Exotická dovolenka skrýva aj nástrahy. Pred akými chorobami sa treba dať zaočkovať?

Ak plánujete vycestovať na exotickú dovolenku, pamätajte, že na základe verejného zdravotného poistenia nie sú uhrádzané vakcíny osobám cestujúcim do cudziny a z cudziny. Z platnej legislatívy vyplýva, že tieto náklady sú na pleciach poistenca, teda pôjdu z vášho vrecka.


V prípade, že ho potrebujete kvôli služobnej ceste, mal by vám ho uhradiť zamestnávateľ. Nie je to tak len u nás, takéto očkovanie sa zo základného zdravotného poistenia nehradí ani v žiadnej z našich okolitých krajín. Nasledujúce informácie nám poskytol Úrad verejného zdravotníctva SR.

Ako cestovať do zahraničia správne poistený – pošlite nám svoju otázku


Pred odchodom do zahraničia je povinné len očkovanie proti žltej zimnici pre cestovateľov do krajín Afriky a krajín Južnej Ameriky (presný zoznam týchto krajín sa nachádza na stránke WHO. „Proti meningokokovým infekciám je očkovanie povinné pre pútnikov do Mekky, pre ostatných cestovateľov je toto očkovanie len odporúčané,“ vysvetľuje Zuzana Drobová, hovorkyňa Úradu verejného zdravotníctva SR. Medzi odporúčané očkovanie ďalej patrí očkovanie proti:
  • hepatitíde typu A pri ceste do krajín s vysokým výskytom tejto infekcie a s nízkym hygienickým štandardom v mieste pobytu. Sú to najmä africké krajiny, Ázia, Stredomorie, Stredný Východ, Stredná a Južná Amerika,
  • hepatitíde typu B pri dlhodobých pobytoch vo vysoko endemických oblastiach krajín Afriky, Južnej a Strednej Ameriky, Blízkeho Východu, Juhovýchodnej Ázie a ostrovov Tichého oceánu,
  • brušnému týfusu pri cestách do štátov Ázie (najmä indický subkontinent), Afriky, Strednej a Južnej Ameriky iba v tom prípade, že ide o dlhodobý pobyt alebo ak v mieste pobytu nie je zabezpečená pitná voda a hygienické podmienky sú zlé,
  • japonskej encefalitíde pri dlhodobých pobytoch v oblasti epidemického výskytu japonskej encefalitídy vo východnej a juhovýchodnej Ázii,
  • cholere v oblastiach epidemického výskytu cholery.

Prečítajte si všetko čo potrebujete vedieť o cestovnom poistení


Kde nájdete viac informácií?

Podrobnejšie informácie k odporúčaným očkovaniam v jednotlivých krajinách sú dostupné napríklad na tejto stránke. Ceny očkovacích látok sa pohybujú v rozmedzí od 12 do 63 eur, v závislosti od danej vakcíny. „Pre získanie podrobnejších informácií o odporúčanej prevencii pred vycestovaním sa môžete obrátiť na niektoré zo stredísk pre cudzokrajné choroby,“ dodáva Drobová.

Čo sa oplatí skontrolovať skôr, ako vycestujete

Pred cestou do zahraničia sa odporúča skontrolovať v zdravotnej dokumentácii preočkovanie proti tetanu a záškrtu. Ide v Slovenskej republike o povinné očkovanie, ktoré je plne hradené z verejného zdravotného poistenia a zabezpečuje ho ošetrujúci lekár.

Ako sa nedostať na dovolenke do problémov

Podľa Milana Janásika, hovorcu poisťovne Generali by sme nemali zabudnúť na tieto dôležité veci:
  •  Pred cestou si s predstihom skontrolujte platnosť cestovných dokladov a aj to, či do cieľovej destinácie nepotrebujete víza.
  •  Urobte si kópiu všetkých cestovných a osobných dokladov. Ide najmä o pas, kartičku zdravotného poistenia, kartičku cestovného poistenia, na ktorej je aj číslo na asistenčné služby, prípadne zelenú kartu, ak sa vyberiete na dovolenku autom.
  •  Nezabudnite si zbaliť lieky, ktoré pravidelne užívate. Pribaľte si aj medikamenty na prípadnú hnačku, alergické reakcie či panthenol na upokojenie pokožky po spálení ostrým slnkom.
  •  Ustrážte si povolenú hmotnosť a rozmer batožiny. Pri príručnej batožine nezabudnite na to, že na palube lietadla sú niektoré predmety zakázané - ide napríklad o manikúru, turistické paličky, repliky zbraní, ale aj o príbor či vývrtku.
  • Uzavrite si cestovné poistenie a ak sa dostanete do vážnych problémov, volajte asistenčné služby.
  •  Odložte si všetky lekárske správy a bločky o kúpe liekov. Tie budete po návrate z dovolenky dokladovať poisťovni po nahlásení poistnej udalosti.


Vyberáme z Poistovne.sk

Auto-004

Zákon o PZP sa mení, maximálne limity v rámci škôd a aj pokuty sa plánujú zvýšiť

Zákon o povinnom zmluvnom poistení (PZP) motorových vozidiel opäť čakajú zmeny. Poslanci parlamentu novelu zákona posunuli do druhého čítania.
24.04.2024
Čítať viac o Zákon o PZP sa mení, maximálne limity v rámci škôd a aj pokuty sa plánujú zvýšiť
Záplavy_Rudno_Allianz1

Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent

Prírodné živly spôsobili minulý rok najviac škôd za posledných 5 rokov. Medziročne stúpol počet škôd o 185 percent, pričom povodne a záplavy spôsobili nárast škodovosti o 433 percent. Na ochranu klientov pred podpoistením Allianz aktualizuje výšku poistnej sumy nehnuteľnosti podľa vývoja cien realít.
24.04.2024
Čítať viac o Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent
policia-redakcia

Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.

Slovenské cesty o výtlky nemajú núdzu. Aj keď ich každý rok opravia, objavia sa nové. Čo robiť, ak ste na jeden z nich s autom nabehli a odnieslo si to vozidlo? Preplatí vám škodu poisťovňa?
24.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.

Vyberáme z banky.sk