Viete, z čoho budete žiť na dôchodku?

Ako si dnes žijú dôchodcovia vo vašom okolí? Sú spokojní so svojím dôchodkom a svojou životnou úrovňou? Ako si vy predstavujete váš život na dôchodku? Čo by ste chceli robiť? Koľko eur mesačne budete potrebovať na dôstojný život na dôchodku?K dôchodkovému veku sa nezadržateľne približujeme každým jedným rokom a téma dôchodkov sa preto týka nás všetkých. Tieto otázky by si mal preto položiť každý, pričom platí, že čím skôr sa touto témou budete zaoberať, tým máte viac času na prípravu. Ideálny prípad je, ak s postupnou prípravou na dôchodok začínajú rodičia už od narodenia dieťaťa prostredníctvom aspoň pár eur mesačne.

Negatívny vývoj


Dlhodobý trend vývoja dôchodkov od štátu je klesajúci a nič nenasvedčuje tomu, že by sa tento vývoj najbližších 20 rokov otočil. Posledných 25 rokov sa rodí takmer 2x menej detí ako v sedemdesiatych a osemdesiatych rokoch. Zároveň sa ľudia dožívajú vyššieho veku a dlhšie žijú aj na dôchodku. Toto sú fakty, pre ktoré v budúcnosti nemožno rátať s rastom štátom vyplácaných dôchodkov a zároveň sa bude stále zvyšovať vek odchodu do dôchodku. Spoliehať sa na štátny dôchodok preto nedáva príliš veľký zmysel. Ak si chcete užiť dôstojný dôchodok a robiť veci, ktoré vás budú baviť (cestovanie, vnúčatá, záhradka...), najlepšie je spoľahnúť sa sám na seba a zabezpečiť si vlastné zdroje.

Ani dva piliere nestačia


Aktuálne máme na Slovensku 3 dôchodkové piliere. Ten prvý je priebežný dôchodkový pilier. Pracujúci ľudia odvádzajú odvody do sociálnej poisťovne a tá priebežne vypláca dôchodky. Tento systém je plne závislý na vstupoch, čiže na množstve pracujúcich ľudí. Keďže počet pracujúcich ľudí sa na Slovensku znižuje, nastáva problém. Aktuálna situácia v našej krajine je, že máme približne 2,3 milióna pracujúcich obyvateľov a približne až 1 milión dôchodcov. Aj z tohto dôvodu vznikol pred 10 rokmi súkromný 2.dôchodkový pilier. Jeho cieľom je, aby časť odvodov odchádzala priamo na súkromný účet sporiteľa.

lista Neprehliadnite
To v praxi znamená, že čím vyšší je váš príjem, tým viac finančných prostriedkov smeruje na váš súkromný účet. Tieto peniaze slúžia výlučne na dôchodok a nedajú sa vybrať predčasne. V rámci 2.piliera je veľmi dôležité zvoliť si správnu investičnú stratégiu, keďže rozdiel medzi najvýkonnejšou a najmenej výnosnou je až dvojciferný. Preto odporúčame využiť tzv. Indexovú stratégiu, ktorá má v rámci výnosnosti najvyšší potenciál.

Na dôstojný dôchodok nám však určite nebudú stačiť prvé dva dôchodkové piliere. Ten prvý je závislý od pôrodnosti, pracujúcich ľudí a dožití sa dôchodku. Ten druhý je zas značne ovplyvňovaný politickou situáciou na Slovensku. Preto je potrebné pripravovať sa na dôchodok aj s využitím 3.dôchodkového piliera alebo nejakou inou formou, napríklad podnikaním, investovaním či prenájmom nehnuteľností.

Začnite ihneď


Každý človek by si mal preto odkladať (investovať) časť svojho príjmu práve s cieľom dôchodkového zabezpečenia. Aj v tomto prípade platí, čím dlhší čas budete venovať príprave k smerom k vášmu dôchodku, tým menej peňazí bude potrebné investovať na dosiahnutie rovnakej cieľovej sumy. Peniaze majú totiž obrovskú silu najmä v čase.

Vyberáme z poistovne.sk

Záplavy_Rudno_Allianz1

Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent

Prírodné živly spôsobili minulý rok najviac škôd za posledných 5 rokov. Medziročne stúpol počet škôd o 185 percent, pričom povodne a záplavy spôsobili nárast škodovosti o 433 percent. Na ochranu klientov pred podpoistením Allianz aktualizuje výšku poistnej sumy nehnuteľnosti podľa vývoja cien realít.
24.04.2024
Čítať viac o Prírodné živly spôsobujú čoraz viac škôd, pri niektorých medziročne stúpli aj o stovky percent
policia-redakcia

Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.

Slovenské cesty o výtlky nemajú núdzu. Aj keď ich každý rok opravia, objavia sa nové. Čo robiť, ak ste na jeden z nich s autom nabehli a odnieslo si to vozidlo? Preplatí vám škodu poisťovňa?
24.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.
man-driving-in-car-interior

Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

V rámci EÚ Slovensko aktuálne patrí k piatim krajinám, ktoré majú nadpriemerný počet úmrtí pri dopravných nehodách. Kým počet obetí v EÚ klesá, na Slovensku nelichotivo rastie.
22.04.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

Vyberáme z banky.sk