Stratená batožina na letisku? Dodržiavajte týchto 10 zásad

Pri leteckej preprave sa podľa štatistík zatúlajú len 3-4 kusy batožiny na 1000 pasažierov. A navždy zmizne len 1 % z týchto stratených kufrov.


Pred prázdninami nezaškodí niekoľko rád, ako znížiť pravdepodobnosť, že budete patriť medzi nešťastníkov, ktorí po prílete zamieria k oddeleniu strát namiesto pláže. Samozrejme, všetko sa dá dokúpiť a najmä počas prázdnin to berieme naľahko, ale čas je na nezaplatenie.

Na svoju batožinu myslíte už pri balení


Pri kufroch radšej stavte na odolnosť ako na štýlovosť. Zvoľte čo najpevnejšie steny, pred check-inom ich prípadne ešte obaľte fóliou. Preferujte kolieska. Preneste ťažký kufor niekoľko metrov a prestanete sa čudovať, že ho niekto cudzí bezohľadne hodí alebo šmykne po podlahe. Nezabudnite na zámok. Ten odradí nečestný personál a zníži aj riziko samovoľného otvorenia pri nešetrnej manipulácii. Ochranou proti nezvratnému otvoreniu pracovníkmi bezpečnostnej služby je zámok so štandardom TSA (Transportation Security Administration). Kontrolóri totiž majú univerzálne kľúče od takýchto zámkov.

Krehké drobnosti si vezmite na palubu. Nalepiť označenie „fragile“ totiž nestačí. Pracovník letiska naloží a vyloží v priemere 340 kusov batožiny denne, čo je 125 000 ročne, nedivte sa, že nebude mať ohľady.

Cennosti a lieky vždy pri sebe


Všetky hodnotné veci (a lieky) si tiež ponechajte pri sebe: v USA v rokoch 2010 – 2014 nahlásili pasažieri v súvislosti s leteckou prepravou vyše 30 000 zmiznutých cenností v celkovej hodnote 2,5 milióna dolárov. Odstráňte letiskové visačky z kufru, ktoré už nie sú platné. Čím viac visačiek na držadle, tým vyššia pravdepodobnosť, že kufor pošlú inam. Zároveň skontrolujte, či z batožiny netrčia žiadne popruhy, lanká, ozdoby, talizmany a podobné veci.

Znížte riziko zámeny


Ak máte vizuálne ľahko zameniteľnú batožinu, označte si ju. Pre seba i na výstrahu ľuďom, ktorí by si ju nechtiac mohli zmýliť s tou svojou. Použite napríklad rolovací reflexný prvok, farebnú nálepku či výraznú stužku.
Po pristáti lietadla majte na pamäti, že vaša batožina sa kedykoľvek môže objaviť na pohyblivom páse. Ak keď ju nikto nechce ukradnúť, náhodná zámena sa však nedá vylúčiť. Preto obetujte pár minút a radšej si na ňu počkajte pri páse ako na káve.

Pri check-ine si skontrolujte cieľové letisko a ďalšie základné údaje na nálepke.

Buďte na letisku včas


Nenechávajte si check-in na poslednú chvíľu. Vy to možno stihnete, ale takýmto konaním zvyšujete šancu, že vaše kufre nie. Aj prestupy sú značným rizikom. Až polovicu zatúlanej batožiny generujú práve transferové lety, skúste sa im vyhnúť.

Vložte do príslušného vonkajšieho obalu aj dovnútra batožiny kartičku so svojimi kontaktnými údajmi.

Nikdy nezahadzujte batožinový lístok z check-inu, kým sa znova nedostanete k svojim veciam. Pre istotu si toto potvrdenie odfoťte, samotné kufre tiež.

10 hlavných preventívnych zásad

  • Na check-in príďte s časovou rezervou a vyhýbajte sa rýchlym prestupom
  • Skontrolujte si cieľovú destináciu na nálepke, ktorú si odfoťte, kufor tiež
  • Strhnite všetky staré transportné visačky
  • Preferujte kufre s kolieskami, zámkami (optimálne so štandardom TSA) a pevnými stenami
  • Nezdráhajte sa použiť ochranné fólie
  • Presvedčte sa, či netrčia veci, ktoré by sa mohli niekde zachytiť
  • Nezabúdajte na štítky s kontaktmi, informácie vložte aj do batožiny
  • Po prílete hneď zamierte k prepravnému pásu
  • Odlíšte si batožinu reflexným prvkom na držadle, nálepkou či stužkou
  • Cennosti, krehké predmety a lieky majte pri sebe na palube

Vyberáme z poistovne.sk

brown-eyes-of-a-person-wearing-a-face-mask

Zdravotná poradňa: Očkovanie proti COVID-19 vs. očkovanie proti chrípke

Ak som zaočkovaný proti COVID-19, chráni ma táto vakcína aj proti bežnej chrípke?
14.10.2021 | redakcia
Čítať viac o Zdravotná poradňa: Očkovanie proti COVID-19 vs. očkovanie proti chrípke
redakcia-nehoda

Havarijná poradňa: Spôsobili ste si škodu na aute sám? Čo Vám preplatí poisťovňa.

Chcem sa spýtať keď som si škodu na aute spôsobil sám teda svojou jazdou som omylom zroloval baner na ceste. Je možné si to uhradiť nejak cez poistku alebo to všetko ide na moju hlavu?
14.10.2021 | redakcia
Čítať viac o Havarijná poradňa: Spôsobili ste si škodu na aute sám? Čo Vám preplatí poisťovňa.
Doktor a peniaze-001

Stojíme pred potrebou radikálnej reformy zdravotníctva - sme však na ňu pripravení?

Zásadnú reformu spôsobu financovania zdravotníctva prináša koncept Value Based Healthcare (VBHC), ktorého základom je pridaná hodnota pre pacienta. Podstatou tohto konceptu je finančné odmeňovanie podľa pridanej hodnoty pre pacienta, a nie na automatické preplácanie zdravotníckych úkonov tak, ako je to dnes.
13.10.2021
Čítať viac o Stojíme pred potrebou radikálnej reformy zdravotníctva - sme však na ňu pripravení?

Vyberáme z banky.sk