Čo má robiť cudzinec, ktorý k nám príde na dlhšie obdobie a ide sa tu dať zdravotne poistiť?

Hneď na úvod si treba povedať, že pre cudzincov, ktorí prídu na Slovensko na dlhšie obdobie a idú si u nás uzatvoriť zdravotné poistenie, platia isté pravidlá. Aké sú a čo všetko budú potrebovať?

V dvoch členských štátoch Európskej únie sa poistiť nemôžete

V prípade, že je cudzinec poistený v inom členskom štáte Európskej únie, platia preňho nasledujúce vety. „Občania iných členských štátov pri pobyte na Slovensku majú pri predložení Európskeho preukazu zdravotného poistenia (alebo jeho náhradného certifikátu) nárok na poskytnutie potrebnej zdravotnej starostlivosti. V rámci Európskej únie je možné zdravotné poistenie len v jednom členskom štáte. Poistenie v dvoch alebo viacerých členských štátoch Európskej únie legislatíva neumožňuje,“ vysvetľuje Beáta Dupaľová Ksenzsighová, špecialistka externej komunikácie a hovorkyňa poisťovne Union. „Občania, ktorí sú z krajín mimo Európskej únie a chcú mať prechodný pobyt na Slovensku, sú povinní sa komerčne poistiť.“ Ponuka komerčného poistenia pre cudzincov je bohatá a je dobré ju dôkladne preskúmať, aby v konečnom dôsledku výber pokryl všetko, čo je potrebné.

Najprv si teda treba zistiť, či má cudzinec nárok vstúpiť do verejného zdravotného poistenia, alebo bude odkázaný na vyššie spomínané komerčné poistenie. Na začiatku si teda ujasnite, či žiadate o trvalý alebo prechodný pobyt na Slovensku, či máte štatút zahraničného Slováka a podobne. V každej zdravotnej poisťovni vám radi poradia.

Ako prebieha podanie prihlášky?

Podanie prihlášky prebieha štandardne ako v iných prípadoch. „Poistiť sa môže na pobočke, ale aj telefonicky na Zákazníckej linke či cez internet prostredníctvom elektronickej prihlášky na našom webe,“ hovorí Matej Štepiansky, PR špecialista poisťovne Dôvera.

Podmienky si starostlivo preštudujte

Vstúpiť do systému verejného zdravotného poistenia nie je, ako sa hovorí, len tak. „Cudzinec , ktorý príde na Slovensko, musí splniť zákonné podmienky pre vznik zdravotného poistenia, inak nemá nárok na vstup do systému verejného zdravotného poistenia v Slovenskej republike,“ vysvetľuje Viktória Vasilenková, hovorkyňa Všeobecnej zdravotnej poisťovne. „V prípade splnenia legislatívnych podmienok musí predložiť dokumenty preukazujúce nárok na vznik verejného zdravotného poistenia a prihlášku poistenca. Tlačivo prihlášky je zverejnené aj na našej webovej stránke.

Iba na Európsky preukaz zdravotného poistenia sa nespoliehajte

Spoliehanie sa iba na Európsky preukaz zdravotného poistenia – v prípade, že cudzinec je poistený v inom členskom štáte Európskej únie – má svoje úskalia. Na nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť má s týmto preukazom síce nárok, avšak to nemusí vždy stačiť. Aj keď za zmienku stojí, že tento problém majú väčšinou Slováci, ktorí vycestujú napríklad na dovolenku: môže sa im pritrafiť nehoda či choroba a zistia, že doplatky v inom členskom štáte sú podstatne vyššie ako u nás a pre bežného Slováka neraz i likvidačné. Nezaškodí sa však na to pozrieť aj v opačnom garde – aj pre cudzinca na Slovensku je lepšie, ak má nárok na viac, ako iba na nevyhnutnú zdravotnú starostlivosť.

Asistenčná služba je v poisťovniach spravidla vo viacerých jazykoch, takže problém by nemali mať ani tí cudzinci, ktorí nevedia ani slovo po slovensky. Cudzinec by si mal okrem iného správne vybrať aj program svojho poistenia podľa toho, či sem ide pracovať, študovať alebo spoznávať krajinu. Nie vždy je to cenovo identické, takže starostlivý výber sa oplatí.

Nevyhnutná zdravotná starostlivosť

Čo presne si pod týmto pojmom môžeme predstaviť? Mnohokrát totiž pacient nevie, či jeho zdravotné problémy môžu signalizovať život ohrozujúci stav alebo nie – laik často nevie posúdiť, či je vo vážnom nebezpečenstve, ak má napríklad vysokú horúčku alebo veľké bolesti. „Či ide o odkladnú (neakútnu) alebo neodkladnú (akútnu) zdravotnú starostlivosť, posudzuje ošetrujúci lekár,“ vysvetľuje Štepiansky. „V zásade ale prasknuté slepé črevo je akútna, takisto zlomenina, pôrod a podobne. Odkladná je napríklad kúpeľná liečba alebo plánovaná operácia.“

Vyberáme z Poistovne.sk

packed-and-ready-to-go

Pri celoročnom cestovnom poistení si dajte pozor na maximálnu dobu nepretržitého vycestovania

Vedeli ste, že celoročné poistenie neplatí nepretržite? Po istej dobe sa totiž musíte vrátiť späť na Slovensko, inak vám poistenie prestane platiť. Porovnali sme tieto doby nepretžitého pobytu vo všetkých poisťovniach.
14.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Pri celoročnom cestovnom poistení si dajte pozor na maximálnu dobu nepretržitého vycestovania
persons-torso-on-a-motorbike-holding-a-map

Kedy sa vám oplatí ročné cestovné poistenie? Prepočítali sme to za vás

Ak počas roka vycestuje do zahraničia viackrát, môže sa vám oplatiť celoročné poistenie. Pozrite si porovnanie na rok 2024, čo vás vyjde lacnejšie.
12.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Kedy sa vám oplatí ročné cestovné poistenie? Prepočítali sme to za vás
burka-redakcia

Škody po záplavách poisťovne vyčísľujú na stovky tisíc euro

Vlna povodní a záplav, ktoré od začiatku júna sužujú Európu, páchajú značné škody aj na Slovensku. Pozrite si, koľko škôd už zaznamenali poisťovne.
12.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Škody po záplavách poisťovne vyčísľujú na stovky tisíc euro

Vyberáme z banky.sk