Ako zabezpečiť auto pred krádežou

Páka, alarm, GPS,... trh ponúka niekoľko možností, ako zabezpečiť auto pred krádežou. Vysvetlíme vám, ako fungujú a či ich uznáva aj poisťovňa.

Vykradnuté či ukradnuté auto nikoho nepoteší. Okrem materiálnej škody stratíte veľa času aj na polícii a v poisťovni. Medzi najjednoduchšie odporúčania, ako znížiť riziko vykradnutia či ukradnutia auta patrí aj to, aby ste zlodejov nelákali vecami ponechanými na viditeľnom mieste v aute. Hlavne kabelky, peňaženky, či obálky (aj keď sú v nich bezcenné dokumenty). Taktiež sa vyhnite parkovaniu na opustených neosvetlených miestach. Posledným, no veľmi dôležitým odporúčaním je mať auto zabezpečené proti krádeži. Pozrime sa, čo máte na výber.

1. Imobilizér

Štandardným zabezpečením nových áut je elektronický imobilizér. Toto základné zabezpečenie je u väčšiny poisťovní postačujúce v priemere do limitu hodnoty nového vozidla, teda okolo 20 000 eur, hoci limit sa môže tiež u jednotlivých poisťovní líšiť. K imobilizéru si môžete ešte objednať ďalší druh zabezpečenia ako alarm, mechanické zabezpečenie páky, či vyhľadávací systém na báze GPS.


2. Alarm

Trh dnes ponúka viacero druhov alarmov. Ten najjednoduchší je alarm s vnútornými senzormi pohybu. Aktivuje sa, ak sa vo vozidle zaznamená pohyb. Zložitejšie alarmy sú vybavené senzormi náklonu alebo pohybu. Samozrejme, aby alarm splnil svoju úlohu, musí byť aktivovaný. Húkajúce auto budí pozornosť a zlodeja môže nakoniec odradiť.

3. GPS vyhľadávanie

Vyhľadávacie systémy na báze GPS sú pomerne účinné. Hlavne preto, že pre páchateľa je často zložité vôbec zistiť, že sa vo vozidle nachádzajú, nie to ešte ich eliminovať. Nevýhodou je vyššia vstupná investícia a mesačné poplatky za „stráženie“.

4. GSM

Oproti GPS technológii je technológia na báze GSM pomerne neúčinná. Dôvodom sú bežne dostupné rušičky GSM signálu.

5. Páka na volant

Rozumnejšia voľba je mechanické zabezpečenie riadiacej páky, ktorého prekonanie je síce časovo náročné, no ak sa zlodej dostane do vozidla napríklad v noci a nie je ničím rušený, má dostatok času poradiť si s takouto prekážkou. Poisťovne dokonca ani neakceptujú páku na volant pre jej ľahké prekonanie.

6. Pieskovanie skiel

Pieskovanie skiel alebo leptanie môže do určitej miery odradiť zlodejov. Ak by chcel zlodej auto neskôr legalizovať, znamenalo by to pre neho vyššie náklady spojené s výmenou skiel. Ak však chce zlodej auto predať na súčiastky, pieskovanie ho neodradí.

7. "Tajný" vypínač

Tajným vypínačom máme na mysli vypínač, ktorým dokážete prerušiť prívod elektriny do motora. Ak je vypínač zapnutý, jednoducho nenaštartujete. Zvyčajne býva umiestnený pod prístrojovou doskou tak, aby ho nebolo vidieť, no aby na neho šofér dočiahol rukou. Ak by vás však zlodej sledoval, keď opúšťate vozidlo, podľa pohybov by zrejme zistil, kde má vypínač hľadať.

Jednoznačná rada, ktorý spôsob ochrany vozidla považujú poisťovne za najúčinnejší, neexistuje. Ak máte viac ako jedno zabezpečenie, auto je viac chránené. Podmienkou je, že zabezpečenie musí byť aktivované! Páka na volant položená na sedadle spolujazca veľa vody nenamúti.

Vyberáme z Poistovne.sk

59421

Trendom poistného trhu je zlučovanie a transformácia na pobočky

Pobočky však podľa Národnej banky Slovenska len v obmedzenej miere podliehajú jej dohľadu.
06.12.2021
Čítať viac o Trendom poistného trhu je zlučovanie a transformácia na pobočky
Celne sklo

Päť vecí, ktoré by ste mali vedieť o havarijnom poistení

Kupujete nové auto? Bez ohľadu na to, či len nedávno opustilo výrobnú linku alebo už má najazdených niekoľko desiatok tisíc kilometrov, za úvahu určite stojí aj havarijné poistenie, známe aj ako KASKO. Ktorých päť argumentov by ste pred rozhodnutím nemali prehliadnuť?
06.12.2021
Čítať viac o Päť vecí, ktoré by ste mali vedieť o havarijnom poistení
a-runner-focuses

Klienti Allianz môžu získať genetickú analýzu v digitálnej podobe

Allianz ponúka klientom inovovanú analýzu DNA, ktorá pomáha zlepšiť kvalitu života. Individuálny plán v digitálnej podobe ponúka konkrétne odporúčania v oblasti stravovania, športu, zvládania stresu či kvalitného spánku. Osobnú genetickú analýzu získajú klienti Allianz k poisteniu kritických chorôb.
06.12.2021
Čítať viac o Klienti Allianz môžu získať genetickú analýzu v digitálnej podobe

Vyberáme z banky.sk