Sporitelia dostávajú výpisy, tento rok je pre 2. pilier rokom zmien
Tento rok presunú majetok „spiacich“ sporiteľov v 2. pilieri. Allianz SDSS spravuje úspory vo výšky 3,4 mld. eur, ich väčšia časť je v dlhopisovom fonde. Sporitelia už neplatia poplatok za vedenie účtu ani zhodnotenie, do 2. piliera môžu od mája vstúpiť aj 40-roční.

V týchto dňoch dostáva každý sporiteľ v 2. pilieri výpis zo svojho dôchodkového účtu. Dozvie sa z neho výšku svojich úspor, príspevkov, zhodnotenie fondov, náklady, orientačnú prognózu budúceho dôchodku a novinkou je aj zákonom určená informácia o predvolenej investičnej stratégii. Samotné výpisy sa tento rok doručujú o niečo neskôr, až do konca februára, aby dôchodkové správcovské spoločnosti stihli zapracovať do výpisu všetky zmeny, ktoré majú platiť od roku 2023.
Stále veľa sporiteľov v garante
Najväčší správca dôchodkových úspor na Slovensku - Allianz SDSS ku koncu roka 2022 spravovala majetok viac ako 483-tisíc sporiteľov v objeme vyše 3,4 mld. eur. „Až 70 % tejto sumy majú naši sporitelia uložených v dlhopisovom fonde GARANT. V akciovom fonde PROGRES je naakumulovaných 30 % majetku sporiteľov. Pritom stále platí, že vzhľadom na dlhodobý horizont sporenia by sporitelia mladší ako 45 rokov mali mať väčšiu časť svojich úspor uloženú v akciách,“ konštatuje predseda predstavenstva ASDSS Miroslav Kotov.- Za škody vyplatila Allianz minulý rok o 30 percent viac
- Allianz jediným poisťovateľom v top 25 značiek sveta
- Allianz odhalil historicky najvyššiu sumu podvodov, do boja nasadil nový nástroj