Povinné očkovanie. Viete, kedy naň máte ísť znova?

Veľa dospelých ľudí ani nevie, kedy sa má dať na čo preočkovať. V akom veku si treba ktoré očkovania obnoviť? Čo ak na to zabudnete? Pripomenie vám to lekár, alebo je to iba na vašej zodpovednosti? Porušujete nepreočkovaním sa zákon? Dnes sa pozrieme práve na to.

 

Každých pätnásť rokov


Ako deti sme to mali jednoduché; dostali sme pár injekcií a na celé roky bol takpovediac pokoj. Ich účinok však netrvá po celý život a v istom veku treba myslieť na obnovu, teda preočkovanie. Poisťovne.sk zisťovali, kedy sa odporúča. „Preočkovanie v rámci povinného očkovania pre dospelých je podľa očkovacieho kalendára každých pätnásť rokov (záškrt, tetanus). Odporúča sa vo veku 30 rokov a potom každých 15 rokov, je hradené z verejného zdravotného poistenia,“ vysvetľuje Matej Štepiansky, PR špecialista poisťovne Dôvera.
 

Očkovací kalendár


Ten je v tejto oblasti veľmi užitočnou pomôckou; vypracúva ho Úrad verejného zdravotníctva SR v súlade s príslušným zákonom a vyhláškou ministerstva zdravotníctva, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevencii a kontrole prenosných ochorení v znení príslušnej vyhlášky, a to každoročne.

Kedy sa vykonáva kontrola?

Kontrola povinného očkovania sa vykonáva vždy v rámci preventívnej prehliadky a/alebo pri prevzatí poistenca do starostlivosti všeobecného lekára pre dospelých.

Pozvú vás, alebo na to musíte myslieť vy?

Lekár nemá povinnosť pozývať poistenca na očkovanie. „Je v záujme poistenca, aby pravidelne chodil na preventívne prehliadky, v rámci ktorých mu lekár skontroluje aj povinné očkovanie,“ vysvetľuje Jana Martanovičová, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
 

Čo ak sa odmietnete dať zaočkovať?

Zákon stanovuje povinnosť lekárovi nahlásiť Úradu verejného zdravotníctva SR pacientov, ktorí odmietli očkovanie. „Ak poistenec odmietne očkovanie, porušuje zákon a dopúšťa sa priestupku na úseku verejného zdravotníctva,“ dodáva hovorkyňa s tým, že za nepodrobenie sa povinnému očkovaniu možno uložiť pokutu v súhrnnej výške 331 eur.
 

Ak chcete aj iné očkovanie

Stojí za to informovať sa vo svojej poisťovni, ktoré nepovinné očkovania uhrádza, prípadne sčasti uhrádza ako bonus pre svojich poistencov. Mnohé ochorenia totiž môžu mať závažné následky. Sem môžeme zaradiť napríklad očkovanie proti chrípke, kliešťovej encefalitíde, pneumokokom, žltačke a podobne. Informujte sa u svojho lekára a vo svojej poisťovni.
 

Vyberáme z Poistovne.sk

31403_obr

Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz

Svet zažil tzv. annus horribilis - globálne finančné aktíva poklesli o 2,7 %, čo je najväčší pokles od svetovej finančnej krízy. Z finančného majetku nám výrazne ukrajuje inflácia, potrebujeme sa naučiť inteligentne sporiť. Slovenskí sporitelia sa bankám otočili chrbtom – vyberali úspory a investovali na kapitálových trhoch, kde nakúpili rekordné množstvo cenných papierov za 1,5 miliardy eur.
28.09.2023
Čítať viac o Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz
Businessman podpisuje zmluvu-001

Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Dopravné nehody, zneužívanie, rôzne zločiny, či úmrtie blízkej osoby. Väčšina z nás si zažije počas svojho života určitý druh traumy. Hoci po takomto šoku nie každý na to myslí, ale obeť násilného trestného činu má nárok na odškodné. Či už po podaní žiadosti na ministerstve spravodlivosti, alebo ak má uzatvorené životné poistenie, tak prostredníctvom poistenia.
26.09.2023
Čítať viac o Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu
redakcia-nehoda

Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy

Za prvých 8 mesiacov tohto roka odhalil Allianz podvody za viac ako 10 miliónov eur. Najviac stúpli podvody v PZP a v poistení privátneho majetku. Jeden klient si chcel z novej poistky uplatniť starší úraz ramena, iný chcel novou poistkou zaplatiť 4 roky zničenú strechu.
20.09.2023
Čítať viac o Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy

Vyberáme z banky.sk