Životné poistenie mierne vzrástlo, inflácia ovplyvnila trendy neživotného poistenia

Sektor poisťovníctva zaznamenal v prvom polroku nárast poistného. Ten sa týkal najmä neživotného poistného. Životné poistenie vzrástlo mierne. Ku koncu prvého polroka jeho predpísané poistné medziročne vzrástlo podľa Národnej banky Slovenska o 0,5 %. Pokračoval trend poklesu klasického životného poistenia.

IMG_2905-R
Investičné životné poistenie otočilo rastový trend a zaznamenalo pokles. V zdravotnom poistení vzrástlo poistné o 25 %, čo je približne zachovanie trendu posledných rokov. Práve vďaka nárastu zdravotného poistenia dosiahlo životné poistenie ako celok podľa národnej banky kladný výsledok.

Predpísané poistné v neživotnom poistení medziročne vzrástlo o 8,5 %. Významnú úlohu zohrala inflácia. Tempo rastu sa zaradilo medzi najrýchlejšie v posledných rokoch. Počet poistných zmlúv tiež vzrástol, ale len o 2 %. To naznačuje podľa centrálnej banky pokračujúci rast priemerného poistného na zmluvu, pravdepodobne v reakcii na nárast nákladov na poistné plnenia.

Povinné zmluvné poistenie motorových vozidiel medziročne vzrástlo o 6 %. Priemerné poistné na jednu zmluvu vzrástlo. Stále však podľa centrálnej banky zaostáva za rastom inflácie cien motorových vozidiel, rastom cien náhradných dielov, či rastom príspevkov do garančného fondu Slovenskej kancelárie poisťovateľov.

V havarijnom poistení to bol nárast poistného o 11,4 %. To bol podľa Národnej banky Slovenska najrýchlejší rast minimálne od zavedenia Solventnosti II. Poistenie majetku vykázalo medziročný prírastok 5,4 %. Je to podľa národnej banky jeden z najrýchlejších rastov posledných rokov, pričom sa prejavila vyššia miera poistných zmlúv s vnorenou indexáciou.

Vyberáme z poistovne.sk

packed-and-ready-to-go

Pri celoročnom cestovnom poistení si dajte pozor na maximálnu dobu nepretržitého vycestovania

Vedeli ste, že celoročné poistenie neplatí nepretržite? Po istej dobe sa totiž musíte vrátiť späť na Slovensko, inak vám poistenie prestane platiť. Porovnali sme tieto doby nepretžitého pobytu vo všetkých poisťovniach.
14.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Pri celoročnom cestovnom poistení si dajte pozor na maximálnu dobu nepretržitého vycestovania
persons-torso-on-a-motorbike-holding-a-map

Kedy sa vám oplatí ročné cestovné poistenie? Prepočítali sme to za vás

Ak počas roka vycestuje do zahraničia viackrát, môže sa vám oplatiť celoročné poistenie. Pozrite si porovnanie na rok 2024, čo vás vyjde lacnejšie.
12.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Kedy sa vám oplatí ročné cestovné poistenie? Prepočítali sme to za vás
burka-redakcia

Škody po záplavách poisťovne vyčísľujú na stovky tisíc euro

Vlna povodní a záplav, ktoré od začiatku júna sužujú Európu, páchajú značné škody aj na Slovensku. Pozrite si, koľko škôd už zaznamenali poisťovne.
12.06.2024 | redakcia
Čítať viac o Škody po záplavách poisťovne vyčísľujú na stovky tisíc euro

Vyberáme z banky.sk