Samodiagnostika už aj na Slovensku
Necítite sa dobre, máte bolesti, vyrážky, či iné príznaky. Veľa informácií o chorobách nájdete na internete, no môžete sa na ne spoľahnúť? Je váš stav urgentný, alebo nie je? Vyskúšajte samodiagnostický nástroj Genio.

Občas máme pocit, že nás niečo pichá, pobolieva, nie sme si istí, či je to žlčník, alebo žalúdok,...či ešte máme vyčkať, alebo utekať k lekárovi. Radíme sa s internetom (s doktorom Googlom). Skúšame nájsť informácie a hádame, čo by to len mohlo byť. Nevieme však zistiť, či informácie, ktoré sme našli, sú naozaj odborné. Alebo sa len tak tvária.
Zdravotná poisťovňa Dôvera svojim poistencom ponúka novú službu samodiagnostiky, ktorá im pomôže práve v takýchto prípadoch. Samodiagnostický nástroj funguje s využitím umelej inteligencie.

- Zdá sa vám, že u lekára platíte priveľa? Takto si to môžete overiť.
- Preplatí vám poisťovňa liečbu u psychológa?
- Čo sa stane ak neplatíte zdravotné poistenie?
Ako to funguje
Systém samodiagnostiky je navonok veľmi jednoduchý. Pýta sa vás bežné otázky (aké by vám kládol lekár v ambulancii) spojené s vašim zdravotným problémom a vy odpovedáte áno alebo nie. Pokiaľ otázke nerozumiete, systém vám ju preformuluje. Na základe vašich odpovedí systém vyhodnotí zdravotné príznaky a podľa ich naliehavosti a závažnosti vám odporučí, ako postupovať pri ich riešení. Dá vám informáciu, či váš zdravotný stav vyžaduje okamžitú návštevu lekára, alebo to nie je až také zlé a stačí, keď k lekárovi pôjdete o niekoľko dní.Zároveň zobrazí prehľad pravdepodobných diagnóz, ktoré môžu súvisieť s vašimi ťažkosťami a ponúkne aj možnosť telefonickej konzultácie s lekárom.
(Pozn. redakcie: Dôvera spustila pre svojich poistencov v jari 2017 telemedicínsku službu Linka24. V podstate sa dovoláte lekárovi, ktorý vám na základe vami opísaných príznakov poradí, ako máte postupovať v liečbe, prípadne či je nevyhnutná návšteva pohotovostnej služby.)

- V zahraničí môžete rodiť, aj sa dať operovať. Čo z toho vám preplatí poisťovňa?
- Poradíme, ako si dať preplatiť zákrok u nezmluvného lekára
- Návšteva lekára v cudzine s európskym preukazom
- Všetko, čo potrebujete vedieť o zdravotnom a úrazovom poistení
Samodiagnostika nie je vhodná pri všetkých typoch ochorení, ako sú napríklad zlomeniny, kozmetické vady, či onkologické ochorenia.
Výhody
Samodiagnostika ani Linka24 nemá nahradiť osobnú návštevu lekára. Cieľom je poskytnúť pacientom odborné zdravotné informácie a odporučiť ďalší postup. Ušetríte si aj čas, strávený hľadaním informácií na internete.Nástroj samodiagnostiky bude dostupný na webe Dôvery aj v mobilnej aplikácii, tým pádom ju môžete využiť kdekoľvek a kedykoľvek.
Ak využijete samodiagnostiku pred návštevou u lekára, a vytlačíte si ju, ušetrí vám to čas u lekára. Predsa len návšteva lekára je často stresujúca, niekedy si ani narýchlo neviete spomenúť na všetko, čo ste chceli lekárovi povedať. Tak to budete mať vopred pripravené a na nič nezabudnete.
Výsledky testovania samodiagnostickej služby na Slovensku sú podobné tým, ktoré služba dosahuje v ostatných krajinách, kde spoločnosť Infermedica už túto službu uviedla (USA, India, Veľká Británia, Nemecko, Poľsko). Nástroj sa teší obľube u mladých ľudí vo veku do 30 rokov, celkovo ju využili približne tri milióny ľudí. Z hľadiska rizikových faktorov používatelia najčastejšie udávali vysoký krvný tlak, fajčenie a vysoký cholesterol.
K TOP predbežným diagnózam, ktoré samodiagnostický nástroj identifikoval, patrili tenzné bolesti hlavy, migréna, syndróm dráždivého čreva, degeneratívne ochorenie platničky krížovej a driekovej chrbtice.
