Takto môžu zvýšiť svoju bezpečnosť dôchodcovia za volantom

Slováci starnú a každý rok pribúda šoférov - seniorov. Viete po akej miery sa podieľajú na dopravných nehodách? Poradíme, ako môžu zvýšiť svoju bezpečnosť za volantom.





Kým slovenskí seniori sa na počte dopravných nehôd podieľajú 12%, v západnej Európe tvorí podiel seniorov na celkovom počte dopravných nehôd až 25%. Dôvodov je niekoľko. Vo vyspelých krajinách je oveľa viac seniorov držiteľom vodičského preukazu aj vlastníkom vozidla, viac sa zapájajú do verejného života a viac cestujú.

Podľa štatistík Allianz - Slovenskej poisťovne, podiel seniorov na dopravných nehodách je nižší ako by sme mohli očakávať. „V minulom roku sme zaznamenali dohromady 88 550 dopravných nehôd z havarijného aj povinného zmluvného poistenia. Vodiči seniori, teda 60 a viac roční, sa na celkovom objeme škôd podieľali približne 12-timi percentami,“ konštatuje hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová.

Viac seniorov na cestách

V dôsledku demografických zmien sa trend nárastu seniorov na cestách očakáva aj na Slovensku. Kým v roku 2000 bol v slovenskej populácii podiel obyvateľov starších ako 60 rokov 15,30 %, v roku 2015 to už bolo 20,50 %. Zo správy OSN o stárnutí populácie vyplýva, že v roku 2030 by mali seniori tvoriť viac ako štvrtinu (26,40 %) populácie na Slovensku. Dôležitosť témy bezpečnosti cestnej premávky starnúcej populácie bude preto neustále narastať.

Tipy pre zvýšenie bezpečnosti na cestách – nielen pre seniorov:

  • Vyhnite sa jazde v náročných podmienkach, napríklad pri západe slnka, v daždi alebo v dopravnej špičke.
  • Ak sa pri šoférovaní necítite vo svojej koži, navštívte svojho lekára. Často môže ísť aj o vedľajšie účinky užívaných liekov. Lekár vám môže urobiť testy zraku a sluchu.
  • Podľa zákona o cestnej premávke sú vodiči, ktorí majú nad 65 rokov, povinní absolvovať pravidelnú lekársku prehliadku.
  • Medzi staršími ľuďmi existujú určité rizikové skupiny, napríklad tí, ktorí trpia demenciou alebo Alzheimerovou chorobou. Pred riadením vozidla by mali určite konzultovať svoj stav s lekárom.
  • Únava je hlavnou príčinou mnohých vážnych nehôd. Takže nezabudnite plánovať dostatočné prestávky počas dlhších ciest.
  • Špecializovaný alebo opakovací tréning vodičov vám môže pomôcť lepšie odhadnúť správanie vášho auta v náročných dopravných situáciách, napríklad keď je cesta klzká alebo zamrznutá, tzv. škola šmyku
  • Pri kúpe nového vozidla sa poraďte s odborníkom. Niektoré typy vozidiel sú totiž vhodnejšie pre starších ľudí ako iné.
  • „Zraniteľní" účastníci cestnej premávky, ako napríklad chodci a cyklisti, by mali dbať na to, aby boli čo najviditeľnejší: noste svetlé, odrážajúce oblečenie a udržiavajte reflektory čisté.
  • Defenzívne správanie pomáha udržať bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej premávky, predovšetkým na mestských cestách, prechodoch pre chodcov a na zložitých križovatkách.

Vyberáme z poistovne.sk

Ako poistiť bicykel

V peknom počasí sadá na bicykel čoraz viac cyklistov. Cyklistika nie je už len víkendovou záležitosťou, ale mnohí ľudia siahajú po bicykli aj pri ceste do práce. Ako si zabezpečiť bicykel pred krádežou a kto uhradí škody, ktoré spôsobíte ako cyklista? 
29.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Ako poistiť bicykel

Kedy za vás platí zdravotné poistenie štát

Štát platí zdravotné poistenie nielen za deti, študentov a dôchodcov. Pozrite si, za ktoré osoby platí zdratovné poistenie štát a kedy si ho musíte platiť sami.
26.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Kedy za vás platí zdravotné poistenie štát
Auto-004

Zákon o PZP sa mení, maximálne limity v rámci škôd a aj pokuty sa plánujú zvýšiť

Zákon o povinnom zmluvnom poistení (PZP) motorových vozidiel opäť čakajú zmeny. Poslanci parlamentu novelu zákona posunuli do druhého čítania.
24.04.2024
Čítať viac o Zákon o PZP sa mení, maximálne limity v rámci škôd a aj pokuty sa plánujú zvýšiť

Vyberáme z banky.sk