„V rukách máme viac než volant”, varuje najnovšia preventívna kampaň SPV a Nadácie Allianz

Každý rok rieši Allianz v priemere dve stovky zrážok vozidiel s chodcom či cyklistom. SPV a Nadácia Allianz štartujú tretiu preventívnu kampaň zameranú na bezpečnosť na cestách. Tvár kampane, zlatý paralympionik v paracyklistike Jozef Metelka, vyzýva motoristov k rešpektu a opatrnosti.

Prevencia1_SPV
Počas jazdy v Rakúsku motorista narazil ľavou prednou časťou vozidla do chodkyne, ktorá pri kolízii utrpela priamy zásah. Allianz – Slovenská poisťovňa poškodenej vyplatila viac ako 506-tisíc eur. V inom prípade šofér v okrese Spišská Nová Ves zrazil chodca, ktorý nehodu neprežil. Pozostalým vyplatil Allianz viac ako 250-tisíc eur. V inom prípade v Bratislave vodičovi do jazdnej dráhy vbehli dvaja chodci, ktorí utrpeli zranenia, za ktoré Allianz vyplatil 180-tisíc eur. Takýchto poistných udalostí, pri ktorých dôjde k zrážke vozidla s chodcom alebo cyklistom, rieši Allianz ročne približne dve stovky. Minulý rok za ne najväčšia poisťovňa vyplatila viac ako milión eur. Rok predtým to bolo dokonca 1,7 milióna eur.

Príbeh paracyklistu Jozefa Metelku

O dôležitosti bezpečnosti na cestách chce motoristov upozorniť Slovenský paralympijský výbor (SPV) a Nadácia Allianz v najnovšej kampani zo série „Prevencia má cenu zlata“. Jej mottom „V rukách máte viac než volant, chce motoristom pripomenúť, že v rukách majú životy a zdravie aj ďalších účastníkov cestnej premávky. Tvárou tohtoročnej kampane je zlatý paralympionik v paracyklistike Jozef Metelka, ktorý po havárii na motocykli musel podstúpiť amputáciu nohy. Po svojich skúsenostiach vyzýva k opatrnosti a rešpektu pri každej činnosti, ale najmä na cestách. „Chcel by som, aby bolo viac rešpektu aj na cestách medzi vodičmi, motorkármi a cyklistami. Aby sa nestávalo toľko zbytočných nehôd s vážnymi následkami. Ja sám si uvedomujem, o koľko vecí môžem len tak v okamihu prísť“, hovorí J. Metelka.

Príbehy paralympionikov ako inšpirácia aj memento

Podľa predsedu SPV Jána Riapoša môžu príbehy našich paralympionikov mnohých inšpirovať. „Príbehy slovenských paralympionikov nie sú vymyslené, naopak, napísal ich sám život. Som veľmi rád, že spoločná preventívna kampaň s Nadáciou Allianz má už svoj tretí diel v podobe úspešného príbehu Jozefa Metelku“, uviedol J. Riapoš. Nadácia Allianz sa od roku 2008 venuje predovšetkým bezpečnosti na cestách a dopravnej výchove. „Pred začínajúcim letom motoristom odporúčam najmä predvídať, byť zodpovedný a dodržiavať pravidlá cestnej premávky“, hovorí správkyňa Nadácie Allianz Lucia Strnad Muthová. „Teším sa, že tvárou tohtoročnej kampane je úspešný a pozitívne naladený športovec Jozef Metelka, ktorý má zo života a svojich športových úspechov veľkú radosť. Verím, že jeho príbeh bude motiváciou pre ostatných, aby si dávali pozor a neocitli sa v podobnej nepríjemnej situácii“, uzatvára L. Strnad Muthová.

Kampaň „Prevencia má cenu zlata“ odštartoval SPV spolu s Nadáciou Allianz v lete roku 2022. Jej prvá séria s mottom „Od zábavy k úrazu je na skok“ prostredníctvom príbehov paralympionikov Mariána Kamiena a Radoslava Malenovského, upozorňovala na riziká a následky neuvážených skokov do vody. Minulý rok zas v kampani „Mikrospánok nespí“ predseda SPV Jár Riapoš zo svojej vlastnej skúsenosti apeloval na vodičov, aby správne vyhodnotili svoje možnosti a radšej si včas dali od volantu pauzu.

(Tlačová správa)

Vyberáme z poistovne.sk

Ako zistím, či cestovná kancelária je poistená proti úpadku?

Každý rok na Slovensku skrachuje niekoľko cestovných kancelárií. Vyhnite sa problémom a vopred si zistite, či vaša cestovka je poistená proti úpadku.
12.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Ako zistím, či cestovná kancelária je poistená proti úpadku?
hory1

Poistenie do hôr

Na čo všetko sa toto poistenie vzťahuje? Koľko stojí zásah horskej služby a kto ho zaplatí?
10.07.2024 | redakcia
Čítať viac o Poistenie do hôr
nervous-patient-in-wheelchair

Poistenie pracovnej neschopnosti: Ak ste chorí, buďte doma a liečte sa. Inak riskujete, že prídete o dávky

Poistenie PN vás môže finančne zachrániť v prípade dlhotrvajúcej choroby. Čo sa však stane, ak chorý nedodržiava liečebný režim a počas kontroly zo Sociánej poisťovne nebude doma? Čo ak sa zistí, že práceneschopnosť bola neoprávnená?
08.07.2024 | Katarína Macková
Čítať viac o Poistenie pracovnej neschopnosti: Ak ste chorí, buďte doma a liečte sa. Inak riskujete, že prídete o dávky

Vyberáme z banky.sk