Povinné očkovanie. Viete, kedy naň máte ísť znova?

Veľa dospelých ľudí ani nevie, kedy sa má dať na čo preočkovať. V akom veku si treba ktoré očkovania obnoviť? Čo ak na to zabudnete? Pripomenie vám to lekár, alebo je to iba na vašej zodpovednosti? Porušujete nepreočkovaním sa zákon? Dnes sa pozrieme práve na to.

 

Každých pätnásť rokov


Ako deti sme to mali jednoduché; dostali sme pár injekcií a na celé roky bol takpovediac pokoj. Ich účinok však netrvá po celý život a v istom veku treba myslieť na obnovu, teda preočkovanie. Poisťovne.sk zisťovali, kedy sa odporúča. „Preočkovanie v rámci povinného očkovania pre dospelých je podľa očkovacieho kalendára každých pätnásť rokov (záškrt, tetanus). Odporúča sa vo veku 30 rokov a potom každých 15 rokov, je hradené z verejného zdravotného poistenia,“ vysvetľuje Matej Štepiansky, PR špecialista poisťovne Dôvera.
 

Očkovací kalendár


Ten je v tejto oblasti veľmi užitočnou pomôckou; vypracúva ho Úrad verejného zdravotníctva SR v súlade s príslušným zákonom a vyhláškou ministerstva zdravotníctva, ktorou sa ustanovujú podrobnosti o prevencii a kontrole prenosných ochorení v znení príslušnej vyhlášky, a to každoročne.

Kedy sa vykonáva kontrola?

Kontrola povinného očkovania sa vykonáva vždy v rámci preventívnej prehliadky a/alebo pri prevzatí poistenca do starostlivosti všeobecného lekára pre dospelých.

Pozvú vás, alebo na to musíte myslieť vy?

Lekár nemá povinnosť pozývať poistenca na očkovanie. „Je v záujme poistenca, aby pravidelne chodil na preventívne prehliadky, v rámci ktorých mu lekár skontroluje aj povinné očkovanie,“ vysvetľuje Jana Martanovičová, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
 

Čo ak sa odmietnete dať zaočkovať?

Zákon stanovuje povinnosť lekárovi nahlásiť Úradu verejného zdravotníctva SR pacientov, ktorí odmietli očkovanie. „Ak poistenec odmietne očkovanie, porušuje zákon a dopúšťa sa priestupku na úseku verejného zdravotníctva,“ dodáva hovorkyňa s tým, že za nepodrobenie sa povinnému očkovaniu možno uložiť pokutu v súhrnnej výške 331 eur.
 

Ak chcete aj iné očkovanie

Stojí za to informovať sa vo svojej poisťovni, ktoré nepovinné očkovania uhrádza, prípadne sčasti uhrádza ako bonus pre svojich poistencov. Mnohé ochorenia totiž môžu mať závažné následky. Sem môžeme zaradiť napríklad očkovanie proti chrípke, kliešťovej encefalitíde, pneumokokom, žltačke a podobne. Informujte sa u svojho lekára a vo svojej poisťovni.
 

Vyberáme z Poistovne.sk

8466

Slováci by si mali podľa odborníkov dávať pozor na podpoistenie nehnuteľnosti

Na Slovensku je drvivá väčšina bytových domov podpoistená. Konštatuje to Združenie pre lepšiu správu bytových domov.
26.09.2022
Čítať viac o Slováci by si mali podľa odborníkov dávať pozor na podpoistenie nehnuteľnosti
hands-grasping-a-steering-wheel

Ako podať výpoveď poistnej zmluvy k PZP?

Ak nie ste spokojný s ponukou PZP, ktorú vám dala vaša poisťovňa, môžete zmluvu vypovedať a poistiť sa v inej poisťovni. Akú formu má mať výpoveď a aké lehoty musíte dodržať?
26.09.2022 | redakcia
Čítať viac o Ako podať výpoveď poistnej zmluvy k PZP?
Zlatá minca 2022 certifikát

Allianz získala šesť Zlatých mincí 2022

Allianz uspela v ďalšom ročníku súťaže Zlatá minca. Produkty Allianz – Slovenskej poisťovne vysoko ocenila 189-členná odborná porota.
23.09.2022
Čítať viac o Allianz získala šesť Zlatých mincí 2022

Vyberáme z banky.sk