Ako vám v zahraničí pomôže európsky preukaz poistenca

 Máme tu obdobie dovoleniek a všetci máme plnú hlavu výberu destinácie a cestovných príprav. Samozrejme, všetci dúfame, že práve naša dovolenka bude tá ideálna a že nám ju nič nenaruší.

 Môže to však dopadnúť aj inak a v prípade, že sa spoliehate iba na svoj európsky preukaz poistenca, čítajte ďalej.

Ak cestujete do zahraničia bez komerčného cestovného poistenia, majte vždy pri sebe Európsky preukaz zdravotného poistenia - pre prípad, že budete v zahraničí potrebovať zdravotnú starostlivosť. Ak cestujete do krajín Európskej únie, do Srbska, Nórska, Lichtenštajnska, Švajčiarska alebo na Island, s európskym preukazom poistenca máte u lekára rovnaké práva a povinnosti ako domáci pacienti. Platí to však len v prípade, že tam nežijete dlhodobo a ste zdravotne poistený na Slovensku. V prípade sťahovania alebo cestovania za prácou totiž platia iné pravidlá.

 

Európsky preukaz vám garantuje nevyhnutné ošetrenie v nemocnici alebo v ambulancii, ak ide o akútny stav. Ide teda napríklad o chorobu, úraz, neplánovaný pôrod či operačný zákrok. Chronickí pacienti majú zabezpečenú aj pravidelnú starostlivosť – môže ísť napríklad o dialýzu a podobne. V takomto prípade si však termín a miesto radšej u lekára v zahraničí vopred dohodnite.

Preukaz poistenca, ktorý používate u lekárov na Slovensku, je väčšinou kombinovaný s Európskym preukazom (zrejme ho teda už máte na druhej strane svojho zdravotného preukazu). Pred cestou si pre istotu skontrolujte jeho platnosť, aby ste v zahraničí nezažili nemilé prekvapenie.

Platby za ošetrenie na mieste?

Niekde áno, niekde nie V niektorých krajinách vás v akútnych prípadoch ošetria bez toho, aby ste museli vyťahovať peňaženku, v iných si za ošetrenie síce zaplatíte, následne vám však vaša zdravotná poisťovňa náklady preplatí. Pozor, toto však platí iba v prípade, ak vás ošetril lekár napojený na verejný systém zdravotného poistenia. Účet u súkromného lekára si náklady na ošetrenie v plnej miere hradíte sami. Vždy teda záleží na krajine, do ktorej cestujete - konkrétne informácie o forme platby v jednotlivých krajinách ponúka napríklad webová stránka poisťovne Dôvera. Určite stojí za to si pred cestou prečítať, ako postupovať v prípade potreby.

lista Neprehliadnite
Zdravotná poisťovňa vám však nemusí preplatiť celý účet za lekárske ošetrenie - výnimku predstavujú doplatky. „V každej krajine je spoluúčasť - čiže poplatky pacientov za zdravotnú starostlivosť - daná zákonom.“ uvádza web. Nejedná sa o žiadnu diskrimináciu, keďže sa v rovnakej miere týkajú aj domácich pacientov.

Doplácate si individuálne

Doplatky pacientov, teda spoluúčasť za zdravotnú starostlivosť, sú v každej krajine individuálne a môžu byť pomerne vysoké. Jedná sa napríklad o hospitalizácie, prevoz do nemocnice, laboratórne vyšetrenia, akútne ošetrenia u zubára alebo o kúpu niektorých liekov. Rozumné je teda vybaviť si aj pred cestou do krajín Európskej únie tiež komerčné poistenie liečebných nákladov.


Vyberáme z Poistovne.sk

34148_obr

Pandémia zmenila štruktúru škôd, cestovné poistenie prepadlo

Priemerné náklady na jednu škodu stúpli minulý rok o 15 %. Cestovné poistenie sa prepadlo o 60 %. Prírodné živly vyčíňali napriek pandémii, škody na privátnom majetku medziročne stúpli.
20.01.2021
Čítať viac o Pandémia zmenila štruktúru škôd, cestovné poistenie prepadlo
burst-research-labjpg

Pandémia po prvýkrát medzi najväčšími rizikami podnikania. Hrozí rekordný nárast bankrotov

Prerušenie prevádzky, pandémia a kybernetické útoky sú tri najväčšie hrozby podnikania v roku 2021. Všetky tri sú silne prepojené. Pandémia poskočila zo 17. na 2. miesto top rizík podnikania. Až 59 % respondentov ju považuje za hlavnú príčinu prerušenia výroby. Sociálno-ekonomické dôsledky pandémie prinesú v tomto roku viac platobnej neschopnosti, rekordný nárast bankrotov a pravdepodobne podporia ďalšie občianske nepokoje.
19.01.2021
Čítať viac o Pandémia po prvýkrát medzi najväčšími rizikami podnikania. Hrozí rekordný nárast bankrotov
54134

Ak si sporíte v 2.pilieri v konzervatívnom fonde, dosiahnete 3x nižšie úspory

Stav úspor v konzervatívnych dlhopisových dôchodkových fondoch sa za posledný rok znížil len minimálne: zo 72 % (2019) na 69 % (2020). Ak chcete získať pri odchode do dôchodku 3-krát vyššie úspory, je načase prestúpiť z konzervatívneho do rastového fondu.
19.01.2021 | redakčne upravené
Čítať viac o Ak si sporíte v 2.pilieri v konzervatívnom fonde, dosiahnete 3x nižšie úspory

Vyberáme z banky.sk