Samodiagnostika už aj na Slovensku

Necítite sa dobre, máte bolesti, vyrážky, či iné príznaky. Veľa informácií o chorobách nájdete na internete, no môžete sa na ne spoľahnúť? Je váš stav urgentný, alebo nie je? Vyskúšajte samodiagnostický nástroj Genio.Občas máme pocit, že nás niečo pichá, pobolieva, nie sme si istí, či je to žlčník, alebo žalúdok,...či ešte máme vyčkať, alebo utekať k lekárovi. Radíme sa s internetom (s doktorom Googlom). Skúšame nájsť informácie a hádame, čo by to len mohlo byť. Nevieme však zistiť, či informácie, ktoré sme našli, sú naozaj odborné. Alebo sa len tak tvária.

Zdravotná poisťovňa Dôvera svojim poistencom ponúka novú službu samodiagnostiky, ktorá im pomôže práve v takýchto prípadoch. Samodiagnostický nástroj funguje s využitím umelej inteligencie.


lista Neprehliadnite

Ako to funguje

Systém samodiagnostiky je navonok veľmi jednoduchý. Pýta sa vás bežné otázky (aké by vám kládol lekár v ambulancii) spojené s vašim zdravotným problémom a vy odpovedáte áno alebo nie. Pokiaľ otázke nerozumiete, systém vám ju preformuluje. Na základe vašich odpovedí systém vyhodnotí zdravotné príznaky a podľa ich naliehavosti a závažnosti vám odporučí, ako postupovať pri ich riešení. Dá vám informáciu, či váš zdravotný stav vyžaduje okamžitú návštevu lekára, alebo to nie je až také zlé a stačí, keď k lekárovi pôjdete o niekoľko dní.

Zároveň zobrazí prehľad pravdepodobných diagnóz, ktoré môžu súvisieť s vašimi ťažkosťami a ponúkne aj možnosť telefonickej konzultácie s lekárom.
(Pozn. redakcie: Dôvera spustila pre svojich poistencov v jari 2017 telemedicínsku službu Linka24. V podstate sa dovoláte lekárovi, ktorý vám na základe vami opísaných príznakov poradí, ako máte postupovať v liečbe, prípadne či je nevyhnutná návšteva pohotovostnej služby.)

Lista Odporucame Slovenskú verziu samodiagnostického nástroja vyskúšalo a preverovalo približne 70 slovenských lekárov z rôznych lekárskych odborností. Obsahuje viac ako 600 bežných diagnóz a dokáže vyhodnotiť viac ako 1300 príznakov. Unikátnosť aplikácie spočíva v jej schopnosti zdokonaľovať sa prostredníctvom postupného zberu dát od pacientov.

Samodiagnostika nie je vhodná pri všetkých typoch ochorení, ako sú napríklad zlomeniny, kozmetické vady, či onkologické ochorenia.

Výhody

Samodiagnostika ani Linka24 nemá nahradiť osobnú návštevu lekára. Cieľom je poskytnúť pacientom odborné zdravotné informácie a odporučiť ďalší postup. Ušetríte si aj čas, strávený hľadaním informácií na internete.

Nástroj samodiagnostiky bude dostupný na webe Dôvery aj v mobilnej aplikácii, tým pádom ju môžete využiť kdekoľvek a kedykoľvek.

Ak využijete samodiagnostiku pred návštevou u lekára, a vytlačíte si ju, ušetrí vám to čas u lekára. Predsa len návšteva lekára je často stresujúca, niekedy si ani narýchlo neviete spomenúť na všetko, čo ste chceli lekárovi povedať. Tak to budete mať vopred pripravené a na nič nezabudnete.

Výsledky testovania samodiagnostickej služby na Slovensku sú podobné tým, ktoré služba dosahuje v ostatných krajinách, kde spoločnosť Infermedica už túto službu uviedla (USA, India, Veľká Británia, Nemecko, Poľsko). Nástroj sa teší obľube u mladých ľudí vo veku do 30 rokov, celkovo ju využili približne tri milióny ľudí. Z hľadiska rizikových faktorov používatelia najčastejšie udávali vysoký krvný tlak, fajčenie a vysoký cholesterol.

K TOP predbežným diagnózam, ktoré samodiagnostický nástroj identifikoval, patrili tenzné bolesti hlavy, migréna, syndróm dráždivého čreva, degeneratívne ochorenie platničky krížovej a driekovej chrbtice.


18 01 Dovera - samodiagnostika 02


Vyberáme z Poistovne.sk

porceline-tree-with-lights

Vianočné požiare a poistné kuriozity

V minulom roku riešila Allianz 445 škôd z požiarov, 56 z nich vzniklo počas vianočných sviatkov. Požiar chaty na Štedrý večer zničil interiér aj zariadenie za 25-tisíc eur. Allianz vystríha pred podpoistením a odporúča aktualizovať si výšku poistnej sumy.
08.12.2022
Čítať viac o Vianočné požiare a poistné kuriozity
HR Leading Organisation 2022

Allianz obhájila ocenenie za najlepšie riadenie ľudí

Allianz – Slovenská poisťovňa obhájila minuloročné prvenstvo a opäť si odniesla ocenenie Leading HR Organisation v sektore poisťovníctvo. Cenu jej udelila poradenská spoločnosť PwC Slovensko v 11. ročníku rebríčka, v ktorom hodnotí firmy s najefektívnejším riadením ľudských zdrojov a najlepšími výsledkami v oblasti personálneho manažmentu.
07.12.2022
Čítať viac o Allianz obhájila ocenenie za najlepšie riadenie ľudí
AdobeStock_371232176

Rakovina kože trápi čoraz viac pacientov. Výpadok príjmu čiastočne pokryje životné poistenie

Malígny melanóm patrí medzi najzávažnejšie typy rakoviny kože. Len v roku 2020 bolo na Slovensku diagnostikovaných 823 nových prípadov a ich počet medziročne stúpa približne o 5 %. Aj keď sa možnosti a úspešnosť liečby zvyšuje, stále platí, že život s diagnózou „rakovina“ predstavuje obrovský zásah do života jednotlivca a rodiny.
05.12.2022
Čítať viac o Rakovina kože trápi čoraz viac pacientov. Výpadok príjmu čiastočne pokryje životné poistenie

Vyberáme z banky.sk