Cestovné poistenie - viete pred čím vás ochráni?

Zlomená noha, stratená batožina, poškodený apartmán,...aj to sa vám môže stať. Neboli by ste ani prvý ani posledný. Vysvetlíme vám, aké riziká si môžete na dovolenke poistiť.


Aj keď sme presvedčení, že nám sa "nešťastie" vyhne, poistných udalostí pri cestách do zahrančia je naozaj veľmi veľa. V minulom roku zaznamenala Allianz – Slovenská poisťovňa 12 101 poistných udalostí v cestovnom poistení a celková výška vyplatených škôd z cestovného poistenia sa vyšplhala na 3,85 milióna eur. Čo všetko sa dá pri ceste do zahraničia poistiť?


d 1

 

Liečebné náklady


Medzi najčastejšie „dovolenkové“ poistné udalosti patria žalúdočné a tráviace problémy, chrípka, angína, alergická reakcia na slnko, ale aj menšie či stredne závažné úrazy a zranenia. Poistenie liečebných nákladov vám pokryje nevyhnutné náklady, ktoré vzniknú pri ceste do zahraničia a sú zapríčinené úrazom, náhlym ochorením, a úmrtím.

Vzťahuje sa na:
 • lekárske ošetrenie
 • lieky a liečebné prostriedky
 • hospitalizácia vrátane dopravy
 • neodkladná diagnostika, liečba a operácia
 • nutné zubné ošetrenie
 • obstaranie alebo oprava zdravotných pomôcok zničených alebo poškodených pri úraze
 • záchranná činnosť súvisiaca so zranením alebo ochorením
 • pobyt blízkej osoby pri hospitalizácii poisteného
 • prevoz späť do vlasti

POZOR! Toto poistenie sa nevzťahuje na plánované lekárske úkony. Vo výlukách z poistenia sa nachádza samozrejme alkohol a drogy. Pokiaľ skočíte do bazéna opitý a ublížite si, liečbu si zaplatíte sami.
 

Úrazové poistenie


Viete aký je rozdiel medzi úrazovým poistením a poistením liečebných nákladov? Pokiaľ si poraníte ruku, ošetrenie sa bude kryť z poistenia liečebných nákladov. Ak vám však ostanú trvalé následky, napríklad budú vám musieť v dôsledku poranenia amputovať tri prsty na ruke, môžete poisťovňu žiadať o odškodnenie a dostanete peniaze navyše. V prípade smrti v dôsledku úrazu má oprávnená osoba nárok na jednorazové odškodné.
 

Poistenie batožiny


Poistenie batožiny chráni vaše osobné veci, cennosti, elektronické a optické prístroje, športové potreby pred krádežou a poškodením.

Vzťahuje sa na:
 • krádež batožiny z motorového vozidla;
 • poškodenie, zničenie, strata batožiny pri dopravnej nehode, pri prírodnej katastrofe alebo v dôsledku ťažkého úrazu či náhleho ochorenia poistného alebo nutnej hospitalizácie;
 • strata celej batožiny odovzdanej prepravcovi (týka sa to najmä leteckých prepravcov).
 

Poistenie zodpovednosti za škodu


Toto poistenie sa vzťahuje na škody, ktoré spôsobíte tretej osobe. Či sú to škody na zdraví, alebo veciach. Pre lepšiu ilustráciu uvedieme popis prípadov z Allianz - Slovenskej poisťovne: „Minulý rok sme mali prípad, keď klientka počas dovolenky vo Francúzsku pri varení večere spôsobila požiar, pri ktorom oheň pohltil celý apartmán. Prípad skončil až na súde a za klientku sme uhradili kompletnú rekonštrukciu apartmánu vo výške 40-tisíc eur. V ďalšom prípade dieťa v obchode vytiahlo pohár z vystavenej sklenenej pyramídy, ktorá sa následne zrútila. Našťastie rodina mala poistenú aj zodpovednosť a škodu vo výške 4-tisíc eur sme za nich uhradili.“

Poistenie storno poplatkov


Napriek tomu, že sa na dovolenku všetci tešíme, občas nám ju prekazia nepredvídané udalosti, ktoré nám zabránia vycestovať. Typickými dôvodmi , kedy dovolenku stornujeme sú: choroba, úmrtie blízkej osoby, tehotenstvo, či rozvod. Storno si môžete uplatniť i v prípade živelnej udalosti, ktorá vám poškodila majetok, ak ste dostali výpoveď z práce alebo ak ste neobstáli na maturitnej skúške či štátniciach.

Ako vieme, výška storno poplatkov stúpa, s blížiacim sa dňom nástupu na dovolenku. Tesne pred nástupom sa storno poplatok rovná 100% z ceny zájazdu. Práve na tieto poplatky sa vzťahuje poistenie stornovacích poplatkov, ktoré od vás požaduje v prípade zrušenia dovolenky cestovná kancelária, alebo letecká spoločnosť.
 

Vyberáme z Poistovne.sk

business-sales-meeting

Čo poisťovne považujú za poistný podvod?

Napriek tomu, že za poistný podvod môže hroziť aj väzenie, každý rok sa pokúša oklamať poisťovňu tisíce ľudí. Čo všetko považuje poisťovňa za poistný podvod?
23.02.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Čo poisťovne považujú za poistný podvod?
view-of-a-tidy-living-room-with-a-grey-sectional

Pri škode na majetku si dajte pozor, z ktorej poistky žiadate odškodnenie

Pozrite si, čo treba robiť ak vás vytopí sused a z ktorej poistky si treba žiadať odškodnenie od poisťovne. Pri náhrade škody z poistenia domácnosti/nehnuteľnosti a pri náhrade škody z poistneia zodpovednosti za škodu poisťovne totiž vyčíslia rôzne sumy.
21.02.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Pri škode na majetku si dajte pozor, z ktorej poistky žiadate odškodnenie
bankomat-poskodeny-GDV

Zaujímavosť: Útoky na bankomaty pomocou výbušnín rapídne stúpli

Celoštátny zväz nemeckého poisťovníctva (GDV) zverejnil správu o tom, že v Nemecku stále pribúdajú útoky na bankomaty pomocou výbušnín. GDV prvýkrát v histórii zverejnil aj konkrétne údaje o útokoch a vzniknutých škodách.
19.02.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Zaujímavosť: Útoky na bankomaty pomocou výbušnín rapídne stúpli

Vyberáme z banky.sk