Aké doklady potrebujete na zahraničnú dovolenku autom

Na dovolenku k moru vám nemusí stačiť iba povinné zmluvné poistenie (PZP), ale zíde sa vám aj havarijná poistka.

 Keď vyrážate na letnú dovolenku autom, mali by ste si skontrolovať aj to, aké doklady k poisteniu auta so sebou potrebujete.  Okrem vodičského preukazu budete v zahraničí potrebovať aj zelenú kartu, no ani tá vám nemusí stačiť všade.

Kým biela karta o povinnom zmluvnom poistení (PZP) je potvrdenie, ktoré sa vydáva pre potreby domácej polície, v zahraničí je potrebné mať zelenú kartu, ktorá slúži ako medzinárodne uznávaný doklad o poistení zodpovednosti. Tá zabezpečuje plnenie v prípade nehody v zahraničí, bez nutnosti si uzatvárať poistenie zodpovednosti osobitne v každej krajine, do ktorej vycestujete.

Kde v Európe platí zelená karta a kde už nie, nájdete na webe svojej poisťovne alebo na stránke Slovenskej kancelárie poisťovateľov.

lista Neprehliadnite

Ďalší dokument, ktorý sa vám na cestách po zahraničí hodí, je európsky formulár o dopravnej nehode. Odborníci odporúčajú zobrať si so sebou formulár Hlásenie o škodovej udalosti vo viacerých jazykových mutáciách, aj v slovenskom. Tento formulár vám vydá poisťovňa pri uzatváraní PZP a je k dispozícii aj na webových stránkach poisťovní, kde si ho môžete stiahnuť a vytlačiť.

PZP poistenie nemusí stačiť

Na ceste do zahraničia musíte mať zo zákona iba PZP poistenie, ktoré vás chráni vtedy, ak niekomu spôsobíte škodu na aute. Poisťovne však odporúčajú mať za hranicami aj havarijné poistenie – to kryje škody, ktoré si spôsobíte sami a tiež také, ktoré vám na aute spôsobia vandali alebo zviera. Havarijné poistenie vám pomôže aj v prípade poruchy vozidla.

Havarijné poistenie sa štandardne uzatvára pre územnú platnosť na celú Európu. „Vodiči nemusia mať pri ceste do zahraničia obavy, pretože havarijné poistenie uzatvorené na Slovensku je platné na celom  území Európy a tiež v Turecku,“ vysvetľuje Milan Janásik, hovorca Generali poisťovne.


Existujú však aj lacnejšie poistky, ktoré platia len na Slovensku. „Pokiaľ máte uzatvorené havarijné poistenie len pre Slovensko a Česko,  je možné si ho rozšíriť  krátkodobo na obdobie dovolenky na územie Európy,“ vysvetľuje Helena Kanderková, PR špecialistka
Allianz-Slovenskej poisťovne.

Keď na dovolenke prechádzate cez viacero krajín, ktoré nie sú členmi Európskej únie a neplatí tam zelená karta, nemusíte si doma vybaviť viac druhov poistenia. Zaplatiť ho môžete priamo na hraniciach.

Vyberáme z Poistovne.sk

ohen

Poistenie nehnuteľnosti: Ako je to so škodami pri grilovačke?

Pri varení či grilovaní na záhrade by sme nemali zabúdať na to, že aj malá neopatrnosť môže spôsobiť značné škody na majetku a na zdraví.
06.08.2020 | redakčne upravené
Čítať viac o Poistenie nehnuteľnosti: Ako je to so škodami pri grilovačke?
53526

Nárok na odchodné vzniká len raz a od jedného zamestnávateľa, upozorňuje Sociálna poisťovňa

Ak má zamestnanec uzatvorených viac pracovných pomerov u rôznych zamestnávateľov, ktoré skončí v ten istý deň pre odchod do dôchodku, odchodné mu poskytne len jeden zamestnávateľ.
04.08.2020
Čítať viac o Nárok na odchodné vzniká len raz a od jedného zamestnávateľa, upozorňuje Sociálna poisťovňa

Vyberáme z banky.sk