí majú podpísanú zmluvu s Dôverou. Táto poisťovňa má zmluvných viac ako 8 tisíc ambulancií.

Union poisťovňa ponúka na webe vyhľadávanie zmluvných lekárov podľa špecializácie a lokality. Telefónne číslo tiež nenájdete pri každom lekárovi.

Všeobecná zdravotná poisťovňa má na webe vyhľadávanie podľa lokality a typu zdravotnej starostlivosti. Toto vyhľadávanie vôbec nie je intuitívne. Prekvapil nás napríklad názov „spoločné vyšetrovacie a liečebné zložky“, pod ktorým sme si nevedeli nič predstaviť. Telefónne čísla na špecialistov sme nenašli.
 

Čakacie lehoty

Pri výbere poisťovne sa človek môže orientovať aj podľa prístupu poisťovne k pacientom. Ak poisťovňa otáľa s preplatením dôležitej operácie či pacienta nechá na operáciu dlhšie čakať, je to znak, že sa treba poobzerať po konkurencii. Čakacie lehoty si môžete overiť tiež na weboch poisťovní.

Na webe zdravotnej poisťovne Union je dostupná informácia o počte poistencov, ktorí čakajú na operáciu. Informácie sa dajú triediť podľa nemocnice a druhu ochorenia. Vidíme síce počet čakajúcich pacientov, no chýba nám tu informácia, koľko dní budeme čakať. Aspoň orientačne.

Dôvera aj VšZP poskytuje prehľad čakacích lehôt podľa výkonov (napríklad výmena bedrového kĺbu), avšak len Dôvera ponúka prehľad čakacích lehôt aj na jednodňovú zdravotnú starostlivosť. Dozviete sa aj, koľko dní v priemere čakali poistenci na výkon vo viacerých nemocniciach na celom Slovensku a koľko je čakajúcich pacientov.
 

Všímajte si bonusy

Pri výbere poisťovne si všímajte aj rôzne bonusy, ktoré ponúkajú poisťovne nad rámec zákona. Podľa vášho veku či zdravotných komplikácii sa môžete rozhodnúť, ktoré benefity sú pre vás výhodnejšie.

VšZP napríklad prepláca tretinu nákladov na zdravotnú starostlivosť ľuďom s problémami chrbta vo vybraných kúpeľoch.

Dôvera zas prispeje sumou 100 € na ošetrenie u zubára.

Union vracia všetkým deťom doplatky za lieky bez limitu.

O výhodách, ktoré ponúkajú poisťovne svojim poistencom budeme detailnejšie písať nabudúce.

Rozhodnutie, kde si poistiť zdravie, je na pacientovi. Každý rok sa môže človek rozhodnúť pre zmenu zdravotnej poisťovne a to do konca septembra. V ďalších článkoch vám viac priblížime zdravotné poisťovne a veríme, že vám to pomôže pri výbere tej správnej poisťovne pre vás.

Vyberáme z poistovne.sk

Ako zistím, či cestovná kancelária je poistená proti úpadku?

Každý rok na Slovensku skrachuje niekoľko cestovných kancelárií. Vyhnite sa problémom a vopred si zistite, či vaša cestovka je poistená proti úpadku.
12.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Ako zistím, či cestovná kancelária je poistená proti úpadku?
hory1

Poistenie do hôr

Na čo všetko sa toto poistenie vzťahuje? Koľko stojí zásah horskej služby a kto ho zaplatí?
10.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Poistenie do hôr
nervous-patient-in-wheelchair

Poistenie pracovnej neschopnosti: Ak ste chorí, buďte doma a liečte sa. Inak riskujete, že prídete o dávky

Poistenie PN vás môže finančne zachrániť v prípade dlhotrvajúcej choroby. Čo sa však stane, ak chorý nedodržiava liečebný režim a počas kontroly zo Sociánej poisťovne nebude doma? Čo ak sa zistí, že práceneschopnosť bola neoprávnená?
08.07.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Poistenie pracovnej neschopnosti: Ak ste chorí, buďte doma a liečte sa. Inak riskujete, že prídete o dávky

Vyberáme z banky.sk