Tretí pilier potrebuje lepšie nastavenú štátnu podporu
V 3. dôchodkovom pilieri si aktuálne sporí len zhruba 12 % Slovákov. V susednom Česku tak robia až dve tretiny obyvateľstva. Naším problémom je najmä slabá podpora štátu.

Kým slovenský štátny rozpočet prispieva na 3. pilier ročne sumou približne 10 miliónov eur, ten český je s podporou až 300 miliónov eur oveľa štedrejší.
Slovensko sa v roku 2060 stane najstaršou krajinou Európskej únie. Konštatuje to aj správa Európskej komisie. V dôchodkovom veku bude každý tretí Slovák, dnes je to zhruba každý šiesty. Napriek tomu, že podľa odborníkov je tento trend nezvratný, súčasní pracujúci - teda budúci dôchodcovia, sa na to nijako zvlášť nepripravujú.
Dobré vyhliadky
Pracujúci Slováci si na penziu povinne posielajú 18 % z príjmu. Z toho sa budú vypočítavať ich budúce dôchodky z 1. a niektorým aj z 2. piliera. Priemerný starobný dôchodok zo Sociálnej poisťovne pritom dnes predstavuje len 417 eur. „Musíme si uvedomiť, že aktuálne žijeme tie najlepšie časy a z pohľadu demografie nevyzerá naša budúcnosť práve najružovejšie. Nemôžeme očakávať, že štátne dôchodky budú o niekoľko rokov vyššie,“ hovorí Peter Brudňák, generálny riaditeľ NN Tatry – Sympatia, doplnkovej dôchodkovej spoločnosti. „Je načase si priznať, že pri súčasnom nastavení nám dôchodok nebude stačiť na dôstojný život v starobe. Mali by sme si preto čo najskôr začať iniciatívne odkladať aj nad zákonom stanovenú hranicu,“ radí.
Na potrebe vyššej štátnej podpory sa už zhodujú tak zástupcovia doplnkových dôchodkových spoločností, ako aj ministerstva práce, zamestnávatelia a odbory. Minister Ján Richter povedal, že systém by mal byť nastavený viac motivačne pre zamestnávateľov aj zamestnancov. Mohlo by ísť napríklad o zvýšenie daňových úľav či zrušenie odvodov z platieb zamestnancov.

- Životné poistenie musí byť šité na klienta cez riziká
- 2.dôchodkový pilier
- Dôchodok z bytu je tiež jednou z možností
- Vyznáte sa v pilieroch dôchodkového sporenia?