Tempo ekonomického rastu Slovenska aj celej EÚ sa medzikvartálne zrýchlilo

Slovenská ekonomika v prvom štvrťroku medzikvartálne posilnila o 0,9 % po raste o 0,8 % v štvrtom kvartáli vlaňajška, rast celej EÚ sa zrýchlil na 0,5 % z úrovne 0,3 %.


Slovenská ekonomika v prvom štvrťroku medzikvartálne rástla výraznejšie v porovnaní s priemerom za celú eurozónu aj za celú Európsku únie. Tempo jej medzikvartálneho rastu sa pritom rovnako ako v rámci celej EÚ a eurozóny zrýchlilo. V prvom štvrťroku oproti predošlým trom mesiacom slovenský hrubý domáci produkt (HDP) vzrástol o 0,9 percenta po posilnení o 0,8 percenta v záverečnom štvrťroku vlaňajška. Vyplýva to z rýchleho odhadu štatistického úradu EÚ Eurostat.

Podľa sezónne upravených údajov hrubý domáci produkt eurozóny počas januára až marca medzikvartálne posilnil o 0,4 percenta a v rámci celej EÚ sa zväčšil o 0,5 percenta. Rast oboch blokov sa zrýchlil, keďže v záverečnom štvrťroku 2018 ekonomika eurozóny medzikvartálne vzrástla o 0,2 percenta a HDP celej EÚ posilnil o 0,3 %.

Medziročne ekonomika eurozóny v prvom štvrťroku posilnila o 1,2 percenta a hospodárstvo celej EÚ o 1,5 percenta, čiže oba bloky rástli rovnakým medziročným tempom ako v štvrtom kvartáli 2018. Medziročný rast slovenského hospodárstva bol silnejší ako priemer eurozóny aj EÚ, ale v prvom kvartáli sa spomalil na 3,8 percenta z úrovne 3,9 percenta v záverečnom štvrťroku 2018.
 

Vyberáme z poradne

Vyberáme z banky.sk