Štát asi zoseká platby za svojich poistencov

 


Platby za poistencov štátu by podľa aktuálneho návrhu štátneho rozpočtu mali v budúcom roku klesnúť z aktuálnych 4,32 % na 4 percentá. Vyplýva to zo slov štátneho tajomníka ministerstva financií Petra Pellegriniho.

"Zatiaľ návrh rozpočtu tak ako je predložený, počíta s percentom na úrovni 4 %," konštatoval Pellegrini. Podľa rezortu zdravotníctva však rokovania o percente za poistencov štátu ukončené nie sú. "Od začiatku ministerstvo zdravotníctva tvrdí, že treba vyššie percento za poistencov štátu," povedala hovorkyňa MZ Zuzana Čižmáriková. Aké percento bude MZ požadovať na rokovaniach, Čižmáriková bližšie nešpecifikovala.

Odvod za poistencov štátu sa zvyšoval naposledy v júli, a to zo 4 na 4,32 %. Na tejto úrovni má zotrvať do konca roka. Vyššie platby za poistencov štátu zdravotným poisťovniam umožnilo rozpustenie 50-miliónovej rezervy, a to na základe novely zákona o zdravotnom poistení Richarda Rašiho (Smer-SD). Tieto zdroje mali pokryť chýbajúce financie na zvýšené platy lekárov a sestier.

Platby za poistencov štátu klesajú už pár rokov. V roku 2011 odvody boli na úrovni 4,32 % a rok predtým 4,78 %. Suma, ktorú zaplatí štát za poistenca na mesiac sa vypočíta ako úroveň sadzby za konkrétny rok z priemernej mzdy spred dvoch rokov. V roku 2010 to bolo 34,56 eura, v minulom roku 32,16 eura a v prvom polroku tohto roku 30,76 eura. 

Vyberáme z poistovne.sk

mountain-wanderlust

Stručný prehľad výluk z cestovného poistenia

Cestovné poistenie na dovolenku v zahraničí dnes považujeme už za samozrejmosť. Myslite však na to, že nekryje úplne všetko. Pozreli sme sa na prípady, kedy vám cestovné poistenie nepomôže.
10.08.2022 | Katarína Macková
Čítať viac o Stručný prehľad výluk z cestovného poistenia
the-illuminated-tiled-terminal-of-an-airport

Zmeškaný let vám v niektorých prípadoch uhradí poisťovňa. Zrušený let však nie.

Meškanie či rušenie letov aktuálne zažívajú cestujúci v celej Európe. Mnohí klienti sa letu nedočkajú vôbec, iní musia čakať na letisku hodiny. Ponúkame rady, čo robiť v prípade meškania či zmeškania letu a kedy majú klienti v rámci cestovného poistenia nárok na náhradu.
08.08.2022 | redakčne upravené
Čítať viac o Zmeškaný let vám v niektorých prípadoch uhradí poisťovňa. Zrušený let však nie.

Vyberáme z banky.sk