Životné poistenie mierne vzrástlo, inflácia ovplyvnila trendy neživotného poistenia

Sektor poisťovníctva zaznamenal v prvom polroku nárast poistného. Ten sa týkal najmä neživotného poistného. Životné poistenie vzrástlo mierne. Ku koncu prvého polroka jeho predpísané poistné medziročne vzrástlo podľa Národnej banky Slovenska o 0,5 %. Pokračoval trend poklesu klasického životného poistenia.

IMG_2905-R
Investičné životné poistenie otočilo rastový trend a zaznamenalo pokles. V zdravotnom poistení vzrástlo poistné o 25 %, čo je približne zachovanie trendu posledných rokov. Práve vďaka nárastu zdravotného poistenia dosiahlo životné poistenie ako celok podľa národnej banky kladný výsledok.

Predpísané poistné v neživotnom poistení medziročne vzrástlo o 8,5 %. Významnú úlohu zohrala inflácia. Tempo rastu sa zaradilo medzi najrýchlejšie v posledných rokoch. Počet poistných zmlúv tiež vzrástol, ale len o 2 %. To naznačuje podľa centrálnej banky pokračujúci rast priemerného poistného na zmluvu, pravdepodobne v reakcii na nárast nákladov na poistné plnenia.

Povinné zmluvné poistenie motorových vozidiel medziročne vzrástlo o 6 %. Priemerné poistné na jednu zmluvu vzrástlo. Stále však podľa centrálnej banky zaostáva za rastom inflácie cien motorových vozidiel, rastom cien náhradných dielov, či rastom príspevkov do garančného fondu Slovenskej kancelárie poisťovateľov.

V havarijnom poistení to bol nárast poistného o 11,4 %. To bol podľa Národnej banky Slovenska najrýchlejší rast minimálne od zavedenia Solventnosti II. Poistenie majetku vykázalo medziročný prírastok 5,4 %. Je to podľa národnej banky jeden z najrýchlejších rastov posledných rokov, pričom sa prejavila vyššia miera poistných zmlúv s vnorenou indexáciou.

Vyberáme z poistovne.sk

business-sales-meeting

Čo poisťovne považujú za poistný podvod?

Napriek tomu, že za poistný podvod môže hroziť aj väzenie, každý rok sa pokúša oklamať poisťovňu tisíce ľudí. Čo všetko považuje poisťovňa za poistný podvod?
23.02.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Čo poisťovne považujú za poistný podvod?
view-of-a-tidy-living-room-with-a-grey-sectional

Pri škode na majetku si dajte pozor, z ktorej poistky žiadate odškodnenie

Pozrite si, čo treba robiť ak vás vytopí sused a z ktorej poistky si treba žiadať odškodnenie od poisťovne. Pri náhrade škody z poistenia domácnosti/nehnuteľnosti a pri náhrade škody z poistneia zodpovednosti za škodu poisťovne totiž vyčíslia rôzne sumy.
21.02.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Pri škode na majetku si dajte pozor, z ktorej poistky žiadate odškodnenie
bankomat-poskodeny-GDV

Zaujímavosť: Útoky na bankomaty pomocou výbušnín rapídne stúpli

Celoštátny zväz nemeckého poisťovníctva (GDV) zverejnil správu o tom, že v Nemecku stále pribúdajú útoky na bankomaty pomocou výbušnín. GDV prvýkrát v histórii zverejnil aj konkrétne údaje o útokoch a vzniknutých škodách.
19.02.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Zaujímavosť: Útoky na bankomaty pomocou výbušnín rapídne stúpli

Vyberáme z banky.sk