V našich veľhorách zaznamenali zatiaľ rekordný počet smrteľných nehôd, bolo ich až tridsať

Horskí záchranári apelujú na návštevníkov horských oblastí, aby nepodceňovali podmienky v horách, trasu si dôkladne plánovali a dodržiavali odporúčania a pokyny HZS.

turistika2-redakcia

Horská záchranná služba (HZS) zaznamenala pri súčasnej návštevnosti hôr, od začiatku januára tohto roka do 11. augusta už 30 smrteľných nehôd v horách. Tento počet smrteľných nehôd za uvedené obdobie je najvyšší za posledných desať rokov. Informuje o tom v tlačovej správe Ministerstvo vnútra SR (MV SR).

Vysokohorským prostredím vo Vysokých Tatrách prešlo v auguste tohto roka podľa rezortu vnútra počas jedného dňa 23 287 turistov, pričom prvenstvo si už tradične udržali Rysy, na ktoré z oboch strán Tatier vystúpilo 1 188 turistov, nasleduje Kriváň, na ktorý mierilo 566 návštevníkov. Najnavštevovanejším miestom bol Hrebienok. Horskí záchranári zasahujú v teréne denne, a evidujú alarmujúci počet smrteľných nehôd na horách.

Priemerný vek zosnulých osôb v tomto roku je 45,7 roka. Takmer polovicu nehôd predstavujú tragické úmrtia po páde z výšky. V najväčšom počte, a to v 13 prípadoch, zahynuli Slováci. „Apelujeme na návštevníkov horských oblastí, aby nepodceňovali podmienky v horách, aby svoju trasu dôkladne plánovali a aby dodržiavali odporúčania a pokyny HZS. Majte na pamäti, že túra sa nekončí na vrchole, ale až po bezpečnom návrate domov,“ zdôraznil šéf HZS Marek Biskupič.

V prípade úrazu alebo v núdzovej situácii, s ktorou si turisti nebudú dať vedieť rady, môžu kontaktovať NON STOP dispečing HZS 18300. Veľmi užitočnou pre každého návštevníka vysokohorskej oblasti je Aplikácia HZS. Horskí záchranári odporúčajú si ju stiahnuť do mobilu, pretože obsahuje viacero užitočných funkcií, okrem iného najmä to, že s prichádzajúcim hovorom operátori Operačného strediska tiesňového volania HZS automaticky vidia, kde sa človek nachádza, čo umožňuje rýchlu lokalizáciu volajúceho. Aby sa aj z malého úrazu nestal veľký finančný problém, HZS odporúča uzatvoriť poistenie, ktoré finančne pokryje náklady spojené so záchrannou a pátracou činnosťou.

Vyberáme z poistovne.sk

policia-redakcia

Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.

Slovenské cesty o výtlky nemajú núdzu. Aj keď ich každý rok opravia, objavia sa nové. Čo robiť, ak ste na jeden z nich s autom nabehli a odnieslo si to vozidlo? Preplatí vám škodu poisťovňa?
24.04.2024 | redakcia
Čítať viac o Preplatí vám poisťovňa škodu na aute spôsobenú výtlkom? Ako kedy.
man-driving-in-car-interior

Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?

V rámci EÚ Slovensko aktuálne patrí k piatim krajinám, ktoré majú nadpriemerný počet úmrtí pri dopravných nehodách. Kým počet obetí v EÚ klesá, na Slovensku nelichotivo rastie.
22.04.2024 | redakčne upravené
Čítať viac o Mobil za volantom zabíja čím ďalej tým viac ľudí. Čo nato poisťovne?
burst-reading-in-hospital

eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?

Potrebujete lieky? Nemusíte chodiť do ambulancie, stačí zavolať.
19.04.2024 | redakcia
Čítať viac o eRecept už funguje 10 rokov. Poznáte všetky jeho výhody?

Vyberáme z banky.sk