Systém malusu pri PZP funguje len niekde

Ak ste nezodpovedný vodič, s bohatou históriou vami spôsobených nehôd, stále sa vám oplatí meniť poisťovňu. Máloktorá totiž uplatňuje prirážky k poisteniu.  


Na bežnom poistnom trhu by mal okrem systému bonusov, keď poisťovne cenovo zvýhodňujú bezškodových vodičov, fungovať aj systém malusov, pri ktorom dostanete prirážku k cene, ak ste mali nehodu.

Na Slovensku však prirážky k povinnému zmluvnému poisteniu (PZP) zatiaľ nefungujú poriadne, pretože v rámci konkurenčného boja ho väčšina poisťovní neuplatňuje.

„Klienta neznevýhodňujeme v prípade poistnej udalosti v minulom období,“ informuje Katarína Vargová, z komunikačného oddelenia poisťovne Kooperativa. Podobne postupujú aj poisťovňa Generali Slovensko a Wüstenrot.
.

lista Neprehliadnite

Preverujú, ale nezohľadňujú


Ak prídete do poisťovne ako nový klient, tá si vás preklepne. V prvom rade si od vás vyžiada doklad o bezškodovom priebehu, ktorý vám vystaví predošlá poisťovňa. V Gererali podpisujete čestné prehlásenie, kde vyhlasujete, že ste nespôsobil škodu za posledných 36 mesiacov.

Nová poisťovňa si ho môže, ale nemusí overovať v registri poistných udalostí. Navyše negatívny nález nemusí zohľadniť v cene poistenia.

Ak by ste nepriznali všetky vaše prehrešky, môžete na to doplatiť. Konkrétne prípady, ak klient klamal o svojej vodičskej minulosti, sa riešia individuálne. Poisťovňa vám môže vypovedať poistku, zvýšiť cenu alebo vám vyplatiť menej peňazí pri škode.

„Pokiaľ klient v čestnom prehlásení klamal, je možné ho sankcionovať prostredníctvom krátenia poistného plnenia,“ vysvetľuje Lucia Makayová, hovorkyňa Generali.

Online poisťovňa Genertel uplatňuje veľmi prísne systém bonusov a malusov. “Môžete nájsť poisťovne, ktoré sú tolerantnejšie avšak klient, ktorý nespôsobí škodu zaslúži byť odmenený za to, že jazdí zodpovedne a nespôsobuje škody a to tak, že príspevok do fondu na krytie škôd sa zvýši práve tomu, kto škody spôsobuje,” tvrdí Miroslav Chovan, riaditeľ Genertel poisťovne v našej poradni.

Malusu sa nemusíte báť pri nezavinenej nehode


Keď máte nezavinenú nehodu v PZP (náraz zozadu) poisťovne vám nezhoršia bonus ani nezvýšia cenu poistky.

„Z povinného zmluvného poistenia je hradená poistná udalosť, ktorú zapríčinil vinník nehody. Škoda sa teda hradí z PZP vinníka a nie poškodeného vodiča. Poistenia PZP, ktoré má uzatvorené poškodený sa predmetná poistná udalosť nedotýka,“ dodáva Vargová.
 

Vyberáme z poistovne.sk

woman-does-dental-work

Počet preventívnych prehliadok u zubára klesá. Za ošetrenie zaplatíme viac.

POISTOVNE.sk sa pozreli na dáta o preventívnych prehliadkach u zubárov. Výsledky sú prekvapujúce.
06.12.2021 | redakcia
Čítať viac o Počet preventívnych prehliadok u zubára klesá. Za ošetrenie zaplatíme viac.
0000486637

Nadácia Allianz opäť darovala okrúhlu sumu detským onkologickým pacientom

Nadácia Allianz aj tento rok podporila detských onkologických pacientov prostredníctvom charitatívneho projektu Nadácie Kvapka Nádeje. Okrúhlu sumu vo výške až 30-tisíc eur venovala na dobudovanie Oddelenia bunkovej terapie v Národnom ústave detských chorôb v Bratislave (NÚDCH).
03.12.2021
Čítať viac o Nadácia Allianz opäť darovala okrúhlu sumu detským onkologickým pacientom
relaxing-brown-and-white-tabby

Poistenie psa a mačky. Čo potrebujete vedieť?

Vedeli ste, že v súčasnosti si môžete poistiť už aj psíka a mačku? Pozrite si užitočné informácie o tom, ako toto poistenie funguje a ktoré riziká kryje.
02.12.2021 | redakcia
Čítať viac o Poistenie psa a mačky. Čo potrebujete vedieť?

Vyberáme z banky.sk