Vysoká inflácia bude mať v tomto roku podľa odborníkov vplyv aj na sektor poisťovníctva

Inflácia bude v tomto roku vplývať aj na sektor poisťovníctva. Ako ďalej uviedla poisťovňa Allianz, stane sa tak jednak na strane nákladov, ako napríklad v rámci poistného plnenia za poistné udalosti, kde vstupnými parametrami sú vyššie ceny náhradných dielov, materiálov, energií a cien práce.

IMG_2905-R
Avšak stane sa tak aj na strane predpísaného poistného. Allianz-Slovenská poisťovňa očakáva, že klienti v záujme zachovania hodnoty ich poisteného majetku, resp. v rámci životných poistení si navýšia poistné sumy alebo už majú dojednanú indexáciu poistných súm, čo sa v konečnom dôsledku priamo premietne aj do rastu predpísaného poistného a rastu poistného trhu.

Odhady v rámci vývoja nie sú veľmi pozitívne. „Odhadovaná desaťpercentná inflácia, pretrvávajúca neistota v oblasti rastu cien energií či hrozba v podobe zvýšeného odvodu pre firmy v regulovaných odvetviach vrhá na budúci rok viacero otáznikov. Predpovedať nejaký vývoj je tak náročné,“ uviedla pre agentúru SITA poisťovňa Generali.

Zo skúsenosti poisťovne Generali vyplýva, že v neľahkých časoch je zväčša poistenie to, čo si ľudia skôr uzatvárajú, než rušia. Pri chýbajúcom poistení totiž vystavujeme rizikám seba, svojich blízkych a aj rodinné financie. „Je dôležité si uvedomiť, že živelné pohromy, havárie, úrazy ani vandalizmus si nevyberajú miesto ani čas, bez ohľadu na ekonomickú situáciu. Pri rastúcich cenách totiž môže aj malý výpadok príjmu či nečakaný výdavok zamávať s rodinným rozpočtom, zvlášť v prípade domácností, ktoré hospodária z mesiaca na mesiac,“ uvádza Generali.

No finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko Marián Búlik si myslí, že vysoká inflácia núti ľudí viac šetriť a v mnohých prípadoch ľudia rušia životné poistenia ako prvé. Pred poisťovňami tak podľa neho stojí výzva, ako vysvetliť ľuďom, že práve v časoch krízy je kľúčové mať kvalitné rizikové životné poistenie, ktoré dokáže finančne pomôcť pri dlhodobom výpadku príjmu. Situáciu pritom podľa Búlika ešte zhorší klesajúci počet nových hypoték. „Keďže mnohé banky mali naviazaný nižší úrok na uzavretie životného poistenia, bude počet takto uzavretých zmlúv celkovo nižší. Celkovo sa obávam, že miera poistnej ochrany obyvateľstva v životnom poistení klesne,“ myslí si Búlik.

Neživotné poistenie je na tom, v porovnaní so životným poistením, podľa generálneho riaditeľa poradenskej spoločnosti Sophistic Pro finance Radoslava Valka podstatne lepšie a očakáva v tomto roku zhruba podobný rast ako vlani. „Z dlhodobého hľadiska u klientov zaznamenávame, že si svoj majetok snažia chrániť viac ako zdravie. Rastúcemu trendu dopomáha aj skutočnosť, že sa väčšina týchto produktov dá poľahky uzatvoriť na diaľku,“ hovorí Valko.

Vyberáme z poistovne.sk

31403_obr

Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz

Svet zažil tzv. annus horribilis - globálne finančné aktíva poklesli o 2,7 %, čo je najväčší pokles od svetovej finančnej krízy. Z finančného majetku nám výrazne ukrajuje inflácia, potrebujeme sa naučiť inteligentne sporiť. Slovenskí sporitelia sa bankám otočili chrbtom – vyberali úspory a investovali na kapitálových trhoch, kde nakúpili rekordné množstvo cenných papierov za 1,5 miliardy eur.
28.09.2023
Čítať viac o Párty sa skončila, je tu uťahovanie opaskov, ukázala štúdia Allianz
Businessman podpisuje zmluvu-001

Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu

Dopravné nehody, zneužívanie, rôzne zločiny, či úmrtie blízkej osoby. Väčšina z nás si zažije počas svojho života určitý druh traumy. Hoci po takomto šoku nie každý na to myslí, ale obeť násilného trestného činu má nárok na odškodné. Či už po podaní žiadosti na ministerstve spravodlivosti, alebo ak má uzatvorené životné poistenie, tak prostredníctvom poistenia.
26.09.2023
Čítať viac o Poisťovňa pri životnom poistení neposudzuje, či ujma na zdraví vznikla následkom trestného činu
redakcia-nehoda

Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy

Za prvých 8 mesiacov tohto roka odhalil Allianz podvody za viac ako 10 miliónov eur. Najviac stúpli podvody v PZP a v poistení privátneho majetku. Jeden klient si chcel z novej poistky uplatniť starší úraz ramena, iný chcel novou poistkou zaplatiť 4 roky zničenú strechu.
20.09.2023
Čítať viac o Allianz hlási nárast odhalených podvodov, v niektorých oblastiach padli celoročné rekordy

Vyberáme z banky.sk