Idete sa dať pred dovolenkou poistiť? Na toto rozhodne nezabúdajte

Poistenie pred odcestovaním na dovolenku je rozhodne dobrý nápad. Ako celý tento proces prebieha, čo k tomu budete potrebovať a prečo sa radšej nespoliehať len na európsky preukaz poistenca?


Aj keď je európsky preukaz poistenia dobrá vec, spoliehať sa iba naň by mohlo dovolenku v prípade úrazu či zdravotných problémov značne predražiť. „Ľudia sa pri vycestovaní za hranice často spoliehajú len na európsky preukaz zdravotného poistenia, čo je chyba, keďže ten nekryje náklady v súkromných zdravotníckych zariadeniach, nekryje ani spoluúčasť pacienta v štátnych zariadeniach, takisto nie vždy pokrýva náklady na transport a vôbec nerieši právne služby,“ vysvetľuje hovorca Generali Poisťovne Milan Janásik.Pritom práve tieto položky sú pri poistnej udalosti najvyššie. Dovolenka pre cestujúceho, ktorý si neuzavrel komerčné cestovné poistenie, sa tak môže predražiť aj o desaťtisíce eur,“ hovorí ďalej s tým, že v prípade jednoduchého ošetrenia v zahraničí (napríklad úpal či bodnutie hmyzom) sa pohybuje cena v Európe od 80 do 150 eur, mimo Európy je to, samozrejme, ešte viac. „V zložitejších prípadoch alebo pri ochoreniach, ktoré si vyžadujú aj kontrolné ošetrenie, sa už pohybujú ceny od 180 eur vyššie. Ak je potrebné pacienta hospitalizovať, prípadne následne previezť späť na Slovensko, náklady sa už v závislosti od územia a štátu, v ktorom sa nachádza, pohybujú v desaťtisícoch eur.

 Ako cestovať do zahraničia správne poistený – pošlite nám svoju otázku


Čo ak si európsky preukaz poistenca zabudnete?

V prípade, že si zabudnete európsky preukaz doma na Slovensku a vyhľadáte ošetrenie v zahraničí, budete musieť zdravotnú starostlivosť uhradiť v hotovosti. „Keby išlo o hospitalizáciu, tu je čas na zaslanie preukazu poštou zo strany rodinného príslušníka. Preukaz odfotený v mobile môže, ale aj nemusí poskytovateľ zdravotnej starostlivosti akceptovať,“ vysvetľuje Viktória Vasilenková, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne.
 

Čo ak ste tehotná a budete v zahraničí potrebovať ošetrenie?

Zdravotná starostlivosť spojená s tehotenstvom a pôrodom sa považuje za potrebnú zdravotnú starostlivosť a je krytá európskym preukazom. „Nemôže však ísť o situáciu, že poistenka cielene vycestuje do štátu EÚ za účelom pôrodu, v takomto prípade už ide o cezhraničnú zdravotnú starostlivosť,“ hovorí Vasilenková.
 

Ako uzavrieť komerčné cestovné poistenie

Môžete tak urobiť na pobočkách, cez internet, telefonicky,  prípadne sa spýtajte v cestovných kanceláriach. Od čoho závisí, koľko budete platiť? „Cenu poistenia ovplyvňuje vek, cieľová destinácia (krajina pobytu), rozsah poistenia, vybrané poistené riziká, poistné sumy a dĺžka pobytu,“ vysvetľuje Silvia Nosková Illášová, hovorkyňa poisťovne Kooperativa. A čo budete potrebovať uviesť? „Na uzatvorenie poistenia postačí vedieť dátum odchodu a návratu (pri cestovnom poistení na dobu neurčitú, samozrejme nie je potrebné), zadať rodné číslo a adresu trvalého bydliska. Potom si stačí už vybrať iba balíček cestovného poistenia, ktorý človeku vyhovuje najviac,“ hovorí Janásik.
 

Myslite na aktivity, ktoré chcete na dovolenke podnikať

Pri ceste do zahraničia je rozumné zvážiť, aké aktivity tam plánujeme vykonávať a podľa toho treba zvoliť riziká, ktoré chceme mať pokryté. „Určite najdôležitejšie je myslieť na svoje zdravie a zdravie svojej rodiny a dojednať si poistenie liečebných nákladov, čo je v podstate „povinná“ zložka pri dojednávaní cestovného poistenia,“ hovorí Helena Kanderková, špecialistka externej komunikácie Allianz - Slovenskej poisťovne s tým, že k nemu je potom možné pripoistiť si ďalšie riziká ako trvalé následky úrazu, smrť, ale aj batožinu, či zodpovednosť za spôsobenú škodu. Dovolenkárom odporúča, aby si vždy všímali aj limit poistného krytia, to znamená maximálnu sumu, ktorú vám poisťovňa pri vzniku škody zaplatí. Ak počas dovolenky plánujeme aj zoskok z lietadla s padákom, bungee jumping, surfing či iné adrenalínové športy, treba na to myslieť dopredu a pripoistiť si rizikové športy.
 

