Takto môžu zvýšiť svoju bezpečnosť dôchodcovia za volantom

Slováci starnú a každý rok pribúda šoférov - seniorov. Viete po akej miery sa podieľajú na dopravných nehodách? Poradíme, ako môžu zvýšiť svoju bezpečnosť za volantom.

Kým slovenskí seniori sa na počte dopravných nehôd podieľajú 12%, v západnej Európe tvorí podiel seniorov na celkovom počte dopravných nehôd až 25%. Dôvodov je niekoľko. Vo vyspelých krajinách je oveľa viac seniorov držiteľom vodičského preukazu aj vlastníkom vozidla, viac sa zapájajú do verejného života a viac cestujú.

Podľa štatistík Allianz - Slovenskej poisťovne, podiel seniorov na dopravných nehodách je nižší ako by sme mohli očakávať. „V minulom roku sme zaznamenali dohromady 88 550 dopravných nehôd z havarijného aj povinného zmluvného poistenia. Vodiči seniori, teda 60 a viac roční, sa na celkovom objeme škôd podieľali približne 12-timi percentami,“ konštatuje hovorkyňa Allianz – SP Lucia Muthová.

Viac seniorov na cestách

V dôsledku demografických zmien sa trend nárastu seniorov na cestách očakáva aj na Slovensku. Kým v roku 2000 bol v slovenskej populácii podiel obyvateľov starších ako 60 rokov 15,30 %, v roku 2015 to už bolo 20,50 %. Zo správy OSN o stárnutí populácie vyplýva, že v roku 2030 by mali seniori tvoriť viac ako štvrtinu (26,40 %) populácie na Slovensku. Dôležitosť témy bezpečnosti cestnej premávky starnúcej populácie bude preto neustále narastať.

Tipy pre zvýšenie bezpečnosti na cestách – nielen pre seniorov:

  • Vyhnite sa jazde v náročných podmienkach, napríklad pri západe slnka, v daždi alebo v dopravnej špičke.
  • Ak sa pri šoférovaní necítite vo svojej koži, navštívte svojho lekára. Často môže ísť aj o vedľajšie účinky užívaných liekov. Lekár vám môže urobiť testy zraku a sluchu.
  • Podľa zákona o cestnej premávke sú vodiči, ktorí majú nad 65 rokov, povinní absolvovať pravidelnú lekársku prehliadku.
  • Medzi staršími ľuďmi existujú určité rizikové skupiny, napríklad tí, ktorí trpia demenciou alebo Alzheimerovou chorobou. Pred riadením vozidla by mali určite konzultovať svoj stav s lekárom.
  • Únava je hlavnou príčinou mnohých vážnych nehôd. Takže nezabudnite plánovať dostatočné prestávky počas dlhších ciest.
  • Špecializovaný alebo opakovací tréning vodičov vám môže pomôcť lepšie odhadnúť správanie vášho auta v náročných dopravných situáciách, napríklad keď je cesta klzká alebo zamrznutá, tzv. škola šmyku
  • Pri kúpe nového vozidla sa poraďte s odborníkom. Niektoré typy vozidiel sú totiž vhodnejšie pre starších ľudí ako iné.
  • „Zraniteľní" účastníci cestnej premávky, ako napríklad chodci a cyklisti, by mali dbať na to, aby boli čo najviditeľnejší: noste svetlé, odrážajúce oblečenie a udržiavajte reflektory čisté.
  • Defenzívne správanie pomáha udržať bezpečnosť všetkých účastníkov cestnej premávky, predovšetkým na mestských cestách, prechodoch pre chodcov a na zložitých križovatkách.

Vyberáme z poistovne.sk

IMG_2905-R

Životné poistenie mierne vzrástlo, inflácia ovplyvnila trendy neživotného poistenia

Sektor poisťovníctva zaznamenal v prvom polroku nárast poistného. Ten sa týkal najmä neživotného poistného. Životné poistenie vzrástlo mierne. Ku koncu prvého polroka jeho predpísané poistné medziročne vzrástlo podľa Národnej banky Slovenska o 0,5 %. Pokračoval trend poklesu klasického životného poistenia.
06.12.2023
Čítať viac o Životné poistenie mierne vzrástlo, inflácia ovplyvnila trendy neživotného poistenia
IMG_2913-R

Uniqa na Slovensku zvýšila dynamiku rastu poistného

Od začiatku januára do konca septembra predpísala poisťovňa Uniqa v Českej republike a na Slovensku poistné za takmer 609 mil. eur.
05.12.2023
Čítať viac o Uniqa na Slovensku zvýšila dynamiku rastu poistného
a-doctor-visits-a-woman-in-a-hospital-bed

Úrazy na zľadovatenom chodníku. Od koho si môžete žiadať odškodné?

Pád na zľadovatenom chodníku má často za následok úraz, ktorý môže vyžadovať dlhšie liečenie a niekedy zanechá aj trvalé následky. Prečítajte si zásadné informácie o tom, kedy máte nárok na plnenie z poistenia.
05.12.2023 | redakčne upravené
Čítať viac o Úrazy na zľadovatenom chodníku. Od koho si môžete žiadať odškodné?

Vyberáme z banky.sk