V poistení nezabudnite na oprávnenú osobu. Takto ju môžete určiť, zmeniť a zrušiť.
Vysvetlíme vám význam oprávnenej osoby a odpovieme na praktické otázky, ako ju môžete určiť, zmeniť, či zrušiť. Poradíme, čo treba robiť v prípade rozvodu a aké obmedzenia sú pri maloletých oprávnených osobách.
Môžem určiť aj viac oprávnených osôb?
Oprávnenou osobou býva podľa Heleny Kanderkovej, špecialistky externej komunikácie poisťovne Allianz, najčastejšie rodinný príslušník. „Oprávnenú osobu klient uvádza buď vzťahom, alebo menom, priezviskom a dátumom narodenia. Oprávnených osôb môže byť aj viac a klient si určí percentuálne rozdelenie medzi všetky určené osoby. Oprávnenú osobu si pri uzatváraní životnej poistnej zmluvy uzatvára približne 80 % klientov.“Prečo je dobré mať určenú oprávnenú osobu
Uviesť oprávnenú osobu, ktorej poisťovňa vyplatí poistné plnenie v prípade smrti poisteného, poisťovne rozhodne odporúčajú; klient tak nadobudne istotu, že v prípade jeho smrti získa peniaze z poistného plnenia priamo osoba, ktorú sám v poistnej zmluve stanovil, pričom s ním nemusí byť v žiadnom rodinnom vzťahu. „Možnosť stanoviť oprávnenú osobu je tak výhodná napríklad pre partnerov, ktorí nie sú v manželskom zväzku, a chcú, aby v prípade ich smrti bol ich partner finančne zabezpečený vďaka priamemu nároku na poistné plnenie. Oprávnená osoba má tiež právo byť na základe jej písomnej žiadosti informovaná o priebehu šetrenia či likvidácii poistnej udalosti,“ vysvetľuje Katarína Ondra.
- Aký je rozdiel medzi oprávnenou osobou a dedičom?
- Kedy spadá poistné plnenie do dedičského konania?
- Aké doklady potrebujem pre poisťovňu pri hlásení poistnej udalosti?
Uviesť oprávnenú osobu je podľa Heleny Kanderkovej dobré najmä z dôvodu efektivity a rýchlosti pri výplate poisteného plnenia v prípade smrti poisteného. „Vďaka tomu nie je potrebné čakať na dedičské konanie či dokladovanie.“
„Ak poistený neurčí oprávnenú osobu alebo osoby, na to, aby mohla poisťovňa vyplatiť poistné plnenie, musí zisťovať okruh dedičov a ich percentuálny nárok na plnenie, a preto vždy treba počkať, kým sa ukončí dedičské konanie,“ vysvetľuje s tým, že dedičské konanie trvá niekoľko mesiacov, no môže sa predĺžiť aj na rok a viac. „Preto je praktické, ak poistený určí vo svojej poistnej zmluve oprávnenú osobu alebo osoby, pretože vtedy poisťovňa vyplatí poistné plnenie oveľa rýchlejšie, a to do 15 dní od ukončenia šetrenia poistnej udalosti. Navyše, oprávnená osoba neplatí poplatok za dedičské konanie,“ hovorí Silvia Nosková Illášová, hovorkyňa poisťovne Kooperativa.
Oprávnená osoba – dôležité fakty
-
Uplatňuje sa v životnom a úrazovom poistení a v 2. pilieri
-
Je určená vzťahom (napr. manžel) alebo menom a dátumom narodenia
-
Môžu byť určené viaceré oprávnené osoby
-
Poistné plnenie je vyplatené rýchlo, bez dedičského konania
-
O zmenu treba požiadať poisťovňu písomne
-
Za zmenu oprávnenej osoby sa neplatí poplatok
-
Po vzniku poistnej udalosti nie je možné oprávnenú osobu zmeniť
Ako sa dá oprávnená osoba zmeniť
Poistený môže kedykoľvek počas trvania poistenia zmeniť, upraviť, doplniť alebo úplne odstrániť oprávnenú osobu. „Stačí, ak navštívi pobočku a vyplní žiadosť o zmenu oprávnenej osoby,“ dodáva Katarína Ondra. Podľa Heleny Kanderkovej si klient môže oprávnenú osobu zmeniť jednoducho v rámci aktualizácie svojej poistnej zmluvy, buď prostredníctvom svojho obchodníka alebo formou žiadanky.
- Ak trpíte psychickými problémami, na životnú poistku je už neskoro
- Aký je rozdiel medzi čakacou dobou, ochrannou dobou a karenčnou dobou?
- Dokedy treba nahlásiť poistnú udalosť?
Podľa Silvie Noskovej Illášovej môže zmenu kedykoľvek vykonať poistník, teda osoba, ktorá poistnú zmluvu s poisťovňou uzavrela, a to až do okamihu vzniku poistnej udalosti. „Ak poistník nie je sám poistený, musí na zmenu oprávnenej osoby predložiť písomný súhlas poisteného,“ vysvetľuje ďalej s tým, že zmena nadobudne účinnosť dňom jej doručenia do poisťovne. „Zmeniť oprávnenú osobu, respektíve oprávnené osoby, je možné aj viackrát. Tento úkon je bez poplatku.“
Pri rozvode zmenu oprávnenej osoby neodkladajte
Čo v prípade, keď má napríklad manželka vo svojej životnej poistke oprávnenú osobu manžela, a rozvedú sa? Existuje časový limit na zmenu oprávnenej osoby? „Je na rozhodnutí poisteného, kedy sa rozhodne zmenu oprávnenej osoby ohlásiť poisťovni. Kým však túto zmenu neohlási poisťovni prostredníctvom žiadosti a poisťovňa zmenu neakceptuje, považuje sa za oprávnenú osobu pôvodne určená osoba,“ vysvetľuje Ondra.
Treba si však dať pozor aj na to, ako máme danú osobu v zmluve uvedenú. „Ak by napríklad prišlo v takom prípade k úmrtiu manželky ešte pred zamýšľanou zmenou, bude mať nárok na poistné plnenie tá osoba, ktorá je aktuálne v poistnej zmluve určená, teda v tomto prípade manžel. Ak je oprávnená osoba určená vzťahom, oprávnenou osobou bude aktuálny manžel, no ak je určená menom, priezvisko a dátumom narodenia, bude ňou bývalý manžel,“ vysvetľuje Silvia Nosková Illášová s tým, že odporúča určiť oprávnenú osobu údajmi, ako meno, priezvisko a dátum narodenia, a zároveň vykonať zmenu oprávnenej osoby, respektíve osôb, bez zbytočného odkladu.
Ak je oprávnenou osobou maloleté dieťa
Ak je oprávnenou osobou maloleté dieťa, do dovŕšenia plnoletosti jeho záujmy zastupuje druhý rodič, respektíve ak ide o sirotu, súd stanoví poručníka dieťaťa, ktorý zodpovedá za spravovanie jeho majetku, než dovŕši plnoletosť.
Nastať však môže aj komplikovaná situácia, napríklad ak je rodič vo väzení alebo nezvestný. „V takýchto prípadoch poisťovňa osloví a overuje osobu, ktorá je zákonným zástupcom maloletého, ak je to potrebné, aj opakovane,“ hovorí Silvia Nosková Illášová. „Ak zákonných zástupcov niet, o splnomocnenej osobe rozhoduje súd. Poisťovňa v takom prípade požaduje od súdu právoplatné rozhodnutie, aby mohla poistné plnenie maloletého vyplatiť k rukám splnomocnenej osoby, ak bola splnomocnená aj na takýto účel.“