Ak idete na hory u nás

Čo v prípade, že sa na dovolenku nechystáte do zahraničia? „Pri cestách po slovenských horách odporúčame tuzemské cestovné poistenie do hôr. Predmetom poistenia je batožina, trvalé následky úrazu, smrť následkom úrazu, zodpovednosť za škodu na zdraví a na majetku a poistenie nákladov horskej záchrannej služby,“ hovorí Nosková Illášová. „Pravidelným turistom odporúčame verziu poistenia na obdobie jedného roka prípadne samostatné ročné poistenie nákladov Horskej záchrannej služby.“

Aké doklady si treba priniesť po návrate zo zahraničia do poisťovne? Branislav Cehlárik, PR manažér poisťovne Dôvera, radí takto:

  •  V prvom rade si odkladajte si všetky bločky od lekára a z nemocnice
  • Ak ste platili v hotovosti, treba priniesť originál dokladu o zaplatení (doklad z registračnej pokladne, kópia výpisu z účtu…)
  • Potrebný je aj záznam o ošetrení (originál dokladu s rozpisom poskytnutých zdravotných výkonov, lekársky predpis..)

Nezabudnite sa registrovať na stránke ministerstva zahraničných vecí

Toto ešte nie je úplne „vžité“ každému cestovateľovi, rozhodne je to však veľmi užitočný zvyk, ktorý by si mal osvojiť každý, kto opúšťa krajinu. Registrovanie sa pred cestou na stránke ministerstva zahraničných vecí vie byť pre naše zastupiteľské úrady prospešné najmä pri väčších udalostiach, akými sú živelné pohromy či teroristické útoky, keďže ministerstvo vie, koľko ľudí sa v zasiahnutej oblasti nachádza,“ hovorí Janásik. „Registrovanie či neregistrovanie sa na stránke ministerstva však nemá v prípade poistnej udalosti žiaden vplyv na plnenie poistného plnenia z komerčného cestovného poistenia.“

 
Ako sa dozviete, či je krajina, do ktorej sa chystáte vycestovať, bezpečná? „Zhodnotenie bezpečnosti, respektíve nebezpečnosti jednotlivých krajín prenechávame odborníkom na Ministerstve zahraničných vecí SR, a preto sa riadime ich odporúčaniami. Našim klientom pred vycestovaním odporúčame preveriť si aktuálne cestovné odporúčania ministerstva, ktoré sú k dispozícii na oficiálnej webovej stránke tohto ministerstva,“ hovorí Nosková Illášová. Ministerstvo podľa nej ponúka slovenským občanom bezplatnú službu poskytovania dôležitých informácií, včasného varovania pred hroziacim nebezpečenstvom v zahraničí a pomoci v núdzových situáciách.

K

Vyberáme z Poistovne.sk

Global 500 2022

Allianz je najhodnotnejšou poisťovacou značkou sveta

Allianz obsadil 30. priečku v prestížnom rebríčku finančne najsilnejších značiek Brand Finance Global 500. V rámci poisťovní je tak celosvetovo najsilnejšou značkou, keďže sa spomedzi všetkých poisťovní sveta umiestnila najvyššie.
27.01.2022
Čítať viac o Allianz je najhodnotnejšou poisťovacou značkou sveta
union-posta

Poisťovňa Union skúša ponúkať svoje produkty aj na pošte

Po zlúčení poisťovne Union a Poštovej poisťovne, bude Union testovať pobočku Slovenskej pošty ako nový predajný kanál.
27.01.2022
Čítať viac o Poisťovňa Union skúša ponúkať svoje produkty aj na pošte
53526

Poisťovne vlani preplatili klientom škody za stovky miliónov eur

V rámci životného poistenia to boli najmä poistné udalosti súvisiace s ochorením COVID-19.
26.01.2022
Čítať viac o Poisťovne vlani preplatili klientom škody za stovky miliónov eur

Vyberáme z banky.sk